Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzesień 1939 roku w Radomiu. Wykład w bibliotece

/bk/
Wykładu Sebastiana Piątkowskiego słuchano z uwagą
Wykładu Sebastiana Piątkowskiego słuchano z uwagą Barbara Koś
- Zdawać by się mogło, że o wrześniu 1939 roku już wszystko zostało powiedziane - mówił Sebastian Piątkowski w Filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Jednak wiele zdarzeń pozostaje nadal nieznanych.
Sala była pełna
Sala była pełna Barbara Koś

Sala była pełna
(fot. Barbara Koś)

Tragiczny Wrzesień 1939 roku - początek II wojny światowej, budzi wciąż wielkie zainteresowanie. Dowodem może być nabita sala widowiskowa filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13, która znowu z trudem pomieściła wszystkich chętnych.

Tym razem Sebastian Piątkowski, autor trwającego od 8 stycznia w bibliotece cyklu "Czas niezapomniany... Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji", zajął się Wrześniem 1939 roku w Radomiu.

Przypomniał atmosferę lata 1939 roku pełną strachu i obaw o przewidywaną wojnę, która starszemu pokoleniu miała przypominać I wojnę światową. Dlatego przede wszystkim zaopatrywano się w maski przeciwgazowe, produkowane w radomskiej fabryce masek, jedynej takiej w kraju.

- Właśnie ta fabryka jako jedyna w Radomiu została całkowicie zburzona przez bomby - mówił Piątkowski.

Była to zupełnie inna wojna. Prelegent przedstawił pierwsze bombardowania w naszym mieście, w efekcie których waliły się kamienice i ginęli ludzie.

8 września do Radomia wkroczyli Niemcy a dla mieszkańców rozpoczął się ponad pięcioletni okres prześladowań i represji.

Wykład historyka, doktora Sebastiana Piątkowskiego, z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej uzupełniał multimedialny pokaz archiwalnych zdjęć z tego okresu.

Potem wyświetlony został film dokumentalny TVP "Defilada zwycięzców" ukazujący rolę stalinowskiej Rosji w rozpętaniu najkrwawszego konfliktu w dziejach, konfliktu, którego pierwszą ofiarą była Polska.

Spotkania z Sebastianem Piątkowskim dotyczące historii naszego miasta w latach 1939-1945 odbywać się będą w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 16.30 w filii numer 6 przy ulicy Kusocińskiego 13.

Kolejne spotkanie - "Na wojennych szlakach. 72 Pułk Piechoty im. Dionizego Czachowskiego" odbędzie się 12 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie