Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowcu powstanie szkoła dla przyszłych kamieniarzy

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Archiwum Starostwo Powiatowe Szydłowiec
W Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu powstaje nowa szkoła branżowa pierwszego stopnia w zawodzie kamieniarz.

Kamieniarze są obecnie poszukiwaną grupą zawodową zarówno w kraju jak i zagranicą. Brak jest wykwalifikowanych osób w tym kierunku, dlatego ten zawód daje tak wiele możliwości. Współcześnie to nie tylko obróbka kamienia, ale również nowoczesny park maszynowy. Wspominał o tym starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki podczas kwietniowego spotkania z przedsiębiorcami działającymi w branży kamieniarskiej. - Obecnie w branży wykorzystywane są nowe technologie, dzięki czemu zawód ten staje się bardziej atrakcyjny – mówił włodarz powiatu.

To również zawód artystyczny. Kamień, piaskowiec jest wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale też w architekturze ogrodów, sztuce użytkowej czy rzeźbach, zarówno przy tworzeniu klasycznych, jak i bardziej nowatorskich konstrukcji.
W powiecie działa kilkadziesiąt firm kamieniarskich, które wciąż szukają wykwalifikowanej kadry. W założeniach nowego kierunku jest ścisła współpraca szkoły z przedsiębiorcami, co będzie skutkować zapewnieniem zatrudnienia po ukończeniu nauki i uzyskaniu kwalifikacji zawodowych. Szydłowieckie kamieniarstwo ma 600-letnią historię, a jego tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest więc od kogo się uczyć, bo umiejętności szydłowieckich kamieniarzy są doceniane i zauważalne w Polsce i Europie. Do dziś piaskowiec z Szydłowca można podziwiać w postaci tak wybitnych realizacji jak pochodzące z 1834 roku Mauzoleum Stanisława Kostki Potockiego i Aleksandry z Lubomirskich w Wilanowie, projektu Henryka Marconiego wykonane przez Jakuba Tatarkiewicza i Konstantego Hegla, majestatyczne sylwetki lwów zdobiących dziedziniec Pałacu Namiestnikowskiego, czy monumentalne rzeźby zdobiące m.in. słynnego Hutnika autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. Widoczny jest też na Pałacu Kultury i Nauki, Dworcu Centralnym i Wschodnim w Warszawie w formie okładzin czy Dworcu Kolejowym w niemieckim Dreźnie. Obecny renesans zainteresowania naszym kamieniem (obserwowany m.in. na Międzynarodowych Targach Wzornictwa i Technologii Kamiennych w Weronie w 2010 roku) wskazuje, że przed piaskowcem szydłowieckim rysuje się kolejny okres trwałych i pięknych realizacji, a co za tym idzie atrakcyjna praca.

Uczniowie kształcący się w nowej szkole za bardzo dobre wyniki w nauce będą mieli zagwarantowane stypendia, dofinansowanie dojazdów, bazę noclegową z wyżywieniem, możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji (w tym prawa jazdy), wysoki poziom nauczania i wykwalifikowaną kadrę nauczycieli, praktyczną naukę zawodu u przedsiębiorców na umowy o pracę. Zainteresowani absolwenci gimnazjów mogą składać podania w sekretariacie szkoły do 28 czerwca tego roku. Więcej informacji na stronach: www.zskop.eu, www.facebook.com/ZSimKOP.

Zobacz też: Pokaz fryzur i sztuczek magicznych w ZDZ w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie