88 kursów dziennie w dni powszednie na lotnisko
O zmianach w komunikacji miejskiej w Radomiu w związku z uruchomieniem lotniska mówiono podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Autobusy linii numer 5 pojadą ulicą Kościuszki do dworca PKP, a potem ulicą Traugutta i dalej dotychczasową trasą (po zamknięciu wiaduktu objazd będzie wiódł ulicami Słowackiego, Górną i Kaszubską). W ten sposób zapewniony będzie dojazd z dworca na lotnisko autobusami dwóch linii. W dzień powszedni będzie to w sumie 88 kursów w jedną stronę. Co ważne, rozkłady jazdy zostaną dostosowane do godzin przylotów i odlotów z lotniska. Wszystkie szczegółowe rozwiązania dotyczące np. lokalizacji specjalnie oznakowanej wiaty przystankowej czy ustawienia biletomatów są uzgodnione ze spółką Polskie Porty Lotnicze.
Trzymamy kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że pasażerów na radomskim lotnisku będzie systematycznie przybywało. Wówczas będziemy oczywiście przygotowani na to, by wprowadzać kolejne rozwiązania komunikacyjne, zapewniające pasażerom jak najlepszy dojazd na Sadków
– powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W praktyce autobusy miejskie będą dojeżdżały pod terminal co dziesięć minut, a rozkład jazdy będzie dostosowany do siatki przylotów i odlotów samolotów. 88 kursów i dwie linie autobusowe z dworca PKP powinny wystarczyć do przewiezienia 1,5 miliona pasażerów rocznie. Przepustowość radomskiego lotniska szacowana jest na 3 miliony pasażerów rocznie. Na początku ruch na lotnisku nie będzie duży. Do 5 zagranicznych lotnisk będą latały samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT oraz 9 biur turystycznych wysyłających z Radomia swoje samoloty czarterowe. Trwają jeszcze rozmowy z innymi przewoźnikami.
Dalszy przypływ pasażerów na lotnisku w Radomiu będzie zależał od przyrostu ruchu lotniczego z Okęcia, dostępności tak zwanych slotów na tym ostatnim lotnisku oraz przyszłości lotniska w Modlinie. Spółka zarządzająca lotniskiem w Modlinie już przed rokiem miała wszelkie dane ku temu by zgłosić do Sądu Gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Z lotniska w Modlinie operuje tylko jedna linia lotnicza - Ryanair, ale Irlandczycy zapowiedzieli, że przenoszą się z Modlina na lotnisko Okęcie. Samorząd województwa mazowieckiego usiłuje „rzucać finansowe koła ratunkowe” lotnisku w Modlinie, ale nie wiadomo, czy na dłuższą metę będzie miało to jakikolwiek sens. Lotnisko w Modlinie wymaga bardzo kosztowych inwestycji, a podatnicy z województwa mazowieckiego, w tym z południowej jego części, z pewnością z trudem zaakceptują wyrzucanie pieniędzy w utrzymanie lotniska, z którego nie będzie korzystała żadna linia lotnicza.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?