Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowcu odbędzie się piętnasta kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W ubiegłym roku odwiedzający groby na szydłowieckim cmentarzu chętnie wspierali kwestę. Kolejna odbędzie się już 1 listopada.
W ubiegłym roku odwiedzający groby na szydłowieckim cmentarzu chętnie wspierali kwestę. Kolejna odbędzie się już 1 listopada. Piotr Stańczak
Irene Przybyłowska-Hanusz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, opowiada o przygotowaniach do kwesty, która odbędzie się w Dniu Wszystkich Świętych.

We Wszystkich Świętych wasza organizacja inicjuje kwesty na szydłowieckim cmentarzu. Jak przebiegają przygotowania do tegorocznej?

- Stowarzyszenie organizuje kwesty już od 2002 roku, wtorkowa będzie już piętnastą. W ciągu dotychczasowych czternastu lat, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, udało nam się ocalić od zapomnienia wiele starych nagrobków, płyt na naszym cmentarzu. W tegorocznej kweście weźmie udział około 50 osób. Wśród nich będą m.in. starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, burmistrz Artur Ludew, miejscowi radni, młodzież szkolna z opiekunami, przedstawiciele różnych organizacji czy instytucji oraz oczywiście wolontariusze naszego stowarzyszenia.

Kiedy odbędzie się kwesta?

- W tym roku pieniądze będziemy zbierali tylko w Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada. Wolontariusze będą stali z puszkami przy trzech bramach cmentarza, od godziny 9 do 17.

Pani Profesor, które nagrobki w tym roku są przedmiotem waszej troski, jeśli chodzi o renowacje i odnowę?

- Tym razem skoncentrujemy się na konserwacji starych płyt, które na razie przeniesiemy w bezpieczne miejsce. Skupiamy się na starych płytach nagrobkowych, które przedstawiają wartość artystyczną. Zdobioną były przez kamieniarzy szydłowieckich. W czasie kwest zawsze rozdajemy ofiarodawcom wydrukowane informacje, jakie pomniki odnowiliśmy dzięki poprzedniej zbiórce. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie dotychczasowych akcji i zachęcamy do pomocy w tegorocznej.

Do tej pory udało się odnowić wiele zabytkowych pomników.

- Odnowiliśmy m.in. figury Jana Nepomucena, kilku aniołów, rzeźby. Wszystkie wspomniane prace wykonują wykwalifikowani specjaliści pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Uzgadniamy z nim każde takie przedsięwzięcie. Potrzeb jest wiele, na renowacje czekają kolejne nagrobki, figurki, czy też rzeźby.

Cmentarz przy ulicy Kamiennej to „Pomniki przeszłości Szydłowca” , jak zatytułowała pani swą książkę, poświęconą właśnie tej nekropolii.

- Powstał na początku dziewiętnastego wieku, około 1811 roku. Spoczywają tu m.in. polegli w czasie powstań niepodległościowych, zmarli w czasie zaborów czy I i II wojny światowej. Znajdują się tu również groby Włochów, którzy budowali ratusz miejski i osiedlili się w Szydłowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie