MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu uruchomiono specjalny program dotyczący zaburzeń oddychania u pierwszoklasistów

/wit/
Otolaryngolog Danuta Kucharska i Wojciech Kukwa, prezes Fundacji Zdrowy Sen na konferencji w radomskim magistracie zachęcali do udziału w zdrowotnym programie pierwszoklasistów i ich rodziców.
Otolaryngolog Danuta Kucharska i Wojciech Kukwa, prezes Fundacji Zdrowy Sen na konferencji w radomskim magistracie zachęcali do udziału w zdrowotnym programie pierwszoklasistów i ich rodziców. Tadeusz Klocek
Radom jako jedno z pierwszych miast w Polsce realizuje program diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu u uczniów pierwszych klas.

Zły oddech?

Zły oddech?

Czy dzieci źle oddychające podczas snu mogą rozwijać się gorzej od swoich rówieśników?
Wojciech Kukwa, prezes Fundacji Zdrowy Sen: Wykazują liczne zaburzenia emocjonalne, mają problemy z koncentracją i nauką. W większości przypadków za chrapanie i bezdechy odpowiedzialny jest przerost migdałków. Powiększone migdałki (podniebienne i trzeci migdałek) są dodatkowo powodem nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Takie dzieci mają przewlekły katar, zapalenia gardła, uszu, stały kaszel lub nawet początki astmy oskrzelowej. Mogą mieć problemy ze słuchem. Zarówno chrapanie jak i bezdechy świadczą o tym, że u dziecka dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Wszystko przy współpracy z Fundacją Zdrowy Sen. O tym jak wielki wpływ na rozwój dziecka ma zdrowy sen, bez chrapania, sapania i bezdechów mówili specjaliści podczas konferencji w radomskim magistracie.

- Ocenia się, że około 3 - 5 procent dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma zaburzenia oddychania podczas snu. To wszystko ma ogromny i niekorzystny wpływ na rozwój intelektualny i fizyczny dziecka - podkreślił Wojciech Kukwa, lekarz, prezes Fundacji Zdrowy Sen z Warszawy.

To właśnie z myślą o zdrowiu dzieci nasze miasto włączyło się do programu mającego na celu diagnostykę zaburzeń oddychania podczas snu u najmłodszych. Objęci są nim uczniowie pierwszych klasach szkół podstawowych.

By tak się stało najpierw do szkół trafić muszą specjalne ankiety Fundacji Zdrowy Sen. Rodzice pierwszoklasistów wypełniają je, a następnie trafiają znów do Fundacji. To tam po specjalnej analizie specjalistów wskazana jest grupa dzieci, które mogą mieć wspomniane zaburzenia i potrzebują konkretnej pomocy.

Grupa uczniów i ich rodzice otrzymują następnie wskazówki, gdzie się diagnozować i leczyć.
Program spotkał się z aprobatą lekarzy laryngologów. Jako pierwsza chęć pomocy wyraziła Danuta Kucharska, ordynator Oddziału Otolaryngologii w szpitalu w Kozienicach.

-Małych pacjentów ze wskazaniem konsultacji zaproszę do Poradni Otolaryngologicznej kozienickiego szpitala, a jeśli konieczny będzie zabieg na oddział - wspomniała lekarka.

Konsultacje w ramach programu zadeklarowało też kilka placówek medycznych z Radomia, między innymi Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej: Epmed, Omega, Olsztyńska, Polmed, Poradnia Otolaryngologiczna Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Na razie specjalne ankiety trafiły do dziewięciu radomskich podstawówek.

- Liczymy, że do czerwca przyszłego roku przebadana zostanie kolejna, duża grupa pierwszoklasistów - mówi Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie