Wyjątkowe podsumowanie Akademii Niepodległości w Pionkach. Młodzież szkolna pogłębiała swoją wiedzę historyczną

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Uczestnicy ostatniego spotkania w ramach Akademii Niepodległości w Pionkach.
Uczestnicy ostatniego spotkania w ramach Akademii Niepodległości w Pionkach. Archiwum
Udostępnij:
W środę 11 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach już po raz trzynasty (w tym jedno spotkanie on-line) i niestety ostatni odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród uczestników spotkania znaleźli przedstawiciele władz powiatu radomskiego na czele z Waldemarem Trelką – starostą radomskim. Zajęcia Akademii Niepodległości rozpoczęły się od wystąpienia profesora Marka Wierzbickiego, który po przywitaniu zgromadzonych w licznie kilkudziesięciu osób przedstawił gościa i zaprosił wszystkich do udziału w konkursie związanym tematycznie z wystąpieniem profesorem doktorem habilitowanym Eugeniusza Cezarego Króla.

Kulminacją jubileuszowego spotkania było wystąpienie zaproszonego gościa, który w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Niemiecki narodowy socjalizm wobec Europy i Polski w okresie międzywojennym (1919 – 1939)” w bardzo interesujący sposób przedstawił założenia i realizacje polityki nazizmu wobec krajów europejskich. Powiązał w swojej prelekcji sytuację polityczną Republiki Weimarskiej i III Rzeszy w okresie międzywojennym z publikacją dzieła Adolfa Hitlera „Mein Kampf”. Zwrócił uwagę na szczególną zawarte tezy w tym dziele liczącego 782 strony, które to były antyfrancuskie, antyżydowskiej i pokazywały przyszłą politykę wewnętrzną oraz zagraniczną przyszłej „tysiącletniej Rzeszy Niemieckiej. Obecnie po 70 latach wznawiana jest w krajach europejskich publikacja dzieła kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera, dla dobra czytelników z właściwymi komentarzami i interpretacją wyjątkowo ohydnego dzieła, podsumował swoje wystąpienie prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król.

Po zakończeniu wykładu odbyła się projekcja fragmentu niemieckiego filmu dokumentalnego pod tytułem „Das gefahrliche” ( Niebezpieczna książka. Rzecz o Mein Kampf ). Odbył się również Konkurs Wiedzy na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego w okresie międzywojennym. Do rywalizacji przystąpiło 44 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Pionek, wśród nich 14 uczniów z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego (popularnego "Zielonego"). Jury konkursu przeprowadziło test wiedzy w formie kahoota w trakcie, którego jego uczestnicy mogli wykazać się wiedzą historyczną, a także szybkim refleksem w udzielaniu odpowiedzi.

W związku z faktem, iż uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą Jury konkursu postanowiło przyznać trzy nagrody. Laureatami zostali uczniowie Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach z klasy III IPR – I miejsce zdobył Igor Ochocki, Mateusz Kacperczyk zdobył II miejsce, zaś III miejsce zajął Wiktor Zawadzki.

Na zakończenie Akademii Niepodległości główny organizator prof. Marek Wierzbicki podziękował wszystkim uczestnikom 12 spotkań i dokonał podsumowania, stwierdzając, iż wzięło w nich udział kilkaset uczestników. W oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną przez Mateusza Kacperczyka i Igora Ochockiego przy merytorycznym wsparciu p. Jacka Malickiego reprezentujących ZIELONE z pośród siedmiu szkół z Pionek biorących udział w konkursach najlepiej zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, którzy zdobyli 22 tytuły laureata, w tym wywalczyli 4 pierwsze miejsca. Drugie miejsce zajęli uczniowie PSP 1 w Pionkach, którzy zdobyli 10 tytułów laureata, w tym wywalczyli 5 pierwszych miejsc.

Na najniższym stopniu podium znaleźli się przedstawiciele PSP 2 w Pionkach, którzy wywalczyli 3 tytuły laureata, w tym 2 pierwsze miejsca. Indywidualnie z 24 laureatów konkursów najlepszymi okazali się: - I miejsce zdobyła Aleksandra Michalska z PSP 1 w Pionkach otrzymując puchar i nagrody rzeczowe, II miejsce zdobył Mateusz Węgrzynowski z PSP 2 w Pionkach, zaś trzecie miejsce zdobył Igor Ochocki z Zespołu Szkół w Pionkach. Nagrody i podziękowania otrzymali też opiekunowie laureatów konkursów i uczestników Akademii Niepodległości, zaś Jacek Malicki, nauczyciel historii z popularnego "Zielonego" za wyjątkowe zaangażowanie w organizację i pomoc w przygotowanie 13 spotkań otrzymał puchar wraz z nagrodą książkową.

- Ogromne podziękowania należą się profesorowi Markowi Wierzbickiemu za zorganizowanie, już po raz jedenasty Akademii Niepodległości. Cieszę się też z faktu, iż Waldemar Trelka, starosta radomski miał okazję podziękować profesorowi Eugeniuszowi Cezaremu Królowi przekazując na jego ręce książki poświęconej naszej szkole, Powiatu Radomskiego i Miasta Pionki. Uważam, że poznawanie historii Polski i naszych sąsiadów stanowi ważny element kształtowania postaw patriotycznych. Połączenie wiedzy historycznej z technologią informatyczną stanowi ciekawą formę edukacji historycznej.

Ostatnie uroczyste spotkanie Akademii Niepodległości, które odbyło się 11 maja było wyjątkową okazją do podsumowania tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Młodzież z pionkowskich szkół mogła zdobyć i pogłębić swoją wiedzę historyczną, ukształtować swoją postawę patriotyczną. Tylko poszerzenie wiedzy z historii z początku XX wieku wśród młodego pokolenia Polaków daje pełną gwarancję, iż walka o niepodległość i wolność naszej ukochanej Ojczyzny stanie się faktem- podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki, nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie