Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki przy żniwach są powszechne. KRUS apeluje o rozwagę i...prowadzi szkolenia

/Sok/
- Nasze szkolenia na wsiach, spotkania w szkołach dają ten efekt, że mamy coraz mniej wypadków w rolnictwie – mówi Teresa Bartosiewicz, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu.
- Nasze szkolenia na wsiach, spotkania w szkołach dają ten efekt, że mamy coraz mniej wypadków w rolnictwie – mówi Teresa Bartosiewicz, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu. Antoni Sokołowski
Rolnicy mają gorący czas żniw, a w takich wypadkach nietrudno o wypadek.

- Choć z roku na rok mamy mniej wypadków na wsiach, to wciąż apelujemy o ostrożność - mówią pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu.

Od początku lipca radomski oddział KRUS odnotował pięć wypadków podczas prac polowych.

- Wszystkie z nich miały związek z transportem, bądź układaniem bel słomy. Nie doszłoby do tych zdarzeń, gdyby rolnicy zachowali rozwagę - mówi Teresa Bartosiewicz, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu.

UPADEK Z WYSOKOŚCI

Żniwa, to dość często nerwowość i pośpiech. Rolnicy chcą szybko zebrać plony bojąc się o nadejście burzy, czy deszczu. Do tego dochodzi zbiórka słomy i wszelkie prace pożniwne. Tutaj także rolnicy często się spieszą, a to niesie wiele niebezpieczeństw.

Jeden z wypadków miał miejsce na terenie gminy Przytyk. Rolnicy zwozili słomę, a jeden z mężczyzn wdrapał się na wierzchołek sterty ułożonej na przyczepie. Niestety - mężczyzna w pewnym momencie zsunął się z wysokości czterech metrów uderzając o ziemię. Rolnik doznał urazu ramienia.

Inny wypadek miał miejsce we wsi na terenie gminy Jedlińsk. Tam rolnik układał słomę w stodole. Zachwiał się i spadł z wysokości około trzech metrów na beton. Obrażenia głowy były bardzo poważne, mężczyzna został odwieziony do szpitala.

ZŁE OBUWIE

Większość takich wypadków bierze się z gapiostwa. Jest tak choćby podczas typowych prac z wykorzystaniem pras rolujących do słomy. Rolnicy często zapominają o tym, że przy zapchaniu należy najpierw wyłączyć silnik, odłączyć napęd, a dopiero potem oczyścić prasę. Zdarza się bowiem, że odblokowana maszyna potrafi wciągnąć osobę, która wykonuje pracę w sposób nieprawidłowy, a to może skończyć się kalectwem.

Dużym zagrożeń w pracach polowych jest też nieodpowiedni ubiór. Warto pamiętać też o odpowiednich butach: sandały, czy trampki nie ochronią jak należy.

- Na szczęście, nie mamy wypadków z udziałem dzieci. Świadczy to także o tym, że nasze apele odnoszą skutek i wielu rolników już nie angażuje swoich dzieci do prac polowych - dodaje Teresa Bartosiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie