Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" w Regionalnym Centrum przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu

/kop/
Wystawę oglądali między innymi Waldemar Urbański, starosta zwoleński (z prawej) oraz jego zastępca Arkadiusz Sulima.
Wystawę oglądali między innymi Waldemar Urbański, starosta zwoleński (z prawej) oraz jego zastępca Arkadiusz Sulima. archiwum
"Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" to tytuł wystawy, która został zaprezentowana w Zwoleniu w Regionalnym Centrum przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Składają się na nią archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło. Również tych ze Zwolenia.
Uzupełnieniem wystawy są archiwalne fotografie zwoleńskich przedsiębiorców.
Uzupełnieniem wystawy są archiwalne fotografie zwoleńskich przedsiębiorców.

Uzupełnieniem wystawy są archiwalne fotografie zwoleńskich przedsiębiorców.

Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Współorganizatorem zwoleńskiej prezentacji zostało starostwo powiatowe a gościny udzieliło Centrum Regionalne.

Otwarcie nastąpiło 19 września.

- Cieszymy się z obecności w tym miejscu przedsiębiorców, liczymy ze z ta wystawa zapoznają się ludzie młodzi, bo jest ona adresowana i do młodego i do starszego pokolenia - mówił Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

O tym, jak wyglądała polityka władz PRL wobec "prywaciarzy" opowiedział Piotr Kutkowski, komisarz wystawy. A potem było już oglądanie ekspozycji, na którą składają się fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Również plansze z informacjami o wydawanych przez władze PRL przepisach i tajnych instrukcjach dotyczących zwalczania "prywaciarzy i efektach takich działań.

Niespodzianką było pokazanie w drugiej sali archiwalnych zdjęć ze z Zwolenia, a także rzemieślniczych wyrobów oraz elementów wyposażenia warsztatu szewskiego. Można też było przy dźwiękach muzyki z lat PRL przygotować sobie kanapkę ze smalcem i ogórkiem oraz zakosztować przygotowanej przez obecnego na wernisażu Józefa Gomułę, mistrza cukiernictwa szarlotki.

Otwarcie wystawy sprzyjało również wspomnieniom i rozmowom. Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach mechanizmu 1 procent. Wystawa będzie czynna do 3 października. Wstęp wolny.

Przy dźwiękach muzyki z lat PRL można było zrobić sobie kanapkę ze smalcem oraz posmakować znakomitej szarlotki.
Przy dźwiękach muzyki z lat PRL można było zrobić sobie kanapkę ze smalcem oraz posmakować znakomitej szarlotki.

Przy dźwiękach muzyki z lat PRL można było zrobić sobie kanapkę ze smalcem oraz posmakować znakomitej szarlotki.

Jednym z gości był Józef Gomuła, mistrz cukiernictwa.
Jednym z gości był Józef Gomuła, mistrz cukiernictwa.

Jednym z gości był Józef Gomuła, mistrz cukiernictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie