Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Dominik Hebda jest kandydatem Ruchu Samorządowego „Bezpartyjni” na prezydenta Radomia. Jaki ma program?

tnt
Dominik Hebda jest kandydatem Ruchu Samorządowego „Bezpartyjni” na prezydenta Radomia.
Dominik Hebda jest kandydatem Ruchu Samorządowego „Bezpartyjni” na prezydenta Radomia.

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować, i dlaczego z tego komitetu?

Zdecydowałem się na kandydowanie, ponieważ uważam, że nasze miasto wymaga zmian. Jestem osobą młodą, która do niedawna borykała się z problemem poszukiwania pracy. Radom niestety nie jest przyjazny młodym ludziom. Często po studiach niestety muszą wyjeżdżać za godną pracą, ja chce się temu przeciwstawić. Moim marzeniem jest Radom przyjazny młodym, taki gdzie będzie możliwość godnej pracy, taki gdzie młodzi z innych miast będą przyjeżdżać tu na studia, tu się będą osiedlać. A dlaczego Bezpartyjni Samorządowcy? Jest to inicjatywa ogólnopolska, opierająca się na federacji stowarzyszeń bezpartyjnych, które mają ogromne doświadczenie w polityce samorządowej. Uważam, że tylko bezpartyjność, brak partyjnej smyczy gwarantuje stały rozwój miasta, niezależnie od opcji politycznej, która ma większość w sejmie.

Jakie nowe inwestycje widziałby Pan w naszym mieście?

Chciałbym się skupić, na rzeczach możliwych do realizacji. Niewątpliwie dużym problemem jest radomski rynek, który zamiast zachęcać do odwiedzin to odstrasza. Zwłaszcza, że jest to okolica, w której się wychowałem. Zadaniem, które stanie przed nowym prezydentem jest ściągnięcie nowych inwestorów dla miasta, jego promocja jako Radomia przyjaznego dla biznesu. Tego do tej pory brakowało. Ogromne sumy wydaje się na marketing polityczny, a brakuje tego w kwestii reklamy naszego miasta, tak aby zachęcać licznych biznesmenów do otwierania swoich zakładów pracy. Istotną inwestycją będzie też dokończenie budującego się Radomskiego Centrum Sportu, tak aby zamknąć cały projekt tzn. dokończyć niepełny stadion Radomiaka. Oczywiście ważne są też inwestycje w infrastrukturę drogową, rowerową. Moim pomysłem jest również przemodelowanie kursowania linii autobusowych, tak aby wykorzystać nowe ciągi drogowe jak np. wiadukt na ul. Młodzianowskiej czy obwodnica południowa naszego miasta. Są to niewykorzystane ciągi drogowe przez autobusy miejskie, które mogą zagwarantować o wiele szybsze przemieszczanie się z różnych dzielnic z pominięciem centrum miasta, tak aby osoby śpieszące się do pracy, czy mające do załatwienia sprawy poza miejscem zamieszkania mogły tam swobodnie dotrzeć z pominięciem zakorkowane centrum. Oczywiście w takim wypadku niezbędne są bilety czasowe, które funkcjonują w innych miastach jak np. w Lublinie czy Warszawie, tak aby umożliwić ludziom dogodną przesiadkę do innej linii, bez konieczności kupowania nowego biletu.

Z czym Radom ma największy problem?

Niewątpliwie największym problemem Radomia jest brak perspektyw dla młodych, czego skutkiem jest ich odpływ z naszego miasta. Bezrobocie, to kolejny duży problem, który należy rozwiązać.

Jak zatrzyma Pan młodych w Radomiu?

Bardzo istotne jest ściągania nowych przedsiębiorców do Radomia, ich współpraca z naszym Uniwersytetem, taki aby już podczas studiów młoda osoba poczuła, że jest tu w Radomiu potrzebna. Trzeba również stwarzać lepsze warunki dla tych, którzy zdecydują się na otwieranie własnych działalności gospodarczych, w tych sferach, w których miasto może to zrobić. Zapewnienie również rozrywki na odpowiednim poziomie bardzo pozytywnie wpłynie na obraz miasta w oczach młodych. Organizowanie imprez, koncertów z wykorzystaniem nowej hali widowisko-sportowej.

Co Pan myśli o naszym lotnisku?

Lotnisko to niewątpliwie szansa dla naszego miasta. Każda aglomeracja miejska, w pobliżu której jest lotnisko zyskuje w oczach potencjalnych inwestorów chociażby poprzez możliwość szybkiego przemieszczania się. Stwarza to możliwości nowych inwestycji w mieście, ściągania biznesu. Ale to też szansa dla lokalnych przedsiębiorców, których usługi mogłyby być wykorzystywane przez osoby z innych miast czy nawet krajów. Potencjał miasta się z większa, rośnie jego ranga.

Jak pan widzi przyszłość oświaty i sportu?

Potrzebny jest nieustanny rozwój naszego uniwersytetu, podnoszenie jego prestiżu, otwieranie kolejnych kierunków, tak aby zachęcać młodych do pozostawania w naszym mieście. Współpraca liceów ogólnokształcących czy techników z UTH, gdzie młodzi ludzie mogliby zapoznawać się na bieżąco z ofertą edukacyjną naszej placówki, brać udział w pokazowych wykładach, preelekcjach, aby wybór kierunku studiów był jak najbardziej świadomy, a nie był na zasadzie przypadku. Bardzo istotnej jest również szkolnictwo zawodowe. Musimy stworzyć możliwości współpracy pracodawców z uczniami takich szkół, tak aby odpowiednio profilować kierunki kształcenia, istotne jest wyposażanie takich placówek, aby uczniowie mogli się szkolić na jak najlepszym sprzęcie. W Radomiu mamy duże tradycje zawodowe musimy to odbudować.
Jeśli chodzi o sport. W siatkówce kobiet i mężczyzn mamy drużyny na najwyższym ligowym poziomie, podobnie jeśli chodzi o koszykówkę. Mamy bardzo zdolnych młodych lekkoatletów. Niestety kuleje u nas piłka nożna. Radomiak obecnie występuje na III szczeblu rozgrywek, Broń natomiast poziom niżej. Istotne jest inwestowanie w młodzież. Umożliwienie tym osobom, które pragną się szkolić w danej dyscyplinie sportu jak najlepszych warunków do tego, aby to jak najwięcej osób stąd, z naszego miasta decydowało o poziomie naszego sportu. Rozwijanie Akademii sportowych, tworzenie klas o takim profilu, dbanie o infrastrukturę sportową to wszystko jest bardzo istotne.

Jak trzeba rozwijać służbę zdrowia?

Służba zdrowia to temat rzeka. Jak widzimy nie funkcjonuje ona tak jak powinna. Z perspektywy miejskiej ważne jest, aby realizować te inwestycje w naszym szpitalu, które są w naszych kompetencjach, a nie skupiać się na obietnicach bez pokrycia. Remont oddziałów szpitalnych, zaopatrzenia w szpitala w jak najlepszy sprzęt, zatrudnienie odpowiedniej kadry menadżerskiej, ekspertów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu placówek. Podnoszenie poziomu lekarskiego, poprzez ściąganie wykwalifikowanej kadry medycznej.
Ważna jest współpraca z Uniwersytetem, który kształci przyszłych medyków. Trzeba dążyć do uruchomienia oddziałów klinicznych, żeby Ci żacy mieli jak najlepszą możliwość rozwoju.

Jakie ma pan propozycje dla seniorów?

Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna w Radomiu. Istotne jest, aby czuli się potrzebni i doceniani w naszym mieście. Chciałbym poprawić bezpieczeństwo seniorów, zachęcić ich, w miarę możliwości, do częstszego wychodzenia z domu, poprzez organizowanie różnego rodzaju eventów czy spotkań. Otoczyć ich odpowiednią opieką lekarską, aby ułatwić dostęp do specjalistów, badań lekarskich. Chciałbym organizować cykliczne spotkania z seniorami, na których dzielili by się oni ze mną swoimi przemyśleniami i przekazywali swoje potrzeby, które jest w stanie realizować miasto.

Dominik Hebda.

Mam 29 lat, jestem Radomianinem i absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego. Następnie ukończyłem studia na kierunku historia oraz prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie jestem aplikantem radcowskim i pracuję w kancelarii prawnej. Mam młodszą siostrę Asię. Interesuje się sportem, historią oraz prawem. Lubię spędzać aktywnie czas wolny, a stres rozładowuję na siłowni.

program wyborczy

Swój program chciałbym oprzeć na trzech słowach: Młodość, Bezpartyjność, Przyszłość. Bardzo bliskie są mi problemy osób młodych, chciałbym aby to nasze miasto było dla nich magnesem, stwarzało możliwości godnej pracy, a będzie to możliwe poprzez przyciąganie odpowiednich inwestorów do Radomia. Do tego potrzeba odpowiedniej promocji miasta na zewnątrz, inwestowania w to środków. Istotnym czynnikiem, który może w tym pomóc jest lotnisko. Utworzenie tak dużego portu komunikacyjnego w naszym mieście będzie zachęcało do inwestycji w nim. Chciałbym uczynić Radom przyjazny dla wszystkich. Od najmłodszych do najstarszych. Ważnym czynnikiem tutaj będzie ponowne zaplanowanie tras autobusów miejskich, dostosowany do realnych potrzeb mieszkańców i nowych arterii komunikacyjnych. Ważny jest dla mnie rozwój radomskiej służby zdrowia, inwestowanie w oświatę poprzez rozwój szkolnictwa zawodowego, współpracę Uniwersytetu z radomskimi szkołami, wsparcie seniorów.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie