Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają. W wakacje będą szkolenia dla uczniów oraz nauczycieli

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W czasie wakacji na poligonie nowi ochotnicy terytorialsów będą mieli okazję przejść różne szkolenia, między innymi strzeleckie.
W czasie wakacji na poligonie nowi ochotnicy terytorialsów będą mieli okazję przejść różne szkolenia, między innymi strzeleckie. Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
Rusza akcja „Wakacje z Obroną Terytorialną”. Skierowany jest do uczniów, którzy ukończyli osiemnaście lat a także studentów i nauczycieli.

Projekt „Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe szesnastodniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi szóstej mazowieckiej brygady bez konieczności rezygnowania z zajęć.

- Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem szkolenia podstawowego będzie tak zwana pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce - mówi podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy mazowieckiej brygady.

To dopiero początek

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę-drzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na tak zwanej elektronicznej platformie ePUAP. Szkolenia w ramach „Wakacji” będą realizowane w sumie w trzynastu brygadach tej wojskowej formacji. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

- Szesnastodniowe zajęcia podstawowe to dopiero początek całego procesu szkoleniowego. Ten trwa łącznie trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu - dodaje podporucznik Jolanta Maciaszek.

Dowódca zachęca

- Projekt „Wakacje z WOT” został stworzony by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Można już teraz zapisywać na szkolenie, które rozpocznie się 20 lipca tego roku. Pomysł powstał organizacji zajęć dla ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami. Właśnie dzięki projektowi „Wakacje WOT” w czasie wakacji młodzi ludzie mogą przejść różnego rodzaju szkolenia między innymi strzeleckie czy taktyczne. Jest to dla nich ogromna szansa, aby wykorzystać wakacje na szkolenie, nie kolidując przy tym z nauką w szkołach i na uczelniach - zachęca pułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, oficer z 26-letnim doświadczeniem, weteran misji zagranicznych w Iraku oraz Afganistanie (dowodził polskim oddziałem w czasie słynnej bitwy w irackiej Karbali w 2004 roku).

Tysiące ochotników

W każdym roku żołnierz uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko dwadzieścia tysięcy żołnierzy ochotników. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 z siedzibą w Grójcu, 62 w Radomiu, 64 w Płocku i 65 w Pomiechówku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie