Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu trzeba już płacić za darmowe czipy dla psów

/inia/
W piątek rano darmowego czipa dostała jeszcze między innymi młoda suczka rasy York o imieniu Kora. Zabiegu dokonał Karol Chłopecki, lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej Pankracy
W piątek rano darmowego czipa dostała jeszcze między innymi młoda suczka rasy York o imieniu Kora. Zabiegu dokonał Karol Chłopecki, lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej Pankracy Ł. Wójcik
Już drugi dzień radomianie masowo odwiedzają ze swoimi pupilami gabinety weterynaryjne. Wszystko po to, by zwierzę otrzymało darmowego czipa. Pula bezpłatnych szybko się wyczerpuje.

Krok po kroku

- Wczoraj przegapiliśmy to czipowanie i przyszliśmy dziś – mówili w piątek Aleksandra Makowska i Dariusz Sarnacki, którzy pojawili się rano w przychodni
- Wczoraj przegapiliśmy to czipowanie i przyszliśmy dziś – mówili w piątek Aleksandra Makowska i Dariusz Sarnacki, którzy pojawili się rano w przychodni Pankracy ze swoimi psami. – Na szczęście udało się nam załapać jeszcze na darmowe czipy.

- Wczoraj przegapiliśmy to czipowanie i przyszliśmy dziś - mówili w piątek Aleksandra Makowska i Dariusz Sarnacki, którzy pojawili się rano w przychodni Pankracy ze swoimi psami. - Na szczęście udało się nam załapać jeszcze na darmowe czipy.

Krok po kroku

1. Aby lekarz dokonał czipowania zwierzę powinno mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli takiego nie posiada, można obie czynności wykonać jednocześnie podczas jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
2. Udaj się do wybranego przez siebie gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz weterynarii wykona usługę czipowania psa.
3. Po wykonaniu usługi czipowania otrzymasz od lekarza weterynarii naklejki z unikalnym kodem identyfikacyjnym twojego pupila. Jedną z nich lekarz wklei do książeczki psa, drugą należy umieścić na wniosku o rejestrację psa.
4. Osobiście udaj się do Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ulicy Kilińskiego 30, pokój nr 303, gdzie dokonasz rejestracji psa. Potrzebna jest książeczka psa oraz dowód osobisty właściciela.
Jeżeli Twój pies jest już oznakowany czipem, musisz dopełnić jedynie obowiązku jego rejestracji.

Jak już informowaliśmy, od 1 marca właściciele psów będą musieli obowiązkowo zaczipować swoich pupili. Magistrat zakupił 4 tysiące mikrourządzeń, które przekazał radomskim lecznicom. Na placówkę przypadło po 200 sztuk darmowych czipów. Obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Stąd kolejki w lecznicach. Przy darmowym czipie właściciel ponosił tylko koszt usługi czyli około 10-20 złotych.

ZABRAKŁO JUŻ PIERWSZEGO DNIA

W czwartek weterynarze, którzy podpisali umowę z magistratem mieli pełne ręce roboty. Co chwilę przychodzili klienci ze swoimi pupilami. Największe oblężenie przeżyła Przychodnia Weterynaryjna Zwierzyniec. Tam pierwsi chętni ustawiali się w kolejce już o godzinie 6 rano, mimo że placówka czynna była od godziny 8. - Mieliśmy 200 sztuk i wszystkie wykorzystaliśmy już pierwszego dnia - mówi Bartosz Napora, weterynarz. - O godzinie 14 już nie została nam ani jedna sztuka.

Teraz, po wyczerpaniu darmowej puli czipów placówka wszczepia je za 50 złotych. - Co chwilę ktoś przychodzi lub dzwoni z pytaniem czy mamy jeszcze te darmowe - dodaje weterynarz. - Tak pewnie będzie jeszcze przez kilka dni.

MIELI SZCZĘŚCIE

Więcej szczęścia mieli ci, którzy przyszli w piątek do Przychodni Weterynaryjnej Pankracy. Tam rano weterynarze dysponowali jeszcze 70 sztukami darmowych czipów. Gigantycznych kolejek już nie było, ale w poczekalni siedziało kilka osób ze zwierzętami. - Przegapiłem wczoraj i przyszedłem dziś rano - mówił Dariusz Sarnacki, właściciel suczki Zuli. - Cieszę się, że uda się nam jeszcze załapać na darmowego czipa.

Mikrourządzenie wszczepiono także suczce Korze. Najpierw musiała jednak zostać zaszczepiona przeciwko wściekliźnie.- Super, że udało się za jednym razem dostać szczepionkę i czipa - mówiła Aleksandra Makowska, właścicielka suczki.

Co to jest czip?

Co to jest czip?

Czipy to nic innego jak mikroprocesory, które zawierają tylko 15 cyfrowy kod. Spełniają normy ISO, są wielkości ziarnka ryżu i wykonane są z biokompatybilnego szkła, dzięki czemu nie powodują alergii ani stanów zapalnych. Ich wszczepianie odbywa się za pomocą podskórnego zastrzyku w połowie szyi zwierzęcia. Zabieg jest bezbolesny a raz wszczepiony czip służy psom całe życie. Mikroczip jest urządzeniem pasywnym i uaktywnia się tylko w kontakcie z czytnikiem, który go dekoduje i wyświetla numer.

ZOSTAŁY RESZTKI

W piątek rano resztki czipów posiadały jeszcze między innymi Przychodnia dla Zwierząt Animal czy Przychodnia Weterynaryjna ABC Uni-Wet. - To już naprawdę resztki i spodziewamy się, że do soboty akcja wszczepiania darmowych urządzeń już się zakończy - powiedział nam weterynarz Jacek Napieraj.
Ci, którzy chcą się załapać na darmowego czipa muszą się więc spieszyć. Czipowianie ma przede wszystkim kontrolować zjawisko podrzucania zwierząt. Pozwoli to też na szybkie odnalezienie zagubionych zwierząt. Urządzenia do sczytywania danych z czipów posiadają lekarze weterynarii oraz strażnicy miejscy.

WAŻNE
Urządzenia do sczytywania danych z czipów będą posiadali lekarze weterynarii oraz strażnicy miejscy. Osoby, które nie zaczipują swojego psa będą upominane tylko do połowy roku. Od 1 czerwca za brak czipa właściciel może zostać ukarany mandatem karnym do 500 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie