MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Resursie Obywatelskiej w Radomiu mówiono o zasłużonej radomiance Marii Kelles - Krauz

Barbara Koś
Barbara Koś
O rodzinie Kelles- Krauzów opowiadał Michał Kelles- Krauz, syn zmarłego rok temu profesora Michała Kelles - Krauza.
O rodzinie Kelles- Krauzów opowiadał Michał Kelles- Krauz, syn zmarłego rok temu profesora Michała Kelles - Krauza. Barbara Koś
Premiera filmu dokumentalnego "Wspomnienie o Marii Kelles-Krauz (1882-1969)" połączona z inauguracją projektu edukacyjnego "Historia Cię szuka..." w roku szkolnym 2016/2017 wypełniła we wtorek wieczór w Resursie Obywatelskiej poświęcony zasłużonej radomiance.

Spotkanie rozpoczęło się nietypowo, bo nie w sali kameralnej a w... przedwojennym kinie Corso, w którym 3 listopada 1918 roku odbył się wiec kobiet polskich w sprawie udziału w sejmie ustawodawczym i uzyskania przez nie pełni praw obywatelskich. Fragmenty wystąpienia Marii Walewskiej, przyjaciółki Marii Kelles - Krauzowej odczytała Edyta Szczygieł z "Kochanowskiego".

Następnie zaprezentowano pokaz kobiecej musztry w wykonaniu dziewcząt z Ochotniczej Legii Kobiet czyli Szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej, działającej pod kierunkiem historyka, Adama Duszyka, w Liceum imienia Kochanowskiego. Dowódca grupy, Joanna Prokopczyk, przypomniała, historię Ochotniczej Legii Kobiet założonej w 1918 roku we Lwowie i walczącej w obronie Lwowa a potem w wojnie polsko - bolszewickiej .

Te wydarzenia stanowiły dobry klimat do projekcji filmu autorstwa Elwiry Dzikowskiej.

Maria Kelles-Krauz z domu Nynkowska (1882-1969) była wybitną działaczką społeczną i polityczną (PPS), żoną dr. Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych. Była inicjatorką powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 1919 r. została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. W RM zasiadała przez pięć kadencji. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie.

W filmie o Marii Kelles Krauz mówią: profesor Michał Kelles-Krauz (bratanek Marii), historyk, Sebastian Piątkowski (IPN), Agata Morgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej a także regionalista i prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, Marcin Kępa.

Po projekcji o rodzinie Kelles - Krauzów opowiadał Michał Kelles- Krauz, syn zmarłego rok temu profesora Michała Kelles- Krauza. Podziękował też w imieniu rodziny za przygotowanie filmu.

Wieczór w Resursie był pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniem z cyklu "Historia cię szuka." Dlatego do Resursy zaproszono nauczycieli historii radomskich szkół.

Jak przypomniał Marcin Kępa, Resursa od sześciu lat organizuje comiesięczne spotkania historyczne, na które zaprasza naukowców, artystów i ludzi kultury, którzy opowiadają o wybranych epizodach z rodzimych dziejów. Prelekcje wzbogacone są filmami bądź multimedialnymi prezentacjami, dzięki czemu cykl „Historia Cię szuka” stanowi oryginalną lekcję historii, skierowaną głównie do młodzieży radomskich szkół gimnazjalnych i średnich ale także wszystkich osób zainteresowanych dziedzictwem kulturowym i dziejami Radomia.
Od dwóch lat "Resursa" gości ze swoimi prelekcjami w zainteresowanych szkołach. W tym roku też zawita do szkół.
Partnerami cyklu są Instytut Pamięci Narodowej, Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie