Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie uroczystości w Czarnolesie. Muzeum i park czekają na zwiedzających (zdjęcia)

Barbara Koś
W czwartek Muzeum Kochanowskiego  w Czarnolesie gościło prawdziwy tłum przyjezdnych
W czwartek Muzeum Kochanowskiego w Czarnolesie gościło prawdziwy tłum przyjezdnych muzeum
Projekt pod nazwą "Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza" zakończony. W czwartek dokonano uroczystego otwarcia odnowionego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i otaczającego placówkę parku.
Kwiaty dla Marii Jaskot, kierownika muzuem w Czarnolesie
Kwiaty dla Marii Jaskot, kierownika muzuem w Czarnolesie muzeum

Kwiaty dla Marii Jaskot, kierownika muzuem w Czarnolesie
(fot. muzeum)

Aby przekonać się o zmianach, jakie zaszły w czarnoleskiej placówce, przedstawiciele muzeum, władz samorządowych i gmin ościennych udali się na rekonesans.

Gości powitał dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Adam Zieleziński

Podczas uroczystości przekazania inwestycji do użytku, Wiesław Raboszuk, członek zarządu Województwa Mazowieckiego, podkreślił, jak ważne miejsce na mapie instytucji kulturalnych Mazowsza odgrywa Muzeum w Czarnolesie.

- Jest to jedyne miejsce związane trwale z osobą Jana Kochanowskiego i arcydziełami poezji renesansu - mówił Wiesław Raboszuk.

Pogratulował konsekwencji w dążeniu do celu wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad projektem.

Muzyczną oprawę uroczystości przygotowała kapela ludowa "Sobótka" z Czarnolasu.

- Przedstawiciele władz i zaproszeni goście byli pod wrażeniem zmian, jakie dokonały się w wyniku realizacji projektu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Czarnolesie - powiedział nam dyrektor, Adam Zieleziński.

Program inwestycji w ramach projektu "Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza", realizowany w latach 2007-2013), obejmował nowoczesną aranżację parku z budową kordegardy, amfiteatru i remontem budynku gospodarczego.

Prace objęły także rewitalizację stawów wraz z budową instalacji zasilającej, rewaloryzację drzewostanu, modernizację ogrodzenia parku, wymianę nawierzchni i budowę szlaków komunikacyjnych

Wybudowano alejki i główną drogę dojazdową, dawniejsze otrzymały nowe nawierzchnie. Ustawiono ławki, wykonano nowe ogrodzenie, oświetlenie, instalację nagłaśniającą oraz monitoring.

Usunięto bariery architektoniczne, co sprawiło, że zabytkowy dworek z XIX w. został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum otrzymało też stronę internetową.

Projekt współfinansowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa mazowieckiego.

Modernizacja otoczenia kompleksu dworsko-pałacowego czarnoleskiego muzeum o powierzchni 10 hektarów kosztowała ponad 6 milionów złotych. Blisko 5 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych.
2 miliony 400 tysięcy złotych - tak zwany wkład własny - przekazał muzeum samorząd Mazowsza.
Ostatnim punktem inwestycji będzie Ośrodek Badań Naukowych nad Kochanowskim. Ale to już w drugim etapie modernizacji muzeum. Na razie rozpisany jest już przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej ośrodka, w którym skorzystać będzie można z dzieł poety, skryptów o nim oraz z innych dokumentów o życiu i twórczości mistrza w wersji elektronicznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie