Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o księdzu Janie Wiśniewskim

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Fotografia księdza Jana Wiśniewskiego
Fotografia księdza Jana Wiśniewskiego archiwum
W tym roku przypada 70 rocznica śmierci księdza Jana Wiśniewskiego.

Ksiądz Jan Wiśniewski to postać, której nazwisko znane jest każdemu, kto zajmował się dziejami naszego regionu. Urodzony w rodzinie ziemiańskiej w 1876 roku w Krępie - obecnie powiat lipski - był nie tylko duszpasterzem, ale też historykiem i regionalistą. Kolekcjoner pamiątek ojczystych i dzieł sztuki, inicjator powstania muzeum w Radomiu w 1913 roku i jego darczyńca., autor "Dekanatów" i opisów historycznych kościołów, miast i miasteczek. Badał także i upamiętniał wydarzenia Powstania Styczniowego, wydawał książki, założył dziesięć szkół i kilka bibliotek, fundował pomniki i tablice pamiątkowe. Przekazane przez niego cenne dzieła sztuki znajdując się miedzy innymi w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu

Za swoją działalność był honorowany wieloma odznaczeniami i medalami. Zmarł w Borkowicach, spoczywa na miejscowym cmentarzu.Zdaniem Małgorzaty Szot-Wróblewskiej, nauczycielki i regionalistki postać księdza Jana Wiśniewskiego, choć tak zasłużona dla Polski, nie jest jeszcze dostatecznie znana, stąd pomył, by zorganizować o nim wystawę.

- Przygotowania do wystawy trwały kilka lat. W tym czasie zbierałam materiały i zapoznawałam się z twórczością Jana Wiśniewskiego. O potrzebie uhonorowania wybitnego kapłana z Krępy pisałam już w 2011 roku w swojej książce "Miasto Królewskie Solec ...." Teraz pomysł ten udało mi się zrealizować - mówiła nam Małgorzata Szot-Wróblewska.
Autorka sama sfinansowała wystawę, przy organizacji współpracowali z nią ksiądz Andrzej Jakóbczak - dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, a także Tomasz Krawczyk, Katarzyna Wrona, Agnieszka Rosicka, Ewa Zagozdon.

Opracowanie graficzne i część fotografii jest autorstwa Tadeusza Jakuba Wróblewskiego.

Na ekspozycji prezentowane będą niepublikowane dotąd materiały księdza Jana Wiśniewskiego, jego fotografie, rękopisy, szkice. Dodatkowo - cyfrowa kopia pergaminowego dokumentu z 1334 roku wystawionego przez kancelarię królewską Kazimierza zwanego Wielkim, dotyczącego bezpośrednio historii wsi dziedzicznej Krępy, jej dziejów i znanego z imienia właściciela Krepy - Dobiesza oraz historii Solca i Lipska.

Otwarcie wystawy odbędzie się 3 maja 2013 roku w o godzinie 11 kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej i będzie połączone z prelekcją z prezentacją multimedialną. Na zakończenie zaplanowano koncert poetycko muzyczny poezji księdza Jana Wiśniewskiego.

Następnie ekspozycja zaprezentowana zostanie 16 maja w Gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu - w Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu - na terenie Diecezji Sandomierskiej, 3 czerwca w Siennie a w dniach 13 do 16 czerwca w Borkowicach

Patronat Honorowy nad wystawą z okazji 70. rocznicy śmierci ks. Jana Wiśniewskiego przyjęli: Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup radomski Henryk Tomasik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie