Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu powstanie specjalna karta rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem

ik
- Takie rozwiązania pozwolą wyciągnąć rodziny z domów, gdzie często są zamknięte - mówił Michał Krajewski z Radomskiego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Megamocni”.
- Takie rozwiązania pozwolą wyciągnąć rodziny z domów, gdzie często są zamknięte - mówił Michał Krajewski z Radomskiego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Megamocni”. Tadeusz Klocek
Miasto wprowadza Kartę „N”, czyli Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. Niewykluczone, że zacznie działać jeszcze w wakacje. Poza nami mają ją jeszcze tylko w Krakowie.

O uruchomienie programu i wprowadzenie Karty „N” zabiegały organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Przykład, jak to zrobić dał Kraków. Tam Karty wydawane są od listopada ubiegłego roku. Podczas sesji, która odbyła się w ubiegły poniedziałek miejscy radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą kartę.

Pomoc dla całej rodziny

O wydanie Karty „N” będą mogły się ubiegać rodziny, w których wychowuje się dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku do 25 lat. Bez względu na to, jakie są dochody rodziny. Ulgi wynikające z programu będą przysługiwały wszystkim członkom rodziny. Pod warunkiem, że zamieszkują pod jednym dachem. Rodzeństwo będzie korzystać z karty do ukończenia 18 roku życia lub do 25 lat, jeśli kontynuuje naukę.

Kartę „N” dostaną także rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze i inne placówki rodzinne, jeśli wychowuje się w nich dziecko niepełnosprawne.

- Koszty rehabilitacji, leczenia dziecka niepełnosprawnego odbijają się na życiu całej rodziny - mówiła podczas sesji Rady Miejskiej Aneta Stańczyk z Inicjatywy „Chcemy całego życia”. - Często stajemy przed wyborem, czy na przykład na basen zabrać nasze niepełnosprawne dziecko, czy też jego rodzeństwo. Taka karta, pod warunkiem, że ulgi będą realną, a nie tylko iluzoryczną pomocą, jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez rodziców.

Jakie będą zniżki?

Rodziny niepełnosprawne oczekują między innymi ulg i zniżek w komunikacji miejskiej. Ważne są dla nich bonifikaty przy korzystania z basenów i innych obiektów sportowych, teatru, muzeów czy kina. Zależy im na pierwszeństwie przy przyjmowaniu do przedszkoli, czy żłobków. - Takie rozwiązania wspomagają rozwój całej rodziny - tłumaczyła Aneta Stańczyk.

- Takie rodziny są zamknięte w czterech ścianach. To prowadzi do wypalenia, takie ulgi pomogą wyciągnąć rodziny z domu - mówił Michał Krajewski z Radomskiego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Megamocni”. - To wszystko się uda, jeśli ulgi będą takie, jakich oczekują rodzice.

Będą konsultować

Katalog ulg z Kartą „N” ma być przygotowany na kolejną sesję Rady Miejskiej. Analogicznie do Karty Seniora oraz Karty Dużej Rodziny włączą się w nią placówki i instytucje podległe miastu, między innymi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, teatr, czy domy kultury. Urząd namawia też prywatne firmy, aby włączyły się do programu. Zapowiadane są też konsultacje ze środowiskami osób niepełnosprawnych.

- W przypadku pomocy osobom niepełnosprawnym najwięcej zależy od polityki państwa. Ale my, jako samorząd czujemy się odpowiedzialni także za tych mieszkańców miasta, stąd decyzja o wprowadzeniu Karty „N”. Jesteśmy drugim miastem w Polsce, które się na to zdecydowało - tłumaczył Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja Rady Miejskiej 28 maja w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie