Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy 2011. Największe w Europie targi końskie i jarmark (zdjęcia)

Anna GOGUŁA
Tegoroczne Wstępy cieszą się dużą popularnością, szczególnie, że pogoda jest sprzyjająca.
Tegoroczne Wstępy cieszą się dużą popularnością, szczególnie, że pogoda jest sprzyjająca. Łukasz Wójcik
Do Skaryszewa zjechali "końscy" handlarze i kupcy z całej Europy.

[galeria_glowna]

Wstępy

Wyprowadzanie i wprowadzanie konia do samochodu to trudna sprawa, która czasami kończy się dla zwierzęcia tragicznie. W tym przypadku wszystko poszło
Wyprowadzanie i wprowadzanie konia do samochodu to trudna sprawa, która czasami kończy się dla zwierzęcia tragicznie. W tym przypadku wszystko poszło sprawnie.

Wyprowadzanie i wprowadzanie konia do samochodu to trudna sprawa, która czasami kończy się dla zwierzęcia tragicznie. W tym przypadku wszystko poszło sprawnie.

Wstępy

Końskie targi w Skaryszewie mają już kilkusetletnią tradycję. Odbywają się zawsze w pierwszy, czyli wstępny, poniedziałek po środzie popielcowej i trwają dwa dni. Przywilej ich organizowania wraz z prawami miejskimi nadał osadzie król Władysław Jagiełło, wdzięczny mieszkańcom Skaryszewa za oddanie koni polskiemu rycerstwu wyruszającemu na bitwę pod Grunwaldem.

Wstępy w Skaryszewie to największe tego typu targowisko w Europie. Rolnicy i handlarze od lat spotkają się tam by kupować, sprzedawać i oglądać. Transakcje odbywają według oryginalnego rytuału: kupiec dokładnie ogląda konia, potem jest przebieżka prezentująca sylwetkę i postawę zwierzęcia, niekiedy przejażdżka, podczas dogadywania ceny sprzedawca i kupiec przybijają dłonie aż dojdą do porozumienia.

RÓŻNE RASY

Na targach można znaleźć konie różnej rasy, maści oraz wielkości. Nie brakuje masywnych zwierząt zaprzęgowych, jak i wdzięcznych kucy. Te najmniejsze mają nieco ponad metr wysokości. - Ten ma trzy lata i wyceniamy go na trzy tysiące złotych - mówi o kucu Józef Pitura, hodowca.

Prezentowane są też łagodne konie huculskie, które używane są w hipoterapii. - Ten ogier ma cztery lata i jest świetny do pracy z dziećmi. Został wyceniony na osiem tysięcy złotych - mówi Karolina Daca.

NIE TYKO ZWIERZĘTA

Wstępy to okazja do handlu nie tylko zwierzętami. Swoje wyroby prezentują na przykład rymarze. Do zaoferowania mają różnego rodzaju siodła, chomąta, lejce, uprzęże, baty i inne akcesoria. Na targach można również kupić bryczkę, powóz, a nawet sanie.

- Mamy całą gamę wyrobów - mówi Maciej Topolewski, który przyjechał spod Warszawy. - Najtańsze siodła dla kucy można kupić już za 200 złotych, najdroższe kosztują 1200 złotych. Najokazalsza uprząż to wydatek rzędu trzech tysięcy.
W przydrożnych kramach można kupić wszystko: od pamiątek - na przykład drewnianego konika na biegunach - po rzeczy praktyczne, jak zabawki czy ubrania.

GODNE TRAKTOWANIE

Na targach są też przedstawiciele różnych organizacji walczących o godne traktowanie koni. Także sami organizatorzy zadbali o to, by nie znęcano się nad zwierzętami. Wydrukowano plakaty oraz ulotki z telefonami do służb, które mają dbać o dobre traktowanie koni. Na miejscu pracuje też 10 weterynarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie