Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór wspomnień o Marii Fołtyn w Łaźni

Barbara Koś
becna była Joanna Smytkiewicz, z domu Fołtyn, bratanica Marii – córka brata Edwarda. Na zdjęciu z mężem, Markiem. na tle portretu Marii Fołtyn.
becna była Joanna Smytkiewicz, z domu Fołtyn, bratanica Marii – córka brata Edwarda. Na zdjęciu z mężem, Markiem. na tle portretu Marii Fołtyn. Barbara Koś
- Była wspaniałą artystką, prawdziwą damą na scenie i w życiu a także ambasadorem Moniuszki i polskiej kultury - mówiono o Marii Fołtyn podczas wieczoru wspomnień o artystce, który odbył się w poniedziałek, w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.
Czy Weronika Kober ,uczennica szkoły muzycznej, pójdzie w ślady Marii Fołtyn?
Czy Weronika Kober ,uczennica szkoły muzycznej, pójdzie w ślady Marii Fołtyn? Barbara Koś

Czy Weronika Kober ,uczennica szkoły muzycznej, pójdzie w ślady Marii Fołtyn?
(fot. Barbara Koś)

Maria Fołtyn zmarła 2 grudnia 2012 roku ale wciąż jakby była wśród nas. I bardzo wielu radomian chce o niej słyszeć. Dowodem jest tłum osób, które przyszły do Łaźni, by raz jeszcze spotkać się z wielką radomianką i podzielić wspomnieniami o sławnej artystce.

Obecna była Joanna Smytkiewicz, z domu Fołtyn, bratanica Marii - córka brata Edwarda. Na początek wieczoru zabrzmiała uwertura z opery "Halka" Stanisława Moniuszki, ukochanego" dziecka" Marii Fołtyn.

- 28 stycznia to dzień urodzin pani Marii - podkreślił prowadzący wieczór Waldemar Różycki. - Co roku odwiedzaliśmy ją w tym dniu Warszawie i wręczali kwiaty. Tym razem kwiaty leżą na pustym fotelu…

Wieczór wspomnień poświęcony pamięci wielkiej radomianki, śpiewaczki operowej, reżysera i pedagoga, Honorowego Obywatela Miasta Radomia, nie mógł odbyć się bez przypomnienia biografii artystki, zwłaszcza momentów pobytu w Radomiu i a potem wyjazdu z miasta na naukę śpiewu.

Waldemar Różycki przeczytał więc fragmenty wspomnień Marii Fołtyn "Żyłam sztuką, żyłam miłością" wydanych w Radomiu i cieszących się dużą popularnością wśród czytelników. Następnie wyświetlono film ""Viva Maria" zrealizowany w 2010 roku w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w reżyserii Agnieszki Spoczyńskiej.

Film, pokazuje sceny w których Maria Fołtyn przygotowuje młodą wówczas solistkę, radomiankę, Wiolettę Chodowicz do roli Halki w swojej reżyserii.

Mieszkająca na co dzień w Wałbrzychu Wioletta Chodowicz, nie mogła uczestniczyć osobiście w wieczorze. Dlatego Waldemar Różycki rozmawiał z nią poprzez skype'a.

Znana i ceniona nie tylko w Polsce sopranistka powiedziała wiele ciepłych słów o Marii Fołtyn.

Publiczność miała też okazję wysłuchać arii operowych dam: Halki i Toski , wykonanych przez Marię Fołtyn w latach 60 - tych. Można było więc osobiście przekonać się, jak wspaniałym sopranem dysponowała radomianka. Marię Fołtyn wspominali też radomianie, wśród nich Ewa Kutyła i Jerzy Figas.

A czy wielka Maria zyska następców? Jest już Wioletta Chodowicz…Publiczności Łaźni zaprezentowała się Weronika Kober, uczennica radomskiej szkoły muzycznej. Przy akompaniamencie Karoliny Garbarskiej Weronika zaśpiewała sopranem arię z opery "Don Giovanni" Mozarta a potem pieśń "Zaczarowana królewna" Mieczysława Karłowicza.

Wieczorowi towarzyszyła wystawa edukacyjna z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia poświęcona Marii Fołtyn.

Maria Fołtyn dzieciństwo i młodość spędziła w Radomiu. Wykształcona była w zakresie śpiewu, była też absolwentką Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Debiutowała w styczniu 1949 roku w Państwowej Operze Śląskiej. Do najwybitniejszych ról Marii Fołtyn należą partie Moniuszkowskie, które śpiewała na wszystkich scenach operowych w Polsce, wielu krajach europejskich i w Ameryce.

Po zakończeniu kariery śpiewaczki podjęła się zadań z reżyserii operowej. Jej życiową pasją stało się popularyzowanie muzyki Moniuszki w Polsce, ale i w odległych krajach świata, np. Turcji, Kubie, Meksyku, Japonii, Brazylii.

W 1988 roku w Warszawie założyła Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem. Przez 20 lat (1978-1998) była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju.

Laureatka wielu odznaczeń państwowych i resortowych Honorową Radomianką została 22.11.1999 roku,

Na wieczor przyszło bardzo wielu radomian
Na wieczor przyszło bardzo wielu radomian Barbara Koś

Na wieczor przyszło bardzo wielu radomian
(fot. Barbara Koś)

Wieczór wspomnień o Marii Fołtyn w Łaźni
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Wspomina Marię Fołtyn Ewa Kutyła
Wspomina Marię Fołtyn Ewa Kutyła Barbara Koś

Wspomina Marię Fołtyn Ewa Kutyła
(fot. Barbara Koś)

Wieczxor uzupełniła wysatwa o Marii Fołtyn z cyklu Honorowi Obywatele Radomia
Wieczxor uzupełniła wysatwa o Marii Fołtyn z cyklu Honorowi Obywatele Radomia Barbara Koś

Wieczxor uzupełniła wysatwa o Marii Fołtyn z cyklu Honorowi Obywatele Radomia
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie