Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp prawdziwków w radomskich lasach! Gdzie jest najwięcej grzybów w regionie? Zobaczcie wasze zbiory, część 3

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Grzyby Pana Marka Olczaka zebrane w Borkowicach.
Grzyby Pana Marka Olczaka zebrane w Borkowicach.
Ostatnie opady deszczu sprawiły, że w radomskich lasach ponownie pojawiło się sporo grzybów. Wielu miłośników zbierania grzybów wzięło swoje koszyki i ruszyło na grzybobranie. W naszej trzeciej już w ostatnich dniach galerii zdjęć prezentujemy zbiory czytelników. Czekamy na kolejne fotografie Waszych zbiorów.

Wysyp prawdziwków w radomskich lasach! Gdzie najwięcej grzybów?

Radomskie lasy przeżywają prawdziwe oblężenie, wszystko za sprawą prawdziwego wysypu grzybów. Najwięcej jest prawdziwków ale nie brakuje także innych gatunków. Szczególnie dużo grzybów możemy napotkać w lasach powiatu radomskiego, kozienickiego, szydłowieckiego, czy przysuskiego, ale tak naprawdę po ostatnich deszczach znajdują się one na terenie całego regionu. Wiele osób wybiera również lasy województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, szczególnie chętnie ludzie wybierają obecnie Puszczę Kozienicką łącząc grzybobranie z relaksem, biwakiem. Najwięcej grzybów jest w dużych kompleksach leśnych. - Puszcza jest urozmaicona, różni się od świętokrzyskiej tym, że jest tam więcej rydzów. U nas występują podgrzybki, ale głównie prawdziwki. Wiadomo, że na grzybobranie wybierają się można powiedzieć stali bywalcy, którzy wiedzą gdzie i co szukać, zawsze jeżdżą w te same miejsca - mówi nam Nowicka.

Zobacz więcej:

Nie masz pewności, czy zebrane grzyby nie są trujące? Grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu oraz stacji powiatowych w innych miastach, udzielają grzybowych porad. Codziennie bezpłatnie sprawdzają grzyby i wydają atesty w godzinach od 7:30 do 14.30. - Dyrektor radomskiego sanepidu, Lucyna Wiśniewska, informowała, że pojawiły się pierwsze osoby. Jeśli mamy wątpliwości, to nie zbierajmy grzybów. Omijajmy młode prawdziwki, bo można pomylić z muchomorem sromotnikowym. Stare grzyby również najlepiej omijać, bo mogą być rozwinięte procesy gnilne i mogą być szkodliwe. Grzyby niejadalne również lepiej zostawić, bo mogą być pokarmem dla zwierząt - przypomina Edyta Nowicka.

Rzecznik radomskich Lasów Państwowych przypomina, aby nie rozgrzebywać ściółki leśnej, ponieważ może wyschnąć grzybnia i wówczas nie ma szans na rozwinięcie następnych osobników. - Zachęcamy do pobrania aplikacji BDL, z której można korzystać offline, dzięki której na pewno nikt się nie zgubi w lesie. Ważne jest też, aby nie tarasować dróg leśnych, tylko parkować w miejscach do tego wyznaczonych - kończy Nowicka.

Zdjęcia w naszej galerii pochodzą z grupy na Facebook'u "Grzyby, Grzybiarze - Radom i okolice woj. mazowieckie" oraz z naszego fanpage'a. Jeśli byliście na grzybach i trafiliście na piękne okazy, pochwalcie się nimi! Wklejajcie zdjęcia na Facebook'a, albo przysyłajcie na adres [email protected].

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie