Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominamy Tych, którzy odeszli na zawsze

Barbara KOŚ z zespołem "Echa Dnia"
Łukasz Wójcik
Kazimierz Paździor, Ryszard Balmowski, Paweł Janeczek, Jerzy Czuraj, Artur Ziętek, Jan Wojtan, Przemysław Humaniak, Robert Wielocha, Paweł Biernacki, Marta Szmigielska, Andrzej Michalak, Mirosław Kołsut, Izydor Papier, Jacek Pieczonka, Artur Tabor, Maciej Kozłowski...

LISTOPAD 2009

3 listopada 2009 roku zmarł Jerzy Czuraj , malarz. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, a dyplom z wyróżnieniem dostał w 1978 roku. Od wielu lat był związany z regionem radomskim, malując i inicjując różne przedsięwzięcia artystyczne w swoim domu w Suskowoli koło Pionek. Był inicjatorem ogólnopolskiej akcji "Wolny Tybet". Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach i znajdują się w najlepszych kolekcjach w Polsce i na świecie. Miał 57 lat.

3 listopada 2009 roku zmarł Przemysław Humaniak , zapaśnik z Radomia, zamordowany w Wielkiej Brytanii. Mieszkał wraz żoną i dwójką dzieci w Wielkiej Brytanii, tam też pracował. Według stacji BBC News, został zamordowany w okolicach multipleksu Cineworld w miejscowości Burton w hrabstwie Staffordshire. Jego zwłoki znaleziono w niedzielę o godzinie 2.20 w nocy. Na twarzy i głowie ofiary widoczne były rany i zadrapania. Oficerowie prowadzący śledztwo podejrzewali, że śmierć Polaka była konsekwencją bójki przed klubem Chicago Rock i kinem Cineworld. Zatrzymano 29-letniego mieszkańca Burton, jak się okazało, innego radomskiego zapaśnika i aresztowano go pod zarzutem morderstwa. Przemysław Humaniak i mężczyzna podejrzany o jego zabicie byli uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radomiu, gdzie w latach 1998 - 2003 trenowali zapasy. Największym sportowym sukcesem pierwszego z nich było zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski.

12 listopada 2009 roku - w wypadku drogowym w Wieniawie zginął ksiądz Jan Wojtan , proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Opocznie. Miał 66 lat.

13 listopada - w wieku 59 lat zmarł Robert Wielocha , założyciel firm Transpec i Fabryka Dróg As.

19 listopada 2009 roku - w wieku 69 lat zmarł ksiądz prałat doktor Stanisław Makarewicz , twórca i proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu na Idalinie. Był między innymi kawalerem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, wykładowcą historii sztuki w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym, przewodniczący Rady do spraw Konserwacji Zabytków i pierwszym dyrektorem Caritas Diecezji Radomskiej.

19 listopada 2009 roku - zmarł Paweł Biernacki , malarz, działacz kultury w Radomiu, Pionkach, Wyśmierzycach, Szydłowcu. Był malarzem-samoukiem. W 1995 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Malował artystyczne kompozycje w radomskich lokalach gastronomicznych między innymi w Restauracji Teatralna, Cafe Marcus, Bohema Jazz Club, Galeria Rosa. Stylizował meble i stare przedmioty. Miał 53 lata.

GRUDZIEŃ 2009

3 grudnia 2009 roku zmarł Mirosław Kołsut , artysta plastyk, długoletni pracownik Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, autor aranżacji plastycznych wielu wystaw. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach w 1982 roku. Niemal bezpośrednio po maturze podjął pracę w obecnym Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie przepracował 26 lat. Od 1997 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. Tworzył w dziedzinie rzeźby. Brał udział w wielu wystawach okręgowych i ogólnopolskich, między innymi "Sacrum" 2000, "Sacrum" 2006 w Tarnowie, Ogólnopolskich Jesiennych Salonach Sztuki, 2002, 2004, Triennale Autoportretu, 2000 i 2003, Radom, wystawie ART. BARBAKAN 2002, Warszawa, FALA - w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Miał 10 wystaw indywidualnych, między innymi w Galerii Format w Pionkach i w Muzeum w Kozienicach w 2003 roku. Uzyskał nagrody: w 1999 roku na IX wystawie Radomskiego Okręgu ZPAP (wyróżnienie), w 2002 roku w Ogólnopolskim Konkurs na Dzieło Plastyczne "Prymas Tysiąclecia" a także w kieleckim "Przedwiośniu". Miał 47 lat.

STYCZEŃ 2010

31 stycznia 2010 roku - zmarł Jacek Pieczonka , długoletni pracownik Muzeum Wsi Radomskiej, namiestnik Radomskiego Szyku Rycerstwa. Był starszym kustoszem muzealnym, z wykształcenia archeologiem, etnografem, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Radomskiego Towarzystwo Naukowego. Był "kopalnią wiedzy" z zakresu historii architektury, technologii budownictwa drewnianego i etnobotaniki. W Muzeum Wsi Radomskiej pracował w latach 1981-1997, ostatnio na stanowisku kierownika działu architektury ludowej. Przewodził radomskiej grupie rekonstrukcyjnej rycerstwa, był namiestnikiem Radomskiego Szyku Rycerstwa. Razem z grupą brał udział w między innymi w turniejach rycerskich w Iłży i inscenizacjach bitwy pod Grunwaldem. Miał 55 lat.

LUTY 2010

7 lutego - zmarł ksiądz prałat Izydor Papier . W kapłaństwie przeżył 74 lata. Jako wikariusz pracował w Lipie, Krępie Kościelnej i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, był proboszczem w parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej, a od 1958 do 1992 roku w parafii w Paradyżu koło Opoczna. Potem przez 11 lat był rezydentem w tej parafii, a od 2003 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów w Radomiu. Miał 100 lat.

MARZEC 2010

17 marca zmarł Andrzej Firkowski , profesor Politechniki Radomskiej, dziekan Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa Politechniki Radomskiej. Był długoletnim nauczycielem akademickim, wychowawcą wielu pokoleń młodych Polaków, specjalistą z zakresu technologii chemicznej. W 1976 roku ukończył Politechnikę Łódzką, doktorat obronił na Politechnice Wrocławskiej w 1981 roku. W 1988 roku uzyskał habilitację w Zwickau w Niemczech. Specjalista w zakresie technologii chemicznej był autorem 14 patentów, dwóch zgłoszeń patentowych, trzech monografii, 37 publikacji, a osiem razy wygłaszał referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych. Pracę na uczelni rozpoczął w roku 1978. Przez 32 lata pracy w Politechnice Radomskiej pełnił wiele funkcji. Był członkiem Senatu Politechniki Radomskiej, rzecznikiem prasowym Rektora, przewodniczącym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Radomskiej, dyrektorem Instytutu Materiałoznawstwa Organicznego, kierownikiem Katedry Technologii Ogólnej i Syntetycznych Materiałów Obuwniczych, kierownikiem Zakładu Zarządzania i Inżynierii Produkcji i członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Za działalność naukową był wielokrotnie nagradzany przez ministra i rektora Politechniki Radomskiej. Miał 58 lat

25 marca zmarł Jerzy Nagrodzki , wieloletni główny księgowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Miał wykształcenie wyższe ekonomiczne. Specjalizował się w ekonomice przemysłu. Swoją drogę zawodową związał z Radomiem. W latach 70-tych pracował m.in. w Zjednoczeniu Przemysłu Wyrobów Odlewniczych w Radomiu, Odlewniach Radomskich. Po raz pierwszy funkcję głównego księgowego piastował u progu lat 80-tych w Radomskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczął pracę w 1983 roku. Był to niezwykle trudny czas dla tej instytucji. Po likwidacji radomskiej jednostki w 1975 roku powołano ją na nowo po 8 latach niebytu. Kiedy obejmował wówczas stanowisko Głównego Księgowego, przypadło mu w udziale trudne i ważne zadanie położenia podwalin ekonomicznych radomskiej dyrekcji i zorganizowanie od podstaw Wydziału Finansowo - Księgowego. W trakcie swojej kariery zawodowej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 2003 roku został uhonorowany największym wyróżnieniem w branży leśnej, Kordelasem Leśnika Polskiego. W Służbie Leśnej otrzymał stopień Dyrektora Leśnego. Za niespełna trzy miesiące, 14 czerwca świętowałby jubileusz 43 lat pracy w Lasach Państwowych. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 27 marca o godzinie 15 w Starej Błotnicy. Miał 62 lata.

KWIECIEŃ 2010

4 kwietnia - zmarła Anna Sołtysiak , wieloletnia pracowniczka Urzędu Miasta w Grójcu. W urzędzie pracowała od stycznia 1983 roku do 27 marca 2009. Zajmowała stanowiska: radcy ds. kolegium, kierownika wydziału społeczno-administracyjnego i przez około 20 lat, do 27 marca 20909 roku, była sekretarzem gminy. Miała 56 lat.

5 kwietnia - zmarł Ryszard Balmowski, chórmistrz, wykładowca, dyrygent Chóru Akademickiego Politechniki Radomskiej. Absolwent Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury oraz Wydziału Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Teoretyk muzyki i dyrygent chóralny. Kształcił się u profesora chóralistyki Stefana Stuligrosza. W latach 1976 - 1980 wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach na Wydziale Wychowania Muzycznego. Od 1972 roku do 2006 pracował jako nauczyciel chóru i przedmiotów teoretycznych w Szkole Muzycznej II stopnia imienia Oskara Kolberga w Radomiu. W roku 2002 został ekspertem Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie muzyki. Miał 69 lat.

8 kwietnia - zmarł Zbigniew Kępka . Jako 12-letni chłopiec wstąpił do drużyny młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie i pełnił strażacką służbę aż do końca - przez 45 lat. Był kierowcą wozu bojowego. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoją postawę i ofiarność. Posiadał Odznakę Wzorowego Strażaka, Brązowy i Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Dwa razy był odznaczany Złotym Medalem, jeden z nich otrzymał za udział w akcji gaśniczej największego w Polsce pożaru lasów - w Kuźni Raciborskiej, w sierpniu 1992 roku. Miał 57 lat.

10 kwietnia - w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginął porucznik Paweł Janeczek . Urodził się i wychował w Zwoleniu. Trenował w sekcjach judo w Zwoleniance, a potem Radomiaku. Pracował w brygadzie antyterrorystycznej policji, a potem w Biurze Ochrony Rządu. Był ochroniarzem prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. Dbał o bezpieczeństwo osób przyjeżdżających z wizytą do Polski, między innymi papieża Jana Pawła II. Zostawił żonę Joannę Racewicz, znaną dziennikarkę telewizyjną. Osierocił 2-letniego synka. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Miał 37 lat.

10 kwietnia - w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginął porucznik Artur Ziętek . Urodził się w Radomiu, w załodze samolotu, pełnił funkcję nawigatora. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Dwa miesiące wcześniej otrzymał podziękowania za akcję pomocy humanitarnej na Haiti. Był odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Miał 32 lata. Żonaty, osierocił dwie córki, w wieku 4 lat i 1,5 roku.

10 kwietnia - w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginął chorąży Andrzej Michalak . Pochodził z Nowego Miasta nad Pilicą. Od 14 lat służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, był technikiem obsługi. W lutym został odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika. Miał 37 lat. Pozostawił żonę i półrocznego synka.

MAJ 2010

11 maja - zmarł Maciej Kozłowski , znany aktor telewizyjny teatralny i filmowy. Mieszkał w Zgierzu, gdzie ukończył szkołę średnią. Ostatnie kilka lat mieszkał w Gąsawach Plebańskich w koło Szydłowca. W 1984 roku został absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.Był aktorem teatrów: Nowego w Poznaniu (1983-88), Studio w Warszawie (1988-91), Zespołu J. Wiśniewskiego (1991-93) a od 1998 roku członkiem zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Już w czasie studiów wystąpił w serialu "Królowa Bona" (1980) Janusza Majewskiego. W 1990 roku zagrał w filmie "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego. Występował też w obrazach Pasikowskiego - "Kroll" (1991) i "Psy" (1992). Pojawił się również w zrealizowanych przez Jerzego Hoffmana adaptacjach polskich powieści "Ogniem i mieczem" (1999) i "Starej baśni" (2003). Grał w serialach "Samo życie" (2002-2006), "Czwarta władza" (2004) i "Oficer" (2004-2005). Miał 53 lata.

30 maja - zmarł Tadeusz Zagożdżon , założyciel i długoletni prezes Akcji Katolickiej w Zwoleniu. Przez ponad 50 lat pracował w telekomunikacji, był radnym Miejskiej Rady Narodowej, aktywnie działał jako radny w GS "Samopomoc Chłopska" i Ogrodniczo Pszczelarskiej w Zwoleniu . Za pacę zawodową i społeczną otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznakę "Zasłużony dla województwa radomskiego", medal "Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej". Miał 79 lat.

CZERWIEC 2010

13 czerwca - zmarł Zbigniew Zatorski , były radny Radomia, członek Zarządu Miasta w latach 1998-2002. Był nauczycielem, wychowawcą młodzieży. Był członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, niezwykle skromnym, pogodnym człowiekiem. Zmarł nagle w wieku 66 lat.

24 czerwca - zmarł Kazimierz Paździor , bokser, mistrz olimpijski, jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy. Honorowy Obywatel Miasta Radomia. Boksował w latach 1951 -1961. Zawodnik Broni Radom, OWKS Lublin, Legii Warszawa i ponownie Broni Radom. Był trenerem Broni Radom 1962-1964, w Zagłębiu Lubin 1970-1979 i Gwardii Wrocław 1979-1986. Walczył w wadze lekkiej. Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960. Pokonał kolejno: Abdula Karima (Irak), Harry'ego Lempio (NRD), Ahmeda Shokveira (ZRA), obrońcę tytułu mistrzowskiego Richarda McTaggarta (Wielka Brytania) i w finale Sandro Lopopolo (Włochy). Mistrz Europy z Pragi 1957. Podczas Mistrzostw Europy w Lucernie 1959 przegrał z późniejszym mistrzem Olli Mäki z Finlandii. Dwukrotny mistrz Polski (1958 i 1960); wicemistrz z 1957. Wystąpił 12 razy w reprezentacji Polski, wygrał 10 walk i 2 przegrał. W karierze stoczył 194 walki, 179 wygrał, 3 zremisował i 12 przegrał. W 1990 otrzymał Nagrodę imienia Aleksandra Rekszy. Miał 75 lat.

LIPIEC 2010

2 lipca - zmarł wskutek tragicznego wypadku w Mongolii Artur Tabor , fotograf przyrody, autor wielu albumów przyrodniczych. Od ponad 15-tu lat zajmował się fotografią przyrodniczą, specjalizując się w fotografowaniu zwierząt (ptaków w szczególności) w ich naturalnym środowisku. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, twórcą filmów i programów telewizyjnych. Jego zdjęcia publikowane były wielokrotnie w miesięczniku "Zwierzaki", oraz w innych magazynach: "Echa leśne", "National Geographic" czy "Łowiec Polski". Współpracował też z agencjami zachodnimi: BBC i Nature Picture Library. Jego najwybitniejszym dziełem jest album "Sowy Polski". Miał 42 lata.

21 lipca - zmarła Marta Szmigielska , aktorka Teatru Powszechnego w Radomiu. Od 2004 roku pracowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Wcieliła się między innymi w rolę Gizeli w "Dwojgu na huśtawce" Gibsona, Marii Kowalskiej w "Mayday" Cooneya, Mildred w "Prywatnej klinice" i latającą Frumy Sary w "Skrzypku na dachu" Bocka i Steina. W 1984 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1984-1985 pracowała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie zaś od 1985 roku w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Odegrała kilkadziesiąt ról. Można ją było podziwiać w "Benefisie" (Solska), "Matce" Witkacego, "Tragedii Szkockiej" (Lady Makbet). Wystąpiła także w recitalach. Miała 49 lat.

SIERPIEŃ 2010

12 sierpnia - zmarł Grzegorz Szewczyk , długoletni członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, znany w kraju i za granicą artysta. Mieszkał i tworzył w Kozienicach, gdzie był gospodarzem Izby Twórczej przy ulicy Batalionów Chłopskich 28. Jego pogrzeb zaplanowano na poniedziałek. Masz święta rozpocznie się o godzinie 12 w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach. Miał 67 lat.

SIERPIEŃ 2010

14 sierpnia - zmarł Stanisław Piasecki , były prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oddziału grójeckiego. Był nauczycielem grójeckich szkół podstawowych i liceum ogólnokształcącego, wieloletnim - przez 21 lat - prezesem oddziału powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grójcu, radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Grójcu. Był odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem zasługi oraz Złotą Odznaką ZNP.

19 sierpnia - zmarł Andrzej Ziemiński , działacz sportowy, były sekretarz radomskich okręgowych związków: piłki ręcznej, koszykówki i tenisa, sędzia piłki ręcznej. Miał 68 lat.

24 sierpnia - zmarł Andrzej Mruk , mieszkaniec gminy Goszczyn, znany w regionie biznesmen, właściciel firmy Armex, jeden z pierwszych dużych przedsiębiorców, potrafiących utrzymać się na biznesowym rynku przez wiele lat. Pasją Andrzeja Mruka było lotnictwo. Posiadał licencję pilota małych samolotów. Miał 61 lat.

WRZESIEŃ 2010

20 września - zmarł Tadeusz Hernik , podpułkownik Wojska Polskiego, przewodniczący Rady Gminy w Jedlni - Letnisko, były komendant Garnizonu Radom oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu. Szanowali go wszyscy radni, zarówno z koalicji, jak i opozycji. Jego ambicją było służenie naszej gminnej wspólnocie i napędzanie jej rozwoju. Nigdy nie miał wątpliwości by walczyć o wspólne dobro wspominają go współpracownicy. Miał 56 lat.

PAŹDZIERNIK 2010

22 października - zmarł Edward Szarawarski . Całe życie związany ze Zwoleniem, przez 36 lat był komendantem powiatowym straży pożarnej w Zwoleniu. Do ostatnich chwil działał w Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 74 lata.

23 października - zmarł ksiądz kanonik Stanisław Pietrucha , proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela we Tczowie. Miał 68 lat.

Możesz uzupełnić tę listę o osoby z Twojej miejscowości czy miasta - wpisz się na forum.

[ Wspomnienia, kondolencje, pożegnania Zmarłych w serwisie Nekrologi.net - znajdziesz TUTAJ


](http://www.nekrologi.net/search?keywords=radom&date_limit=&date=&type=all_memorial&_fstatus=search)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie