Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W radomskiej Resursie 8. Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad". Gościem był pisarz Piotr Paziński

Barbara Koś
Z Piotrem Pazińskim rozmawiała Renata Metzger.
Z Piotrem Pazińskim rozmawiała Renata Metzger. Barbara Koś
„Rzeczywistość poprzecierana” - tak nazwano spotkanie autorskie z Piotrem Pazińskim, które w czwartek odbyło się w Resursie w ramach 8. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad".

Renata Metzger prowadząc spotkanie rozpoczęła od znanej powieści Pazińskiego " Pensjonat". Za tę właśnie powieść będącą debiutem literackim autor uzyskał wiele nagród: Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury za debiutancką powieść oraz Europejską Nagrodę Literacką. Za ten sam utwór był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.

- Bohater odwiedza miejsce, gdzie jako dziecko bywał z babcią - żydowski dom wypoczynkowy pod Warszawą, dawniej pełen życia, dziś zaludniony duchami przeszłości - pytała Renata Metzger.- Czy jest to pana własna historia?
-Tak - mówił pisarz.- Jako dziecko bywałem z babcią w Śródborowie nad Świdrem, znanej w Warszawie miejscowości wypoczynkowej, pełnej sanatoriów. Ale naturalnie bohaterowie mając w sobie autentyczne pierwowzory są połączeniem kilku postaci. Takie są przecież prawa literatury.

Na pytanie czy Holokaust miał wpływ na jego twórczość- jego książkę określono jako "pierwszy w Polsce literacki głos trzeciego pokolenia po Holokauście", stwierdził, że jego dziadkowie uniknęli getta ponieważ udało się im uciec do Rosji. Cierpieli głód i trudy tułaczki w Azji Środkowej i te opowieści towarzyszyły mu od dzieciństwa. Ale jako potomek rodziny żydowskiej stara się umieszczać echa Holokaustu w swoich utworach.

Była jeszcze mowa o stosunkach polsko żydowskich dziś, o tolerancji i o tym, czemu służy miesięcznik żydowski "Midrasz", którego Paziński jest redaktorem naczelnym . Wśród słuchaczy był Salomon Birenbaum z USA, zamieszkały przed wojną w Radomiu, ocalały z Holokaustu.

Piotr Paziński urodził się w 1973 r. w Warszawie. Jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, doktorem nauk humanistycznych. Od 2000 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Midrasz”. W 2005 r. ukazała się jego monografia o „Ulissesie” Jamesa Joyce’a zatytułowana „Labirynt i drzewo”. W 2008 r. opublikował osobisty przewodnik „Dublin z Ulissesem”. Oprócz"Pensjonatu" wydał zbiór opowiadań:"Ptasie ulice". Ma w planie dalsze utwory literackie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie