Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Adam Duszyk z radomskiego PSL zamierza stawiać na kulturę

jp
Joanna Gołąbek
Wyższe płace dla pracowników radomskiej kultury, remont i rozbudowa biblioteki miejskiej, a także utworzenie nowych placówek, w tym Muzeum Radomia, Laboratorium Buntu i Parku Naukowo-Technologicznego - to tylko niektóre z punktów programu wyborczego Adama Duszyka, kandydata ludowców na prezydenta Radomia.

Adam Duszyk spotkał się dziennikarzami nieopodal Kamienicy Starościńskiej i radomskiej fary. Wraz z kandydatami na radomskich radnych zaprezentował program wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w kwestii kultury.

Obiecane podwyżki

- Przemysł kulturowy rozwija się w naszym kraju bardzo szybko i jest to jedna z najlepiej rozwijających się branż. Obecnie jest to w skali kraju 4 procent Produktu Krajowego Brutto - mówił podczas konferencji prasowej Adam Duszyk przekonując, że w kulturę warto inwestować. Zapowiedział podwyżki płac dla pracowników instytucji związanych z tą dziedziną życia.

- Pracownicy miejskich ośrodków kultury reprezentują niezwykle wysoki poziom merytoryczny. Są to ludzie kreatywni, pracowici, oddani swojej pracy. Natomiast wynagrodzenie, które otrzymują za swoją aktywność zawodową jest kompletnie nieadekwatne do ich kwalifikacji - powiedział Adam Duszyk. Dopytywany w jakiej wysokości mają to być podwyżki, stwierdził, że jest odpowiedzialnym człowiekiem, który nie zamierza składać obietnic, na które nie stać budżetu.

Biblioteka, muzea

W programie wyborczym Adama Duszyka i Polskiego Stronnictwa Ludowego znalazł się postulat generalnego remontu, ale też rozbudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Jego zdaniem w kamienicach Gąski i Esterki powinno powstać Muzeum Radomia i regionu radomskiego.

- Powinno to być muzeum interaktywne, nowoczesne, multimedialne. Całe muzeum można zbudować na multimediach, tak jak to się stało w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego, albo Muzeum II Wojny Światowej - powiedział Adam Duszyk. Kolejnym pomysłem ludowców jest powołanie w Radomiu Międzynarodowego Laboratorium Buntu.

- Radom ma swój specyficzny rys, który nas wyróżnia. To jest bunt, protest. Możemy przekuć to w coś pozytywnego. Radom kojarzy się z miastem niepokornym. Te protesty wpisują się w pewien ciąg od 1285 roku, kiedy wojewoda sandomierski zbuntował się przeciwko Leszkowi Czarnemu, poprzez Konstytucję Nihil Novi, która tak naprawdę była buntem średniej szlachty przeciwko królowi i Senatowi aż po rok 1976 i strajk w 1981 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej - powiedział kandydat ludowców na prezydenta Radomia.

Nowa placówka miałaby pokazywać różnego rodzaju rewolucje, powstania, wystąpienia i bunty, które miały miejsce na całym świecie. Kandydat na prezydenta Radomia zgłosił też pomysł na stworzenie w mieście interaktywnego parku naukowo-technicznego Sołtyk. Byłaby to placówka, w której uczniowie w formie twórczej zabawy poznawaliby ogromny dorobek radomskiego przemysłu. Centrum składałoby się z działów: dawny przemysł Radomia, przemysł radomski w czasach współczesnych, nowe technologie przyszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie