MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu tabliczki z nazwami ulic będą zgodne z marką miasta

ik
- Tak będą wyglądały tabliczki z numerami budynków w Radomiu - mówi Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
- Tak będą wyglądały tabliczki z numerami budynków w Radomiu - mówi Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Izabela Kozakiewicz
Założenie jest proste: wszystkie budynki, ulice i place w mieście będą oznaczone takimi samymi tablicami. Są ich wzory, ale miasto nikogo nie może zmusić do wymiany oznakowania.

Od koncepcji do wzoru

Od koncepcji do wzoru

Koncepcję radomskiego Systemu Informacji Miejskiej opracowała wrocławska firma Linia. Ma ona na koncie podobne realizacje dla wielu innych miast, między Gdyni, Szczecina, Poznania, Płocka. Wykonawca przeanalizował dla nas istniejące oznakowanie, wyznaczył rodzaje nośników, przygotował wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacował koszty budowy całego systemu w założonym przez nas harmonogramie czasowym. Na początku 2013 roku zostały opracowane trzy wstępne wzory projektów plastycznych i technicznych poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej. Od 26 marca do 5 kwietnia 2013 roku mieszkańcy Radomia brali udział w internetowej sondzie, w której mogli wskazać kierunek graficzny dla ostatecznych prac nad Systemem. Wszystkie nadesłane przez uczestników sondażu opinie i spostrzeżenia zostały przekazane wykonawcy i uwzględnione w ostatecznym opracowaniu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej uchwalony został tak zwany System Informacji Miejskiej. To przygotowane kompleksowo wzory wszelkich oznaczeń, które pojawiają się w mieście. W katalogu są więc tabliczki a budynki, takie opisujące place, nazwy ulic. Są też tablice informacyjne dla turystów z notkami o zabytkach. Przewidziano znaki dla rowerzystów, pieszych, kierunkowskazy. Wszystko oczywiście jednolite i zgodne z marką miasta.

JASNO I PRZEJRZYŚCIE

Cały system na zlecenie Miejskiego zarządu Dróg I komunikacji opracowała wrocławska firma Linia. Jej pracownicy zaproponowali, żeby tabliczki w innym kolorze były w tak zwanej strefie reprezentacyjnej miasta, a więc krótko mówiąc w Śródmieściu.

Na tablicach znajdziemy konkretną informacje nie tylko na temat dla przykładu nazwy ulicy, ale także dzielnicy. W mieście mają być ustawiane kierunkowskazy do różnych urzędów, instytucji, dworców. Takie same oznaczenia mają być na przystankach. Będą kierunkowskazy dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Zunifikowane będą tabliczki z numeracją domów i innych budynków.

- Teraz mamy bodaj osiem wzorów tablic - mówi Kamil Tkaczyk, dyrektor miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji. - Uchwała pozwoli na uporządkowanie zgodnie ze Strategią Marki Radom obecnego nieładu panującego w przestrzeni publicznej miasta.

WYMIANA NA LATA

Wymiana oznaczeń rozpocznie się w tym roku, ale potrwa od siedmiu do 10 lat. Tylko magistrat ma kosztować od 8 do 12 milionów złotych.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozpocznie od wymiany i ujednolicenia informacji o numeracji budynków użyteczności publicznej będących własnością miasta. Nowe tabliczki pojawiłyby się na elewacjach siedzib urzędów, instytucji miejskich, szkół, przedszkoli i innych.

- Kluczowa będzie strefa centralna, objęta nadzorem konserwatorskim - wyjaśnia Kamil Tkaczyk.

Stan techniczny wielu z tych tabliczek nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tabliczki z nazwami ulic, tablice kierunkowe dla pieszych i dla kierowców, a także oznakowanie parków czy informacja przystankowa.

- Trzeba dać dobry przykład i zacząć od siebie - tłumaczy Kamil Tkaczyk.
Przykład jest ważny, bo za wymianę tablic właściciele nieruchomości będą płacić sami. Pieniądze muszą znaleźć więc między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, ale też instytucja administracji rządowej, banki, uczelnie.

TYLKO DOBRA WOLA

- Nikogo nie możemy zmusić, żeby wymieniał tabliczki, czy numerację - przyznaje Kamil Tkaczyk. - Liczymy na dobra wolę właścicieli i chcemy ich zachęcać do zmian. Postaramy się znaleźć firmy, które wykonają zamówienia za atrakcyjna dla właścicieli i mieszkańców cenę.

Co ważne miasto wybierze kilka, kilkanaście firm zajmujących się produkcją oznakowania, w których będzie można wykonać je wedle uchwalonych przez radnych wzorów i we wskazanych uchwałą rozmiarów. Ich listę będzie można znaleźć na przykład na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

- Będzie się tam można wybrać, złożyć konkretne zamówienie - dodaje Kamil Tkaczyk.

Zarząd będzie ogłaszał przetarg na nowe oznakowanie miejskich obiektów. Pierwsze postępowanie ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie