Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 57
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W niedzielę, 25 lipca, w parku w Sycynie odbył się rodzinny...
fot. Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna

Za nami 830. urodziny Sycyny. Był przegląd zespołów ludowych i konferencja o Janie Kochanowskim (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 25 lipca, w parku w Sycynie odbył się rodzinny festyn „Dni Sycyny”. Na zgromadzonych czekały liczne występy sceniczne zespołów ludowych. Była również prezentacja wydawnictw miejscowego Stwowarzyszenia Oświatowego, a także konferencja naukowa.

Sycyna Północna, czyli rodzinna miejscowość poety Jana Kochanowskiego, ma już 830 lat. Z okazji urodzin społeczność wsi, przy wsparciu lokalnych stowarzyszeń oraz samorządów zorganizowała festyn. Wydarzenie otworzyła konferencja "Innowacje edukacji środowiskowej z legendą Jana Kochanowskiego". Założeniem organizatorów było podjęcie próby rozważań na temat badań związanych z socjologią wsi w kontekście edukacji: W konferencji wzięła udział Maria Jaskot, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego omawiając temat związany z misją edukacyjną placówki w Czarnolesie.

Na temat innowacji społecznych w budowaniu wspólnoty mówiła socjolog, doktor Maria Gagacka z Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Tematykę trwającego przez wiele lat projektu „Europejskie kultury ludowe na ziemi Jana Kochanowskiego” ich rolę edukacyjną w środowisku podsumowała doktor Barbara Borowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„Przegląd nowości wydawniczych w edukacji środowiskowej bibliotek” to temat wystąpienia doktora Pawła Jaskulskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Na zakończenie doktor Katarzyna Madejska, zaprezentowała temat związany z edukacją środowiskową Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.

Zabawa przy muzyce rozpoczęła się o godzinie 16. Po krótkich wystąpieniach zaprezentowane zostały wydawnictwa Stowarzyszenia Oświatowego Sycyna. Później przyszedł czas na występy zespołów ludowych z naszego regionu. Koncert poprowadzili Zofia Jaskulska i Urszula Bronisz-Dąbrowska. Na scenie zaprezentowały się: Chór Sycyna, "Barwy Życia" i "Kontrast" z Pionek, "Wrzos" z Garbatki, "Sobótka" z Czarnolasu, "Złota Jesień" i "Relaks" z Kozienic, "Senior" z Radomia, "Złoty Wiek" z Warki, "Pogodna Jesień", "Kompany" i Dom Kultury ze Zwolenia, "Półborzanki" z Augustowa oraz "Melodia" z Magnuszewa.

Dla wszystkich obecnych przygotowane były też stoiska z wyrobami regionalnymi, również tymi kulinarnymi. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urząd Miejski w Zwoleniu, Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Rozwój", Chór Sycyna, Ochotnicza Straż Pożarna w Sycynie, Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna i sołtys Sycyny.

Zobacz również

Tak było na trybunach na meczu GKM Grudziądz - Unia Leszno. Zobacz zdjęcia

Tak było na trybunach na meczu GKM Grudziądz - Unia Leszno. Zobacz zdjęcia

Ostatnia uchwała starachowickiej Rady Miejskiej o tablicy samorządowców

Ostatnia uchwała starachowickiej Rady Miejskiej o tablicy samorządowców

Polecamy

Skrót finału Pogoń - Wisła. Przeżyjcie to jeszcze raz!

Skrót finału Pogoń - Wisła. Przeżyjcie to jeszcze raz!

Sportowi bankruci. Tyson i Becker to nie Kurek czy Gortat

Sportowi bankruci. Tyson i Becker to nie Kurek czy Gortat

III liga. Pilica Białobrzegi podejmowała Concordię Elbląg. Spadek coraz bliżej

III liga. Pilica Białobrzegi podejmowała Concordię Elbląg. Spadek coraz bliżej