Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wchodzi nowa lista leków refundowanych. Nie mamy dobrych wiadomości...

/wit/
- Leki powinny być dostępne dla chorego, cena nie powinna być wyznacznikiem. Szczególnie osoby przewlekle chore powinny korzystać z refundacji – mówi Bożena Kotkowska z Radomia.
- Leki powinny być dostępne dla chorego, cena nie powinna być wyznacznikiem. Szczególnie osoby przewlekle chore powinny korzystać z refundacji – mówi Bożena Kotkowska z Radomia. Tadeusz Klocek
Od 1 marca będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Pojawi się na niej 70 nowych specyfików stosowanych między innymi w leczeniu raka skóry - czerniaka i gruźlicy.

Aktualizowana co dwa miesiące

Aktualizowana co dwa miesiące

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia Ministra Zdrowia. Od stycznia 2012 roku leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Z listy wypadnie 12 leków, które do tej pory były refundowane przez państwo. Po kieszeni dostaną pacjenci zmagający się z astmą i padaczką.

Do nowej obowiązującej od 1 marca listy leków refundowanych dodano 70 nowych produktów (nowych kodów EAN), w tym: Ethambutol Teva zawierający substancję czynną etambutol stosowaną w gruźlicy, Cuprenil zawierający substancję czynną penicylamina stosowaną w chorobie Wilsona, Ruconest zawierający substancję czynną konestat alfa stosowaną do przerwania zagrażającego życiu, ataku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego obejmującego gardło, krtań lub jamę brzuszną. Pozostałe leki i wyroby medyczne są odpowiednikami tych dotychczas refundowanych.

Dla 34 leków rozszerzono wskazania objęte refundacją. Dotyczy to preparatów stosowanych przy wczesnym raku piersi w I rzucie i padaczce.

Na nowej liście znajdą się także nowe preparaty, które będą refundowane w ramach programów lekowych: czerniaka złośliwego skóry, leczenia doustnego stanów nadmiaru żelaza, zaawansowanego raka jajnika, raka nerki, choroby Leśniowskiego - Crohna, niedrobnokomórkowego raka płuca.

Zwiększona będzie dostępność do leczenia chorób, których terapia dotychczas nie była objęta finansowaniem w ramach chemioterapii. Chodzi tu o nowe leki stosowane przy białaczce.

Nie wszyscy pacjenci będą jednak zadowoleni. Pełnopłatnym stanie się refundowany już i to przez cztery ostatnie miesiące degarelix - lek stosowany u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty.

Nie tylko chorzy, ale też lekarze zastanawiają się dlaczego Ministerstwo Zdrowia najpierw daje choremu nadzieję na tańsze i skuteczne leczenie, umieszczając lek na liście refundacyjnej, potem zaś szybko go z niej usuwa.

Nowa lista refundacyjna nie została stworzona z myślą o astmatykach i epileptykach. Ceny pięciu najpopularniejszych leków na padaczkę wzrosną bowiem o ponad 100 złotych.

Resor zdrowia zaleca pacjentom by korzystali z tańszych zamienników. Lekarze w tej kwestii są pesymistami.

- Nie każdy zamiennik odpowiada pacjentowi. To co tańsze, nie zawsze musi spełniać oczekiwania - słyszymy od jednej z radomskich lekarek.

Co zrobić gdy nie stać nas wykup leków?

-W takich sytuacjach mieszkańcy zgłaszają się po pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. By otrzymać zasiłek na zakup leków trzeba spełniać wymagane kryteria. Jednym z nich jest dochód - mówi Małgorzata Gębska, kierownik Działu Pracy Socjalnej MOPS w Radomiu.

Na członka rodziny nie może on przekraczać 456 złotych netto, zaś w przypadku osoby samotnej 542. Zasiłek może być wydawany jednorazowo, a także wielokrotnie.

-Często nawet jeśli dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż ten określony przepisami i tak ludziom brakuje na leczenie. Wtedy osoba może otrzymać zasiłek celowy socjalny na przykład na częściowe pokrycie kosztów terapii - zaznacza Małgorzata Gębska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie