MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Najmodniejsze... znicze i wieńce na grób

Marzena Smoręda
Bogumiła Maciejczak z hurtowni zniczy Agmo prezentuje tegoroczny hit – lampion Maroko z tęczowego szkła.
Bogumiła Maciejczak z hurtowni zniczy Agmo prezentuje tegoroczny hit – lampion Maroko z tęczowego szkła. Fot. Aleksander piekarski
Jakie znicze i kwiaty położyć w tym roku na groby? Kolorystyczny ład, a nie miszmasz i jarmarczne barwy! Na topie jest lampion Maroko i bukiety z naturalnych kwiatów w otulonych jesienną mgłą barwach - mówią nasi eksperci. Z ulicznej sondy wynika, że zakupy na Wszystkich Świętych już trwają.

Tęczowe lampiony

Lampion Maroko z tęczowego szkła bije w tym roku rekordy popularności wśród klientów. Gust tradycjonalistów zaspokajają też znicze i lampiony z białego i czerwonego szkła oraz plastiku. – Ważne, by na grobie panował kolorystyczny ład, a nie przypadkowy miszmasz i jarmarczne barwy – twierdzą eksperci.

Po kolorach mocnego różu, fioletu, złota, srebra, zdobionych błyszczącymi kryształami czy z tak zwanego szkła mrożonego, a także imitujące kryształ, popularnych na cmentarzach w ostatnich latach, przyszła moda na szkło mieniące się tęczą. - Lampion Maroko jest obecnie najbardziej popularny. To bardzo nowoczesny i unikatowy model znicza, ze szkła tęczowego z białymi i czarnymi podstawkami i kapturkami. Ma na sobie zdobienia przywodzące na myśl marokańską ornamentykę – mówi Bogumiła Maciejczak z hurtowni zniczy Agmo.

Dużą popularnością cieszą się też znicze w kształcie kuli, serca. – Modny trend jest ważny, ale liczy się też oryginalność. Ciekawostką są lampiony z imitacją witraży. Były już w ubiegłym roku, ale wciąż dobrze się sprzedają. Warto zaznaczyć także, że z roku na rok rośnie sprzedaż wkładów parafinowych zalewanych z dodatkiem oleju palmowego, dzięki czemu przy tej samej wadze parafiny mamy dłuższy czas palenia znicza – mówi Bogumiła Maciejczak.
W tym roku nacisk kładzie się na jednolite zdobnictwo. – Znicz musi pasować do koncepcji nagrobka. Lepiej więc ustalić kolorystykę , by grób nie wyglądał tandetnie – radzą eksperci.

Kwiaty osnute mgłą

Stonowane czerwień, bordo, róż i kolory jesieni – w takich barwach skomponowane będą najmodniejsze wieńce i wiązanki z naturalnych kwiatów na święto zmarłych. Królują nowe odmiany chryzantem, lilie, anturium otoczone naturalnymi preparowanymi kolorowymi liśćmi, gałązkami dzikiej róży, owocami głogu, pędami różnych roślin czy szyszkami. Sztuczne kwiaty też są na topie, ale muszą do złudzenia przypominać żywe okazy.

Największy ruch w kwiaciarniach zacznie się wprawdzie dopiero na koniec października, ale ci, którzy zdecydują się na kompozycję zrobioną z tworzyw sztucznych, już teraz mogą zrobić zakupy.

- Kompozycje ze sztucznych kwiatów mają wielu zwolenników, bo są na długi czas. Dlatego kwiaty, gałązki z tworzyw sztucznych prawie nie różnią się wyglądem od naturalnych. Są zrobione z delikatnych materiałów, w pięknych barwach. W ofercie są już takie kompozycje z gerber, piwonii, róż, kwiatów polnego ostu, wierzbowych witek i dębowych gałązek, zbóż, bluszczu i innych dodatków. Urzekają prostotą kompozycji i co ważne, nie ma w nich dodatków gałązek świerku czy jodły. Już od jakiegoś czasu panuje odwrót od stroiszu. Zyskują wieńce i przede wszystkim lasy – mówi Michał Mitręga, właściciel kwiaciarni Bierz Go Bukiet, architekt, pasjonat kompozycji roślinnych, który sam je przygotowuje.
- W tym sezonie liczy się niebanalny pomysł. Stąd tyle dodatków. Generalnie tegoroczne wiązanki wyglądają jakby były spowite mgłą. Stonowany jest kształt i kolor. Do szlachetnych kwiatów dodaje się liście, owoce, pędy pospolitych drzew i krzewów. Tak udekorowany grób z pewnością prezentował się będzie niebanalnie. Ale ważne będą też znicze nagrobne. Polecam więc nie plastikowe, lecz szklane lampki, lampiony, w jednolitych barwach, proste w kształcie. Wszystko po to, aby przy zachowaniu minimum formy uzyskać maksymalnie ciekawy i skromny efekt – wyjaśnia na koniec najnowsze trendy w zdobieniu grobów Michał Mitręga.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada, Dzień Zaduszny przypada 2 listopada.
Wszystkich Świętych to chrześcijańskie święto ku czci zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, a więc są świętymi. W Dniu Zadusznym Kościół wspomina wszystkich zmarłych. Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy, dlatego to w tym dniu tradycyjnie odwiedzane są i dekorowane zniczami i kwiatami groby bliskich zmarłych.

Zobacz także: Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie