Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Polscy Monachijczycy", czyli nowa wystawa ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki w radomskim muzeum

Barbara Koś
O wystawie mówiły Paulina Szymalak - Bugajska i Magdaleną Kwiatkowska - Rzodeczko, które z ramienia radomskiego muzeum są koordynatorkami ekspozycji. Kuratorem jej jest Igor Chomyn z Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki, którego zaproszenie dyrektor "Malczewskiego", Leszek Ruszczyk, odtworzył z nagrania przesłanego ze Lwowa.
O wystawie mówiły Paulina Szymalak - Bugajska i Magdaleną Kwiatkowska - Rzodeczko, które z ramienia radomskiego muzeum są koordynatorkami ekspozycji. Kuratorem jej jest Igor Chomyn z Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki, którego zaproszenie dyrektor "Malczewskiego", Leszek Ruszczyk, odtworzył z nagrania przesłanego ze Lwowa. Muzeum Malczewskiego Facebook
„Polscy Monachijczycy"- wystawa ze zbiorów Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki imienia Borysa Woźnickiego we Lwowie, to nowa wystawa Muzeum imienia Malczewskiego. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 5 października, o godzinie 17, w muzeum, Rynek 11.

„Polscy Monachijczycy", czyli nowa wystawa ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki w radomskim muzeum

O wystawie mówiły Paulina Szymalak - Bugajska i Magdaleną Kwiatkowska - Rzodeczko, które z ramienia radomskiego muzeum są koordynatorkami ekspozycji. Kuratorem jej jest Igor Chomyn z Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki, którego zaproszenie dyrektor "Malczewskiego", Leszek Ruszczyk, odtworzył z nagrania przesłanego ze Lwowa. Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii, Monachium.

Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.

Na wystawie „Polscy monachijczycy” pokazanych zostanie 40 prac malarzy działających od 1 połowy XIX do początku XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta, nieformalnego lidera grupy.

Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wystawa trwać będzie do 10 lutego 2024 roku. To kolejna ekspozycja uświetniająca 100 - lecie radomskiego muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie