Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Robert Mordak jest kandydatem ugrupowania Kukiz’15 na prezydenta Radomia. Jaki ma program wyborczy?

tnt
Robert Mordak jest kandydatem ugrupowania Kukiz’15 na prezydenta Radomia.
Robert Mordak jest kandydatem ugrupowania Kukiz’15 na prezydenta Radomia.
Robert Mordak jest kandydatem ugrupowania Kukiz’15 na prezydenta Radomia w wyborach samorządowych 2018. Co chce zrobić dla miasta?

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?

Przede wszystkim, dlatego że Radom od 1976 roku skazany jest przez swoich włodarzy, jak również przez władze centralne na marginalizację we wszystkich kwestiach ważnych dla miasta i ludzi w nim mieszkających. Proces ten wydaje się być równią pochyłą, z której, decydenci postanowili stoczyć nasze miasto, na poziom nic nieznaczącego prowincjonalnego ośrodka. Aby zapobiec temu nieszczęsnemu procesowi należy wprowadzić nasze miasto na nową ścieżkę rozwoju, oraz pozbyć się kompleksów w zarządzaniu tym ważnym ośrodkiem i otworzyć go na inwestycje oraz kontakty gospodarcze jak i kulturalne na świat.

Jakie inwestycje widziałby Pan w naszym mieście?

Zmiany, które będę wprowadzał, będą uzależnione od woli mieszkańców naszego miasta. Będę organizował coroczne zapytania lub referenda dotyczące planowanych inwestycji w mieście. Oczywiście w pierwszym roku zarządzania miastem dokończę inwestycje rozpoczęte przez moich poprzedników. Naturalnie oprócz inwestycji skonsultowanych ze społeczeństwem, mam kilka priorytetów, które się narzucają i istnieje pilna konieczność ich realizacji. Należą do nich: rozbudowa oddziału zakaźnego RSM przy Tochtermana, uruchomienie radomskiego lotniska z roczną odprawą 500 tysięcy do 1 mln pasażerów, bez przekraczania tego limitu ze względu na uciążliwości funkcjonowania lotniska, dokończenie kolejnych etapów trasy NS, zreformowanie Radomskiego szkolnictwa, szczególnie w odniesieniu do liczebności klas i wprowadzenie jednozmianowego nauczania w szkołach. Bardzo ważną rzeczą jest zrównoważenie radomskiego budżetu i oddłużenie miasta. Możliwe to będzie poprzez zwiększenie dochodów gminy, powodując jej otwarcie na miejscowych jak i zewnętrznych inwestorów. Jako wiceprzewodniczący Parlamentarnej Grupy Bilateralnej Polska Tajwan, stworzę przy urzędzie miejskim w Radomiu specjalną komórkę zajmującą się sprowadzaniem do Radomia poważnych inwestorów, którzy będą gotowi tworzyć nowe miejsca pracy, dobrze płatne. Podobnie jako członek Parlamentarnej Grupy Polska USA, wykorzystam dla miasta moje kontakty i doświadczenie w sprowadzeniu potencjalnych inwestorów w osobach byłych mieszkańców naszego miasta, aby zainwestowali w jego rozwój. Nikt dotychczas w Radomiu nie wykorzystał potencjału tkwiącego w Polakach i Polonii. A pamiętajmy, że Polaków na świecie są miliony, którzy chętnie wrócą do Polski jeżeli stworzy im się warunki do inwestowania.

Co Pan myśli o naszym lotnisku?

Radomskie lotnisko wymaga przede wszystkim uruchomienia. Czyli należy zatrudnić fachowca, którego możemy poszukać nawet na rynku światowym. Zapewniam, że takich ludzi nie brakuje, którzy z łatwością, wynegocjują z przewoźnikami odpowiednie dla formatu naszego lotniska kontrakty, doprowadzi do przewozu odpowiedniej ilości pasażerów, o której wcześniej wspominałem i problem naszego lotniska, niejako sam się rozwiąże. A lotnisko będzie mogło służyć w pierwszej kolejności obywatelom naszego miasta i regionu. Na pewno nie dopuszczę do zmarnowania włożonych w radomskie lotnisko pieniędzy, ciężko wypracowanych, przez społeczeństwo naszego miasta. Kategorycznie odrzucę możliwość zburzenia radomskiego portu lotniczego, która jest fanaberią radomskiego PO - PiS’u.

Jak Pan widzi przyszłość oświaty i sportu?
Doprowadzę do podniesienia komfortu nauczania w radomskich szkołach podstawowych i średnich, zarówno dla nauczycieli i uczniów, poprzez zmniejszenie liczebności klas do obligatoryjnych 25 w klasie i jednozmianowości nauczania, to są cele podstawowe. Reszta będzie realizowana w porozumieniu z uczniami i nauczycielami. Zaproponuję również ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi utworzenie filii Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w naszym mieście. Pamiętajmy, że jest to szkoła o bardzo wysokim poziomie, wielu radomian tam studiuje, z pewnością, zechcą zostać tu i się rozwijać. Radomska młodzież i społeczeństwo będzie miała możliwość bezpośredniego kontaktu z wybitnymi naukowcami, podobnie jak to się dzieje w szkole w Toruniu. Współpraca z Fundacją ojca Tadeusza Rydzyka może przyczynić się również do niewyobrażalnie wielkich i opłacalnych inwestycji infrastrukturalnych w naszym mieście, jak chociażby geotermalne, darmowe ogrzewanie mieszkań i domów oraz budynków użyteczności publicznej w naszym mieście. Uważam, że takie działania zatrzymają odpływ mieszkańców i zachęcą do powrotu wielu radomian do rodzinnego miasta. Będzie to niewątpliwie sposób na przyczynienie się niebywałego rozwoju naszego miasta. Ważnym aspektem aktywności naszych mieszkańców jest sport, myślę że możemy podjąć wiele działań zmierzających do wprowadzenia w nieodległej perspektywie którejś z naszych drużyn piłkarskich do ekstraklasy. Jeśli udało się to w tak małej miejscowości jak Nieciecza, to do takiego zamierzenia prezydent 200 tysięcznego miasta, powinien podejść bez kompleksów. Nawiążę współpracę z czołowym klubem piłkarskim w Europie, aby stworzyli w Radomiu szkółkę piłkarską z prawdziwego zdarzenia.

Czy ma Pan pomysły również na radomską kulturę?

Tu warto przypomnieć sukcesy, również finansowe radomskiego teatru pod kierownictwem Wojciecha Kępczyńskiego. Przy całym szacunku do wysiłku i działań ludzi związanych z radomską kultura, w tym obecnej dyrekcji radomskiego teatru, za czasów dyrekcji pana Wojciecha Kępczyńskiego teatr przyciągał widzów nie tylko z naszego regionu i miasta ale również widzów z całej Polski. Okazuje się, że poprzez utratę człowieka tego formatu zyskała Warszawa, teatr Roma przejął repertuar i widzów radomskiego teatru. Zależy nam również na stanie technicznym obecnych budynków instytucji kulturalnych. Mam tu na myśli siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piłsudskiego. Będę kontynuował uruchamianie placówek promujących kulturę innych państw w naszym mieście. Początkiem tej współpracy jest Radomskie American Corner, w którego tworzeniu miałem udział. Mam na myśli sprowadzenie do Radomia podobnych przedstawicieli kulturowych z Rosji czy Wielkiej Brytanii. Obecność w naszym mieście tych placówek lub ich przedstawicielstwa będzie dla miast wzrostem prestiżu oraz będzie kolejnym argumentem aby młodzi w mieście zostawali.

Jak trzeba rozwijać służbę zdrowia?

Niewątpliwym priorytetem będzie rozbudowa oddziału zakaźnego RSM. Pilna rozbudowa tego oddziału wynika z potrzeb mieszkańców naszego miasta i regionu. Kolejną sprawą która wymaga rozwiązania jest organizacja Pogotowia Socjalnego dla osób nietrzeźwych, co spowoduje odciążenie izb przyjęć radomskich szpitali z kłopotliwego zajmowania się osobami pod wpływem alkoholu. Kolejną pilną potrzebą związaną ze zdrowiem mieszkańców naszego miasta jest utworzenie Hospicjum Stacjonarnego.

Jak zatrzyma Pan ludzi młodych w Radomiu?

Poszerzanie oferty skierowanej do Radomskiej Młodzieży w zakresie nauki, kultury, sportu i łatwego dostępu do dobrze płatnych miejsc pracy, jest w moim mniemaniu receptą do zatrzymania młodych ludzi w Radomiu. Dodatkową zachętą do pozostania w Radomiu będą jawne i przejrzyste, a co wiąże się z tym sprawiedliwe konkursy na stanowiska oferowane przez Urząd Miejski w Radomiu i Spółki Miejskie oraz likwidacją Radomskiego Układu Korupcyjnego.

walka z radomskim układem korupcyjnym to mój priorytet

- walka z radomskim układem korupcyjnym

- zrównoważenie budżetu miasta

- rozwiązanie problemu radomskiego składowiska śmieci, w związku z tym polepszenie jakości powietrza którym oddychamy

- uporządkowanie chaosu związanego z Radomską Oświatą

- wspieranie Radomskiego Sportu

- rozbudowa oddziału zakaźnego Radomski Szpital Specjalistyczny

- powołanie do życia hospicjum stacjonarnego

- przywrócenie harmonijnego ruchu w centrum miasta, w tym likwidacja szykan dla kierowców i zwiększenie ilości miejsc parkingowych ogólnodostępnych (budowa parkingów podziemnych)

- inwestycje w infrastrukturę

- dokończenie budowy trasy NS i Alei Wojska Polskiego

- działania zmierzające do wybudowania filharmonii w Radomiu

- wprowadzenie racjonalnej polityki gruntowej w mieście

- otwarcie gospodarcze kulturowe naukowe na świat

- racjonalne uruchomienie radomskiego lotniska

robert Mordak

lat 54, urodzony w Radomiu, absolwent PSP Nr 33 oraz VI LO im Jana Kochanowskiego w Radomiu. Magister Inżynier Architekt. Żonaty, ojciec jednej córki. Do 2006 roku Własna Działalność Gospodarcza, w latach 2007-2014 projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Od 2014 Poseł na Sejm RP.

W latach ’90 przewodniczący Ligi Republikańskiej w Radomiu, współpracownik Mariusza Kamińskiego. Zaangażował się w pomoc Polakom na Wschodzie. Współautor miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w Radomiu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie