MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przytyk chce odzyskać utracone prawa miejskie. Ruszają konsultacje społeczne w gminie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przytyk zamierza już oficjalnie wystąpić o przywrócenie praw miejskich. Miejscowość przestała być miastem po powstaniu styczniowym.
Przytyk zamierza już oficjalnie wystąpić o przywrócenie praw miejskich. Miejscowość przestała być miastem po powstaniu styczniowym. Antoni Sokołowski
Rada Gminy w Przytyku na ostatniej sesji zdecydowała: samorząd rozpoczyna starania o przywrócenie praw miejskich dla Przytyka. Tym samym rozpoczyna się formalny proces, by wróciły prawa miejskie odebrane 154 lata temu przez rosyjskiego zaborcę.

Przytyk postara się o przywrócenie praw miejskich

Jak zaznacza wójt Przytyka Dariusz Wołczyński, proces przywracania praw miejskich jest długotrwały. Oprócz przygotowania szeregu dokumentacji obejmuje również konsultacje społeczne. - Już niedługo rozpoczną się zebrania sołeckie połączone właśnie z konsultacjami, podczas których będę mógł udzielić mieszkańcom szczegółowych informacji dotyczących kwestii przywrócenia statusu miasta miejscowości Przytyk – dodaje Dariusz Wołczyński.

W najbliższym czasie rozpocznie się także kampanię informacyjną dotycząca całego procesu, która powinien rozwiać wszelkie wątpliwości o zmianie statusu Przytyka.

Zobacz więcej:

Jak wcześniej pisaliśmy, impulsem do rozpoczęcia starań o przywrócenie praw miejskich Przytykowi, było pismo Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła skierowane w grudniu do gminy. Wojewoda zaproponował podjęcie specjalnej procedury odzyskania praw miejskich Przytyka, utraconych po powstaniu styczniowym. Wojewoda zaproponował rozpoczęcie procedur przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które utraciły swoje przywileje po powstaniu styczniowym, które wybuchło w 1863 roku.

Do tej pory obowiązujące przepisy blokowały starania się o odzyskanie praw miejskich takim miejscowościom, jak Przytyk. Trudno było sprostać wymogom, choćby liczby ludności w danej miejscowości. Potrzeba było przynajmniej dwóch tysięcy mieszkańców. Jednak specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego pozwala teraz ominąć ten wymóg liczby ludności. Obecnie w samym Przytyku mieszka ponad 1000 osób, ale gminę, dla której Przytyk jest siedzibą – zamieszkuje około 7 300 osób.

Przywrócenie praw miejskich Przytykowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. Nie wzrosną więc podatki tylko z przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przytyk może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo może skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne projekty.

Zobacz więcej:

W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie