Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Skurkiewicz jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia. Jaki ma program wyborczy?

tnt
Wojciech Skurkiewicz to kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia.
Wojciech Skurkiewicz to kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia.
Wojciech Skurkiewicz będzie kandydował na prezydenta Radomia z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Co chce zrobić dla miasta?

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować, i dlaczego z tego komitetu?
Kandyduję, ponieważ jestem pewien, że dla naszego miasta można zrobić dużo więcej niż to się dzieje teraz. W Radomiu jest mój dom i chciałbym, aby w przyszłości mieszkała tu moja rodzina. Radom zawsze był i jest dla mnie na pierwszym miejscu. Do kandydowania zachęcało mnie wielu radomian. Uważają, że znam problemy miasta i mam receptę na ich rozwiązanie. Zdają sobie także sprawę, że jako członek polskiego rządu mam otwarte drzwi do wielu instytucji centralnych i wiem, gdzie szukać pomocy dla Radomia i jak przyspieszyć rozwój naszego miasta. Dlaczego z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości? To oczywiste - jestem członkiem tej partii od 2006 roku i jestem dumny z tego, co zrobiliśmy przez trzy lata sprawowania władzy. Nie wstydzę się występować pod flagą Prawa i Sprawiedliwości i nie potrzebuję kamuflażu jakiegoś komitetu sztucznie utworzonego na potrzeby wyborcze, jak obecny prezydent Radosław Witkowski, aktywny polityk Platformy Obywatelskiej.

Jakie nowe inwestycje widziałby Pan w naszym mieście?

Poprzez inwestycje rozumiem zarówno konkretne projekty, jak i stworzenie biznesowi warunków do rozwoju np. zagospodarowanie strefy przemysłowej czy ustanowienie Radomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej organem doradczym prezydenta Radomia. Wspólnie z Izbą chcę opracować program wsparcia radomskiej przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestycji dla miasta. Konkrety, które planuję to m.in. stworzenie Międzynarodowych Targów Metalurgicznych - corocznego wydarzenia służącego prezentacji radomskich firm, rozwoju szkolnictwa technicznego i wymiany międzynarodowej. Chcę zgromadzić przedsiębiorców z Europy, a docelowo z całego świata. Wkrótce przyniosą efekt moje zabiegi o więcej funduszy publicznych na nowe kontrakty i rozwój Fabryki Broni „Łucznik”.

Z czym Radom ma największy problem?

Największą potrzebą miasta jest stworzenie miejsc dobrze płatnej pracy. Niewystarczająca ich liczba powoduje między innymi, że do Warszawy do pracy codziennie dojeżdża kilka tysięcy osób, a młodzi ludzie wyjeżdżają z Radomia. Dlatego niedawno przestawiłem projekty pod hasłem „dobrze zarabiam i tu zostaję” oraz „tu wracam” dla młodych radomian, chociaż nie tylko dla nich. Dzięki nim powiemy „stop” wyludnianiu się miasta i podniesiemy standard życia mieszkańców. Dobra współpraca z rządem pozwoli sprowadzić do miasta nie tylko inwestycje publiczne, ale także firmy, które zapewnią dobrze płatne miejsca pracy. Z przedsiębiorcami radomskimi chciałbym z kolei stworzyć program „lepsza praca w Radomiu”. Zbuduję u nas przyjazne środowisko dla biznesu, pomogę przedsiębiorcom w rozwijaniu działalności, ale też będę oczekiwał efektów tej współpracy.

Jak zatrzyma Pan młodych w Radomiu?

Oprócz tego co już powiedziałem, młodych powinny także przekonać propozycje dotyczące rekreacji, rozrywki i kultury z mojego programu „Radom tu lubię i chcę mieszkać” oraz uruchomienie programu Mieszkanie+. Przygotuję projekty edukacyjne, które połączą potrzeby radomskich firm, rynku i młodych. Mocniej zaangażuję radomski biznes w projekty szkolenia zawodowego i programy stażowe. W pierwszych dniach mojej prezydentury powołam „Radomską Radę Młodych”, która będzie miała głos doradczy w sprawie projektów kierowanych do młodych i możliwość wyboru priorytetów. Inne propozycje to Radomska karta studenta, czyli wynegocjowanie ulg i zniżek np. do kin, teatrów, basenów, na radomski rower miejski, także z właścicielami prywatnymi np. do restauracji, darmowa komunikacja dla młodych.

Co Pan myśli o naszym lotnisku?

Jestem zdecydowane „za”! Poświęciłem temu projektowi mnóstwo pracy, ponieważ jestem przekonany, że lotnisko będzie motorem rozwoju miasta. Na całym świecie mniejsze ośrodki, w których powstawały porty lotnicze zyskiwały w krótkim czasie duże znaczenie. Badania prowadzone przez ACI (Airport Council International) EUROPE pokazują, że europejskie porty lotnicze wywierają ogromny ekonomiczny wpływ na regiony, w których się znajdują. To przede wszystkim nowe miejsca pracy - średnio około 950 bezpośrednich miejsc pracy na 1 mln pasażerów rocznie. Oprócz tworzenia miejsc pracy, porty lotnicze przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju lokalnej gospodarki poprzez zasilanie miejscowego budżetu podatkami. Wierzę, że PPL zrealizuje z sukcesem swój plan i już niedługo w Radomiu pojawią się inwestycje związane z tym projektem oraz oferta lotów na każdą kieszeń do europejskich i światowych miast.

Jak Pan widzi przyszłość oświaty i sportu?

Jeśli chodzi o oświatę, w ramach programu „Więcej w edukacji” będę wspierać szkolnictwo techniczne i zawodowe oraz projekty współpracy biznesu i szkół. Chcę także wprowadzić w szkołach program „ekożywność”, konsultacje dietetyków oraz dofinansowanie zajęć korekcyjnych dla uczniów. Co do drugiej kwestii, w moim programie „Rekreacja na poważnie” przewiduję stworzenie Rodzinnego Centrum Rozrywki na Borkach - to budowa zespołu różnych obiektów, w tym między innymi aquaparku, sal fitness, ścianek wspinaczkowych, kriokomór, a także utworzenie historycznego parku Piotrówka. Chodzi o to, żeby to do Radomia przyjeżdżali goście, a nasi mieszkańcy nie musieli szukać rozrywki i kultury gdzie indziej. Markę Radomia będę budować także przez sport - program „Sport Plus” obejmuje wsparcie drużyn sportowych i sportowców.

Jak trzeba rozwijać służbę zdrowia?

Na służbę zdrowia powinniśmy przeznaczać najwięcej sił i środków. Tu są największe potrzeby, na kulawej opiece zdrowotnej tracą wszyscy radomianie - młodzi i starzy. Przygotowałem plan natychmiastowego dofinansowania służby zdrowia. Planuję między innymi zwiększenie budżetu inwestycyjnego w miejskich placówkach ochrony zdrowia do nie mniej niż 10 mln złotych rocznie, wsparcie rozwoju kierunku lekarskiego na UTH, ufundowanie Oddziału Hospicyjnego przy RSzS i Oddziału Rehabilitacji, zbudowanie mieszkań dla personelu medycznego.

Jakie są Pana propozycje dla seniorów?

Pakiet „Więcej dla seniorów” jest częścią całościowego programu: „Radom wielopokoleniowy”. Moja wizja to inwestować w młodych i z taką samą energią troszczyć się o starsze pokolenie. Chcę wprowadzić w Radomiu nowoczesną formę opieki. Proponuję, aby w Radomiu pojawili się „asystenci seniora”, pomagający osobom starszym, samotnym w pilnych naprawach, których nie są w stanie sami wykonać. Uruchomię miejską usługę „SeniorBus”, która umożliwi osobom starszym dojazd do lekarza. Wprowadzę program pomocy seniorom w urzędowych sprawach - kompetentne osoby pomogą, otworzą właściwe drzwi. Gwarantuję skuteczne wprowadzenie w Radomiu rządowego programu „Dostępność Plus”, który jest skierowany do osób z niepełnosprawnościami, w tym także czasowymi np. osób ze złamaniami czy kobiet w ciąży oraz dla seniorów. Ale nie obraziłem się, gdy moją propozycję opasek dla seniorów podchwycił ostatnio prezydent Witkowski - tym lepiej.

Program Wojciecha Skurkiewicza

- Mój program to lista konkretów dla Radomia i radomian - mówi Wojciech Skurkiewicz.
· Realizacja prestiżowych projektów, które stworzą renomę Radomia takich jak Port Lotniczy Plus, Centrum Rozrywki Relaks, Międzynarodowe Targi Metalurgiczne, Radom stolicą Mazowsza i Sport Plus - wsparcie drużyn sportowych i sportowców.
· Miasto w służbie radomian - skuteczniejsze zarządzanie miastem, spółkami miejskimi oraz urzędem, więcej na zdrowie i edukację, lepsze bezpieczeństwo
· Więcej inwestycji rządowych
· Dokończenie opóźnionych projektów budowlanych i inwestycji, które nie doczekały się realizacji
Stworzenie programu dla inwestorów, wsparcie radomskich przedsiębiorców
· Radom wielopokoleniowy. Radomska rodzina plus, Radom dla młodych i seniorów oraz polityka społeczna
· Radom „tu lubię mieszkać” - Kultura+, ekologia z sercem, infrastruktura rekreacyjna z prawdziwego zdarzenia, poprawa estetyki miejskiej

Wojciech skurkiewicz

Poseł na Sejm RP VIII kadencji, od stycznia 2018 roku wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej. W latach 2006-2007 radny i przewodniczący Rady Miasta Radomia. Od 2006 roku członek Prawa i Sprawiedliwości, szef radomskich struktur PiS, wiceprezes zarządu okręgowego, członek rady politycznej partii. W latach 2007-2015 senator Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie