Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wsoli o Gombrowiczu opowiedzą wszystko

Barbara Koś
Miguel Grinberg bedzie w piątek gościem Muzeum Gombrowicz we Wsoli
Miguel Grinberg bedzie w piątek gościem Muzeum Gombrowicz we Wsoli Ambasada Argentyńska
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Panel Gombrowiczowski towarzyszący X Międzynarodowemu Festiwalowi Gombrowiczowskiemu.
We Wsoli o Gombrowiczu opowiedzą wszystko

Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek, 19 października, o godzinie 19 i nosi tytuł "Gombrowicz argentyński." Będzie to spotkanie z Miguelem Grinbergiem, przyjacielem Witolda Gombrowicza z okresu jego pobytu w Argentynie.

Po spotkaniu mini recital muzyki argentyńskiej i hiszpańskiej Wiktorii Szubelak - gitara klasyczna.

Miguel Grinberg (ur. w 1937 r. w Buenos Aires), to znany argentyński pisarz, poeta i dziennikarz, autor pięćdziesięciu książek z różnych dziedzin, współtwórca i czołowa postać tak zwanego "pokolenia '60", nonkonformistycznego nurtu literackiego i ideowego w kulturze Argentyny ubiegłego stulecia.

Grinberg był też jednym z założycieli argentyńskiego ruchu rockowego, brał udział w powstawaniu ruchu hipisowskiego w USA. Jest także wykładowcą akademickim, uznanym redaktorem i wydawcą oraz działaczem ruchów pacyfistycznych i ekologicznych.

Spotkanie w Muzeum Gombrowicza dotyczyć będzie przede wszystkim jego relacji z autorem "Kosmosu" i wpływu Gombrowicza na literaturę argentyńską, ale stanie się również okazją do rozmowy o kulturze widzianej z innej niż europejska perspektywy.

Gościem honorowym spotkania będzie Ambasador Argentyny. Gerardo Manuel Biritos.

Drugie spotkanie w muzeum odbędzie się w niedzielę, 21 października, o godzinie 14. Tytuł -"Gombrowicz tutejszy." Dyskusja poświęcona będzie Jerzemu Gombrowiczowi, bratu pisarza, mieszkającego w Radomiu.

Wezmą w niej udział Rita Gombrowicz, profesor Roman Loth oraz Ksawery Jasieński. Odbędzie się też promocja książki Dominiki Świtkowskiej "A to był Gombrowicz". Jerzy Gombrowicz miał duży wpływ na rozwój intelektualny młodszego brata, co potwierdzają "Wspomnienia polskie" Witolda Gombrowicza.

Był właścicielem majątku Wsola, w którym autor "Ferdydurke" często bywał w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Po wojnie Jerzy Gombrowicz mieszkał w Radomiu, będąc jedną z najważniejszych postaci tamtejszego życia kulturalnego w latach 40., 50. i 60. XX wieku.

Książka Dominiki Świtkowskiej zawiera starannie opracowane wspomnienia o Jerzym Gombrowiczu, wybór dokumentów oraz solidny szkic biograficzny. Tom otwiera interesujący szkic Rity Gombrowicz o relacjach między oboma braćmi.

"A to był Gombrowicz!" stanowi nie tylko przyczynek do dziejów rodziny Gombrowiczów, lecz także niezwykle interesujące świadectwo o życiu kulturalnym powojennej prowincji polskiej, na której znalazło się wielu historycznych rozbitków ze środowisk ziemiańskich i inteligenckich II Rzeczypospolitej.

Udział w spotkaniu potwierdziło wiele osób, których wspomnienia zawiera wydana przez Muzeum Gombrowicza książka, będzie więc okazja do spotkania z żywą pamięcią kultury.

Gombrowicz a teatr

Na trzecie zorganizowane przez muzeum spotkanie za-prosi w czwartek, 25 października, o godzinie 21.15, Teatr Powszechny w Radomiu. Tytuł: "Dlaczego Gombrowicz nie chodził do teatru?

W dyskusji otwartej wezmą udział: Rita Gombrowicz, Wojciech Majcherek (TVP Kultura), Piotr Kłoczowski oraz jurorzy i uczestnicy Festiwalu Gombrowiczowskiego. Moderator: Jacek Wakar (Program II Polskiego Radia).

Dyskutanci zastanowią się, po co Gombrowiczowi była forma teatralna i co po Gombrowiczu pozostało we współczesnej formie teatralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie