Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W radomskiej Resursie wspominano tragedię wołyńską w 1943 roku

Barbara Koś[email protected]
Na wernisaż przyszło wielu młodych ludzi. Podkreślił to doktor Leon Popek z lubelskiego IPN: - To wy musicie poznawać historię.
Na wernisaż przyszło wielu młodych ludzi. Podkreślił to doktor Leon Popek z lubelskiego IPN: - To wy musicie poznawać historię. Fot.Szymon Wykrota
Wystawę fotografii Patryka Patynowskiego „Niepamięć” otwarto w piątek w Resursie Obywatelskiej w Radomiu.

Wystawa porusza tematykę zbrodni wołyńskiej, trwającej od 1943 roku, podczas której z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęło od 30 do 60 tysięcy Polaków.

Wystawa jest efektem podróży autora z doktorem Leonem Popkiem z lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz grupą młodzieży na Ukrainę w roku 2015. Poszukiwali oni śladów pamięci tragedii wołyńskiej i grobów ofiar bezimiennych ofiar masowej zbrodni dokonanej na ludności polskiej. Po długich i zakrojonych na szeroką skalę poszukiwaniach ekipa odnalazła kolejne szczątki pomordowanych we wsi Ostrówka a następnie złożyła je do wspólnej mogiły.

- To niezwykłe doświadczenie stało się dla Patryka inspiracją do powstania filmu dokumentującego ten pobyt i do rejestracji wołyńskiego pejzażu na kilkudziesięciu czarno białych fotografiach - mówiła podczas wernisażu Elżbieta Raczkowska, kuratorka wystawy. - Ta niezwykle ascetyczna forma artystyczna, cisza zamknięta w kadrze niczym w pułapce robi dodatkowe wrażenie. Postrzegana w kontekście naszej dzisiejszej wiedzy historycznej każe się nam pochylić i zadumać.

Patryk Patynowski dziękował swojemu pierwszemu mistrzowi fotografii Wiesławowi Wismontowi z Szydłowca.

- Pan Wiesław był moim pierwszym nauczycielem fotografii - mówił autor. - Wiele mnie nauczył.

Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego zrealizowana przez autora oraz prelekcja Leona Popka z lubelskiego oddziału IPN, który przybliżył tematykę eksterminacji ludności polskiej przez UPA szczególnie we wsiach Ostrówki i Wola Ostrowiecka.

Wystąpienie miał także doktor Kazimierz Łyszcz z Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu, nauczyciel Patryka.

Patryk Patynowski jest radomianinem. Ukończył Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku grafika, uzyskując dyplom w 2015 roku. Jest pasjonatem filmu i fotografii, pomysłodawcą i twórcą wielu krótkich form filmowych pod szyldem radomskiej grupy filmowej „Sześcian Studio”. Wystawa czynna będzie do 29 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie