Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu powstanie Dom Życia. To inicjatywa wychodząca naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością po 24 roku życia

tnt
List intencyjny w sprawie utworzenia takiej placówki podpisały władze Mazowsza oraz prezydent Radomia.
List intencyjny w sprawie utworzenia takiej placówki podpisały władze Mazowsza oraz prezydent Radomia. radom.pl
List intencyjny w sprawie utworzenia takiej placówki podpisały władze Mazowsza oraz prezydent Radomia.

- To jest pionierski projekt. Jesteśmy zainteresowani rozwojem polityki wytchnieniowej. Chcemy pomagać tym, którzy na codzień opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Radom jest liderem w tej dziedzinie i chcemy podejmować kolejne działania tak, aby nasza polityka wytchnieniowa była najlepsza w Polsce - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z listem intencyjnym miasto ma przekazać działkę pod budowę Domu Życia, a samą inwestycję finansowo wesprze samorząd Województwa Mazowieckiego. Władze Mazowsza mają też stworzyć program rehabilitacyjny oraz powołać Zakład Aktywności Zawodowej dla mieszkańców Domu Życia.

- Chcemy zrobić coś naprawdę ważnego, mądrego i dobrego dla tych, którzy są najsłabsi. Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie wspierał to przedsięwzięcie. Chcemy aktywizować tych ludzi, którzy powinni znaleźć swoje miejsce wśród zdrowych. Jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji tego przedsięwzięcia. Chcemy wiedzieć dla ilu osób Dom Życia będzie przygotowywany. Będziemy też bilansować kwoty z PEFRON-u, ze środków unijnych i z zadań, które są związane z rehabilitacją. Mamy pewność, że podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok, który przybliży nas do powstania Domu Życia. Myślę, że za miesiąc czy dwa będzie on projektowany już w konkretach - zapowiada Elżbieta Lanc, członek Zarzadu Województwa Mazowieckiego.

Stworzenie w Radomiu Domu Życia to jeden z elementów tak zwanej „polityki wytchnieniowej”. Chodzi o działania, które mają pomóc opiekunom osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Bardzo potrzebne są miejsca dla osób niepełnosprawnych, by ich stali opiekunowie, którzy muszą spędzać ze swoim podopiecznym całą dobę, mogli mieć chwilę wytchnienia, chwilę dla siebie. - Kładziemy duży nacisk na politykę społeczną, dlatego chcemy inwestować w tworzenie takich placówek jak Dom Życia. Pragnę przypomnieć, że realizujemy już kilka projektów dotyczących polityki wytchnieniowej. Jest Dom Senior-Wigor. Funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu prowadzony przez Stowarzyszenie „Do Celu”, który wspomagamy z budżetu miasta i deklarujemy pomoc w kolejnych latach. Od marca rozpoczynamy też realizacje projektu „Przyjazny Dom” - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie