Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie radomskim można teraz zabijać bobry. Zgoda na strzelanie do sympatycznych gryzoni

jp
Bobry coraz częściej można spotkać w miastach. Na zdjęciu bóbr spacerujący po zaroślach na Halinowie w Radomiu.
Bobry coraz częściej można spotkać w miastach. Na zdjęciu bóbr spacerujący po zaroślach na Halinowie w Radomiu. Archiwum
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wydał zgodę na zabicie prawie 1,5 tysiąca bobrów, w tym także na zabijanie sympatycznych gryzoni w regionie radomskim. Swoją decyzję tłumaczy szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta oraz dynamicznie rosnącą ich populacją.

W zezwoleniu podpisanym przez dyrektora Arkadiusz Siembidę, regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Warszawie czytamy, że: „Zezwala się na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego (Castor fiber), zwanego dalej bobrem, w zakresie obejmującym umyślne płoszenie, umyślne niepokojenie, umyślne zabijanie oraz przetrzymywanie, posiadanie, zbywanie, oferowanie do sprzedaży, wymianę, darowiznę, wywożenie poza granicę państwa okazów zabitych osobników”.

„Materializują się słowa byłego ministra środowiska Kowalczyka, który sugerował Regionalnym Dyrekcjom Ochrony Środowiska, aby wydawali zezwolenia na odstrzał na gatunki chronione. Taką też narrację przyjął również obecny minister rolnictwa Ardanowski, który publicznie mówił o konieczności odstrzału i zachwalał walory „płetwy” bobra, które to podobno mają właściwości afrodyzjaków” - piszą aktywiści ze Stowarzyszenia Nasz Bóbr przerażeni tym, że instytucja, która ma w nazwie „ochronę środowiska” wydaje wyrok na zwierzęta objęte ochroną. W zarządzeniu napisano, że w regionie radomskim można zabić nie więcej niż 408 osobników, między innymi w gminie Goszczyn nie więcej niż 48 osobników, w gminie Chynów najwyżej 48 osobników i tyle samo w gminach Jasieniec, Jedlińsk i Ciepielów. Mniejsze limity zabitych zwierząt dotyczą gmin Gniewoszów, Lipsko, Wieniawa, Kowala i Przytyk. Zezwolenie na umyślne zabijanie bobra może być realizowane poprzez odstrzał z broni myśliwskiej. Odstrzału bobrów należy dokonywać w okresie od 1 października do końca lutego, przez całą dobę. W zarządzeniu czytamy też, że „odstrzał należy wykonać w taki sposób, aby wyeliminować całe stanowisko bobra w celu uniknięcia rozproszenia się lokalnych populacji i tym samym braku skuteczności odstrzału”.

D-Bombw radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie