Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowcu rusza nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przyjmują ochotników

mk
W Radomiu przysięgę złożyli ochotnicy, którzy zostali powołani do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu.
W Radomiu przysięgę złożyli ochotnicy, którzy zostali powołani do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu. Joanna Gołąbek
Ochotnicy z powiatu szydłowieckiego mogą aplikować o przyjęcie do służby w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zgłaszać mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy jak dotąd nie pełniły służby wojskowej oraz osoby pozostające w rezerwie.

Brygada WOT od lipca tworzy kolejne bataliony lekkiej piechoty. Powstają one w Płocku, Radomiu oraz Pomiechówku. Terenem stałej odpowiedzialności ma być południowa część województwa mazowieckiego, w tym także Szydłowiec. Zaplanowano między innymi uroczystą przysięgę wojskową, która ma się odbyć w stolicy.

Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w jej szeregi mogą starać się o przyjęcie do służby. Bataliony będą przyjmować ochotników również z innych części województwa. Informacje na temat Terytorialnej Służby Wojskowej dostępne w każdej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU) oraz na stronie internetowej www.terytorialsi.wp.mil.pl.

Zadania terytorialsów

Zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Mają bronić i wspierać lokalne społeczności, w tym między innymi zwalczać skutki klęsk żywiołowych. W czasie wojny terytorialsi będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Przejdą szkolenie

Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni i obejmuje praktykę oraz teorię. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia. Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią, czyli karabinkiem MSBS Grot z radomskiej Fabryki Broni. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56x45 milimetrów opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych i jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

Sama 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, a całością dowodzi pułkownik Grzegorz Kaliciak. Służy w nich już ponad 11 tysięcy żołnierzy.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie