MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważny krok dla przywrócenia praw miejskich Przytykowi. Radni gminy przyjęli uchwałę

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Radni Przytyka przegłosowali w piątek uchwałę o złożenie wniosku o nadanie praw miejskich Przytykowi.
Radni Przytyka przegłosowali w piątek uchwałę o złożenie wniosku o nadanie praw miejskich Przytykowi. Urząd Gminy w Przytyku
W piątek 24 marca odbyła się sesja Rady Gminy Przytyk. Samorząd jednogłośnie opowiedział się w uchwale, by złożyć wniosek o przywrócenie praw miejskich Przytykowi.

Ważny krok dla przywrócenia praw miejskich Przytykowi

- Dzisiejsze spotkanie rady gminy było bardzo ważnym posiedzeniem dla naszej społeczności. Podczas zakończonego głosowania, radni naszej gminy jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą złożenia wniosku o nadanie statutu miasta dla miejscowości Przytyk – informuje Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk.

Przygotowana uchwała była następstwem szerokiej akcji informacyjnej w gminie, oraz konsultacji społecznych, podczas których ogromna większość mieszkańców wypowiedziała się za przywróceniem statutu miasta Przytykowi. Te konsultacje, przypomnijmy, zakończyły się kilkanaście dni temu. Biorąc pod uwagę mieszkańców wszystkich sołectw, aż 83,54 procent wszystkich głosujących opowiedziało się za przywróceniem praw miejskich dla Przytyka. Jeżeli natomiast chodzi o samą miejscowość Przytyk to 94,52 procent mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziało się na „tak” dla zmiany statusu największej miejscowości w gminie. Teraz będzie skierowany wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wszczęcie procedury prawnej.

Sam proces przywracania praw miejskich potrwa jakiś czas. Do tej pory obowiązujące przepisy blokowały starania się o odzyskanie praw miejskich takim miejscowościom, jak Przytyk. Trudno było sprostać wymogom, choćby liczby ludności w danej miejscowości. Potrzeba było przynajmniej dwóch tysięcy mieszkańców. Jednak specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia Powstania Styczniowego pozwala ominąć wymóg liczby ludności. Obecnie w samym Przytyku mieszka ponad 1000 osób, ale gminę, dla której Przytyk jest siedzibą, zamieszkuje około 7 300 osób.

Przywrócenie praw miejskich Przytykowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. W czasie prowadzonych konsultacji Urząd Gminy wyjaśniał, że nie wzrosną choćby podatki z faktu przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przytyk może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo może skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne projekty.

Przytyk ma bardzo długą historię. Prace historyków wskazują że w roku 1393 wydano decyzję o lokacji miasta. Przytyk od początku istnienia należał do rodziny Podlodowskich herbu Janina, których siedzibą był Zameczek - dawniej zwany Ostrów. Przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1463 roku wspomina o opłatach targowych i mostowych w Przytyku w czasie tygodniowych targów.

W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie