Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Radomia: będziemy bronić naszych projektów złożonych do RIT

/jp/
Mapka pokazująca skąd pochodzą pacjenci Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
Mapka pokazująca skąd pochodzą pacjenci Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
- Nasze projekty zostały bardzo dobrze przygotowane - stwierdził Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej Regionalnemu Instrumentowi Terytorialnemu, nowej formie finansowania unijnego.

Co to jest RIT?

RIT to nowa forma finansowania unijnego przewidzianego w perspektywie budżetu unijnego na lata 2014-20. Na Mazowszu skierowana jest ona do miast, które utraciły status województwa: Radomia, Płocka, Ciechanowa, Siedlec i Ostrołęki. Do podziały jest około 130 milionów euro, przy czym najwyżej oceniane będą projekty, w których - oprócz miast liderów - będzie uczestniczyła jak największa liczba współpracujących z liderem samorządów.

To właśnie zasięg terytorialny RIT oraz sposób podziału pieniędzy na inwestycje, którymi zainteresowane są współpracujące gminy i powiaty, stało się w regionie radomskim kością niezgody wśród samorządowców.

Radom wraz z powiatem radomskim złożył do RIT projekty warte 351 milionów złotych uwzględniających jednak inwestycje w Radomiu i powiecie. Zaprotestowali samorządowcy z innych powiatów, którzy uważają, że też powinni dostać coś z tego tortu.

Na skutek protestów marszałek województwa Adam Struzik unieważnił całą procedurę składania wstępnych projektów, a politycy Platformy Obywatelskiej uznali, że prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak jest egoistą, bo nie uwzględnił interesów innych powiatów i gmin w regionie.

- Jeśli ktoś stawia mi zarzuty, że walczę o pieniądze dla Radomia nie myśląc o innych powiatach, to postrzegam to w kategoriach pozytywnych. Będę przywilejem i obowiązkiem jest walczyć o pieniądze dla Radomia i będę to robił czy się to komuś podoba czy nie - powiedział Andrzej Kosztowniak.

Prezydent stwierdził, że radomskie wnioski są bardzo dobrze przygotowane, powstały w oparciu o wytyczne marszałka województwa, a przede wszystkim bronią ich liczby pokazujące ile osób z innych powiatów korzysta z radomskich instytucji, chociażby szpitali, szkół, czy komunikacji miejskiej.

- Cała idea opiera się nie na tym, aby w każdym powiecie wbijać łopatę, albo w każdej gminie wylewać asfalt, czy budować chodnik, ale o to, aby mieszkańcy jak największej ilości gmin korzystali z instytucji zlokalizowanych w jednym obszarze funkcjonalnym - stwierdził z kolei Sebastian Murawski, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim w Radomiu za przygotowanie projektów unijnych.

Podczas konferencji prasowej pokazano mapy przedstawiające na przykład statystyki pacjentów korzystających z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Połowa z nich to mieszkańcy Radomia, pozostali to mieszkańcy innych powiatów. Na mapach pokazano też w jakim stopniu mieszkańcy całego regionu radomskiego korzystają z usług takich instytucji jak przychodnie czy placówki oświatowe.

- Jeśli marszałek województwa chce zmienić zasady RIT, to chcemy znać precyzyjnie nowe zasady, ale chcielibyśmy się opierać na dokumentach, dokładnych informacjach, a nie doniesieniach medialnych - powiedział Andrzej Kosztowniak. Stwierdził, że miasto jest skłonne dokonać modyfikacji programów na przykład w kwestii włączenia do nich szpitali podlegających samorządowi województwa, albo w kwestii lotniska.

- Dostawaliśmy ciągle informację, że nie możemy z tego projektu i innych obszarów rozbudowy lotniska w Radomiu. Ale jeśli jest taka możliwość, jeśli pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz będzie w stanie to przeforsować, to będziemy współpracowali - powiedział prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Oba projekty złożone wspólnie przez miasto i powiat radomski opiewają na kwotę 351 milionów złotych. Pierwszy z nich odnosi się do polityki zdrowotnej obu samorządów. Pieniądze miałyby trafić do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz dwóch placówek podległych Starostwu w Iłży i Pionkach. W ramach modernizacji i doposażenia szpitali w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym między innymi powstanie: centrum rehabilitacji, hospicjum, centralna sterylizatornia. Planowana jest przebudowana i doposażenie w aparaturę medyczną część oddziałów, poradni specjalistycznych, a także część diagnostyczną lecznicy.

Inwestycje w szpitalu w Pionkach obejmą informatyzację placówki, przebudowę i modernizację oddziałów, oraz zakup sprzętu medycznego dla szpitala i poradni. Inwestycje w szpitalu w Iłży będą dotyczyć utworzenia działu rehabilitacji, modernizację bloku operacyjnego, działu chirurgicznego, doposażenie oddziałów i poradni.

W ramach projektu dotyczącego transportu mają być wybudowane ścieżki rowerowe, które będą prowadzić przez gminy: Wierzbica, Skaryszew, Kowala, Wolanów, Przytyk, Jastrzębia, Pionki, Jedlnia-Letnisko, Iłża. Inwestycje w Radomiu obejmą zakup 30 autobusów zasilanych prądem wraz ze stacjonarnymi systemami doładowania i stacją zasilającą na terenie zajezdni MPK, wdrożenie w Radomiu systemu zarządzania ruchem, w tym między innymi inteligentnego systemu transportowego wraz z przebudową sygnalizacji oraz niezbędną korektą geometrii skrzyżowań, utworzenie centrum zarządzania ruchem i postawienie kamer na skrzyżowaniach, wdrożenie systemu umożliwiającego nadawanie priorytetów dla kierunków i linii autobusowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie