Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej z Radomia ćwiczą w ramach Dragona-19. W manewrach biorą udział tysiące żołnierzy

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Zadaniem żołnierzy było zabezpieczenie przeprawy pontonowej przez Wisłę. Ćwiczenia potrwają do wtorku 25 czerwca.
Zadaniem żołnierzy było zabezpieczenie przeprawy pontonowej przez Wisłę. Ćwiczenia potrwają do wtorku 25 czerwca. Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
15 czerwca w Borowej koło Dęblina terytorialsi z Mazowsza i Lubelszczyzny ramię w ramię ćwiczyli z wojskami operacyjnymi pokonywanie przeprawy wodnej na Wiśle. To pierwszy epizod w ramach ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-19. Uczestniczyli w nim też żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

W połowie tego miesiąca rozpoczęły się największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem Dragon-19. Zasadnicza część manewrów zostanie przeprowadzona od 15 do 25 czerwca br. na głównych poligonach oraz poza nimi. Weźmie w nich udział 1,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach trzynastu kompanii lekkiej piechoty żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wykonywać wspólne zadania z wojska operacyjnymi oraz współdziałać ze strażą graniczną.

Nasi ochotnicy wspierali przeprawę pontonową

Jednym z pierwszych zadań zrealizowanych w ramach Dragon-19 była przeprawa przez Wisłę w rejonie wsi Borowa pod Dęblinem realizowana przez 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich i 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia.

- W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia i 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina. Zadaniem żołnierzy Obrony Terytorialnej było wsparcie zabezpieczenia przeprawy pontonowej w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Ich zadanie polegało, m.in. na rozpoznaniu i osłonie drogi podejścia w pobliżu przeprawy, osłonie samej przeprawy oraz umacnianiu rejonu przeprawy. Ponadto żołnierze wystawili posterunki obserwacyjne i doskonalili umiejętności z zakresu taktyki i łączności. Ważnym elementem ćwiczenia było typowanie i przygotowanie przygodnych lądowisk i naprowadzanie na nie statków powietrznych - wspomina podporucznik Jolanta Maciaszek, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Na quadach, motocyklach i samochodach terenowych

Nigdy wcześniej od powstania formacji zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi nie było tak duże. W ćwiczeniu Dragon-19 wezmą udział po dwie kompanie lekkiej piechoty z brygad: podlaskiej, podkarpackiej, warmińsko-mazurskiej, dwóch mazowieckich, oraz trzy kompanie z brygady lubelskiej. Łącznie w manewrach będzie uczestniczyło 1500 żołnierzy WOT, z czego tylko stu to żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową.

- Wśród 80 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy Obrony Terytorialnej będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Żołnierze będą dysponować typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty - opowiada podporucznik Maciaszek.

Wspólnie z pogranicznikami

Poszczególne kompanie lekkiej piechoty, w tym również radomska będą operowały w tak zwanych stałych rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzenie w rejony działań. Inne kompanie będą realizowały zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych. Wspólnym zadaniem dla pododdziałów z brygad leżących wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski będzie współdziałanie ze strażą graniczną.

Kluczowe manewry dla Polski i NATO

Dragon-19 jest największym tegorocznym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz jednym z kluczowych ćwiczeń w tym roku na wschodniej flance Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Ogólnie w ćwiczeniach bierze udział około osiemnastu tysięcy żołnierzy, w tym piętnaście tysięcy z Polski oraz trzy tysiące z innych państw.

Na lądzie, morzu i... cyberprzestrzeni

- Zasadnicza część manewrów odbywa się w dniach 15-25 czerwca.
Te wojskowe ćwiczenia zorganizowano niemal na terytorium całej Polski, a wojska działają na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni. Prowadzone będzie głównie w oparciu o infrastrukturę szkoleniową w Drawsku, Żaganiu i Ożyszu - informuje podporucznik Jolanta Maciaszek.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie