Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Dorota Stępień ze Zwolenia kandydatką na burmistrza Zwolenia. Startuje z własnego komitetu. Jakie ma cele?

Marcin Genca
Marcin Genca
Dorota Stępień. Ma 38 lat, mieszka w Zwoleniu. Szczęśliwa żona i matka dwóch synów:  Igora (13 lat) i Marcela (9 lat). Absolwentka Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie (magister zarządzania). Podyplomowo: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Akademia Liderów Samorządowych Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarz gminy Tczów, wraz z mężem prowadzi firmę w Strykowicach Górnych. Zainteresowania: zdrowe odżywianie, aranżacja wnętrz.
Dorota Stępień. Ma 38 lat, mieszka w Zwoleniu. Szczęśliwa żona i matka dwóch synów: Igora (13 lat) i Marcela (9 lat). Absolwentka Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie (magister zarządzania). Podyplomowo: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Akademia Liderów Samorządowych Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarz gminy Tczów, wraz z mężem prowadzi firmę w Strykowicach Górnych. Zainteresowania: zdrowe odżywianie, aranżacja wnętrz. archiwum prywatne
Rozpoczynamy cykl publikacji, prezentujących kandydatów na burmistrza Zwolenia. Będziemy rozmawiać z wszystkimi osobami, które będą rywalizować w wyborach samorządowych. Jak dotąd zamiar kandydowania ogłosili Dorota Stępień i Arkadiusz Sulima. Zachowując kolejność alfabetyczną, jako pierwsza zostanie zaprezentowana Dorota Stępień.

Skąd decyzja o kandydowaniu na stanowisko burmistrza Zwolenia?
Kilka miesięcy temu założyłam na facebooku grupę Mieszkańcy Gminy Zwoleń. Tematy, które były i są tam poruszane dotyczą spraw mieszkańców i ich potrzeb. Kiedy sama bardzo zaangażowałam się w te działania, różne osoby zaczęły namawiać mnie do tego, aby wystartować. Długo się zastanawiałam, bo polityka jest mi obca i nie należę do żadnej partii, ale z drugiej strony chęć pomagania innym i moja skuteczność spowodowała, że wiele osób zachęcało mnie do tego. I tak, rzeczywiście decyzja była związana z tym co mówili do mnie ludzie.

Czy ma pani doświadczenie samorządowe?
Tak, pracę w samorządzie rozpoczęłam w 1999 roku w Urzędzie Gminy w Grabowie nad Pilicą. Tam przeszłam wszystkie szczeble pracy samorządowej, poczynając od referenta. Zdobywając kolejne doświadczenia poprzez bezpośredni kontakt z ludzi, który niezwykle sobie cenię, przygotowałam się merytorycznie do pracy na stanowiskach kierowniczych. Przez siedem lat byłam kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Od 2011 roku pełnię funkcję sekretarza gminy, a w Tczowie jestem już prawie cztery lata. Jestem samorządowcem, cała moja praca zawodowa to samorząd gminny i daje mi ona ogromną satysfakcję. Dziś jestem przekonana, że moje doświadczenie samorządowe, doświadczenie w zarządzaniu finansami publicznymi, a także finansami przedsiębiorstwa daje mi mocny fundament i pewność, że jestem odpowiednim kandydatem.

Co według pani należy zmienić w gminie Zwoleń, a co dobrze funkcjonuje?
Będę kontynuowała przebudowę dróg gminnych zarówno na terenie gminy, jak i miasta, to funkcjonuje dosyć dobrze, jednak wprowadzę pewną modyfikację. Zgodnie z założeniami mojego Planu Działania wprowadzę Program Przebudowy i Remontu Dróg. Będzie to dokument wypracowany wspólnie z radnymi oraz sołtysami już na samym początku kadencji. Działanie takie pozwoli nam się przygotować do naborów, a także przygotować dokumentację projektową. Zwoleń to gmina, w której mieszkają osoby z wielkim potencjałem, funkcjonują firmy, które chcą się angażować w działalność społeczną. Chciałabym zmienić podejście samorządu do inicjatyw oddolnych. Trzeba zacząć czynną współpracę ze wszystkimi środowiskami, dążyć do realizowania wspólnych projektów, a wtedy wszyscy mieszkańcy będą się czuli mocno związani z tym regionem, co pozytywnie wpłynie na wizerunek gminy.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Czego według pani najbardziej potrzebują mieszkańcy?
Myślę, że Zwoleń i jego mieszkańcy potrzebują nowego planu, świeżego spojrzenia na wyzwania, a przede wszystkim dobrego gospodarza, wrażliwego na sprawy lokalne z nowoczesnym podejściem do rozwoju i zaangażowanego.

Jakie inwestycje są pani zdaniem najpilniejsze?

Jest wiele ważnych inwestycji, które należy jak najszybciej zrealizować, jednak ja rozpocznę od rozbudowy przedszkola gminnego i stworzenia gminnego żłobka. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców stworzę również miejsce spotkań, które przyjmie formę bardzo atrakcyjnego terenu, gdzie osoby w każdym wieku znajdą coś dla siebie. Oczywiście mój Plan Działania obejmuje jeszcze wiele bardzo ważnych spraw jak budowę przydomowych oczyszczalni czy też modernizację oczyszczalni ścieków.

W jaki sposób zamierza pani pozyskiwać inwestorów i współpracować z przedsiębiorcami?
Aktualnie jestem członkiem Związku Przedsiębiorców dla Biznesu skupiającego największe firmy, największych pracodawców w naszym regionie. Ja już dziś z nimi rozmawiam i współpracuję. Przedsiębiorcy chcą inwestować w naszej gminie dlatego dobra współpraca i rozumienie ich problemów to podstawa w porozumieniu. Już niedługo na terenie naszej gminy rozpocznie się budowa drogi S12, uważam , że należy wykorzystać tą szansę i przygotować tereny inwestycyjne. Jak wiemy wszyscy przestrzeń to nie wszystko, trzeba również stworzyć odpowiednie ulgi podatkowe i zachęty do inwestowania właśnie na naszym terenie.

Jakie byłyby pani pierwsze decyzje jako burmistrza?
Dla mnie najważniejsze jest to, żeby gmina Zwoleń była przyjazna dla swoich mieszkańców. Sprawą kluczową jaką chciałbym rozwiązać są wysokie koszty życia w Zwoleniu. Na te koszty składają się przede wszystkim wysokie opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę w blokach oraz wysokie stawki za wywóz odpadów komunalnych. Jestem zdeterminowana i wiem, że jest to możliwe. Dlatego pierwszą moją decyzją będzie oddanie do samodzielnego zarządzania przez Spółdzielnie Mieszkaniową kotłowni, które aktualnie są w zarządzie Zakładu Usług Komunalnych. Dokonam również wnikliwej analizy skalkulowanych cen za wywóz odpadów komunalnych i przyjrzę się funkcjonującemu systemowi. Jestem przekonana, że moje decyzje wpłyną na obniżenie tych kosztów.

Gdzie należałoby szukać oszczędności w budżecie gminy?
Budżet gminy można porównać do budżetu domowego, więc należy wnikliwie przeanalizować wydatki i dochody. Jednak nie idźmy tylko w kierunku oszczędzania, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości finansowe i inwestycyjne gminy. Różnica pomiędzy wydatkami bieżącymi a inwestycyjnymi to relacja, którą należy poprawić, żeby zwiększyć możliwości inwestycyjne budżetu.

Czy w Zwoleniu jest potrzebny budżet obywatelski?
Tak, uważam, że jest potrzebny i będę chciała go wprowadzić. Poszczególne miejscowości gminy mają do dyspozycji środki z funduszu sołeckiego, więc byłaby to dobra alternatywa dla samego miasta, uważam więc, że trzeba go wprowadzić.


Mój Plan Działania – program wyborczy Doroty Stępień

Jest on wynikiem mojego wieloletniego doświadczenia samorządowego popartego konsultacjami z mieszkańcami. Pragnę podkreślić, że celem wszystkich działań inwestycyjnych i społecznych będzie człowiek jako centrum działania władzy samorządowej. Program opiera się na zasadzie zrównoważonego rozwoju , który uwzględnia równomierne działania w wielu płaszczyznach takich jak: - Inwestycje, Rozwój, Mieszkalnictwo, - Edukacja, Kultura, Wychowanie, - Młodzież, Aktywni zawodowo, Seniorzy, - Sport, Rekreacja, Turystyka - pisze Dorota Stępień.

ZOBACZ TEŻ: Budowa fontanny w Zwoleniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie