MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] Tłumne "Spotkanie z bajką" w radomskim muzeum (zdjęcia)

Barbara Koś
Wernisaż rozpoczęły w muzealnym holu przedszkolaki z Publicznego Przedszkola numer 1 w Radomiu, które przygotowały bajkę o Czerwonym Kapturku.
Wernisaż rozpoczęły w muzealnym holu przedszkolaki z Publicznego Przedszkola numer 1 w Radomiu, które przygotowały bajkę o Czerwonym Kapturku. Tadeusz Klocek
Tłumy widzów: najmłodszych - jeszcze w wózkach, młodszych, młodych, starszych i tych jeszcze więcej starszych szturmowały w niedzielne południe Muzeum imienia Jacka Malczewskiego aby obejrzeć nową wystawę "Spotkanie z bajką".
Spotkanie z Bajką-wystawa w radomskim muzeum

Spotkanie z Bajką-wystawa w radomskim muzeum

Wernisaż rozpoczęły w muzealnym holu przedszkolaki z Publicznego Przedszkola numer 1 w Radomiu, które przygotowały bajkę o Czerwonym Kapturku. Sympatyczne maluchy nie spodziewały się, że zagrają przed tak liczną widownią!

Po spektaklu Paulina Szymalak i Grzegorz Kościelniak, kuratorzy ekspozycji, zapoznali gości z założeniami ekspozycji.

- Wystawa pozwoli najmłodszym ale i też tym trochę starszym na przeniesienie się w świat bajek i baśni - mówili.

Paulina Szymalak zachęciła też do obejrzenia obrazu "Kopciuszek" Jacka Malczewskiego, pokazywanego bardzo rzadko i wypożyczonego na wystawę przez małżeństwo z Poznania.

A potem rozpoczął się kolejny szturm do sal wystawowych.

I słusznie, bo Czerwony Kapturek, Marysia i krasnoludki, Kot w Butach, Baba Jaga i inne jeszcze postaci z dziecięcych bajek i baśni zachwycają każdego. Zwłaszcza przepiękny Kot w Butach pochodzący ze spektaklu krakowskiego teatru Groteska.

Jest też, na przykład strój Królowej Bony, w którym kiedyś występowała na scenie Teatru Groteska w Krakowie, Anna Dymna.

Wszystkie maluchy były obfotografowywane przy każdym stroju i postaci.

Cała wystawa prezentowane lalki, marionetki, pacynki oraz projekty sceniczne, a także malarstwo nawiązujące tematem do bajkowego świata dzieciństwa. Zebrano najciekawsze akcesoria teatralne - rekwizyty, stroje a nawet elementy scenografii ze spektakli teatrów lalkowych.

Zgodnie z pomysłem Grażyny Głuch, która aranżowała ekspozycję, jest ona pogrupowana bajkami.

Oddzielnie puszy się, na przykład, "Kot w Butach," a oddzielnie dzieje się opowieść "O krasnoludkach i sierotce Marysi".

Każda cześć wystawy na pewno wzbudzi zainteresowanie najmłodszych i ich opiekunów.

Eksponaty bajkowe pokazywane są na tle dzieł wybitnych polskich malarzy. To obrazy inspirowane dzieciństwem twórców.

Oprócz wspomnianego obrazu Jacka Malczewskiego wśród autorów są miedzy innymi tacy mistrzowie pędzla jak Olga Boznańska, Alfons Karpiński, Edward Okuń, Tadeusz Makowski czy Witold Chomicz.

Pokazane są także prace Jadwigi Mehofferowej oraz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskie wypożyczone z muzeów w Krakowie i Warszawie.

Wystawa prezentowana będzie do końca maja. Podczas trwania ekspozycji odbywać się będą przy niej warsztaty plastyczne i spektakle dziecięce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie