MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za nami trzydniowe "Imieniny Pana Jana" w Zwoleniu. Gwiazdami byli Chłopcy z Placu Broni i zespół Mig

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Jedną z gwiazd niedzielnego wieczoru nad zalewem w Zwoleniu był zespół Chłopcy z Placu Broni. Krakowska grupa jest jedną z legend polskiego rocka.
Jedną z gwiazd niedzielnego wieczoru nad zalewem w Zwoleniu był zespół Chłopcy z Placu Broni. Krakowska grupa jest jedną z legend polskiego rocka. DK Zwoleń
Zakończyły się trzydniowe "Imieniny Pana Jana", czyli największa tegoroczna impreza na terenie powiatu zwoleńskiego. Były przeróżne atrakcje, w tym między innymi wernisaże wystaw, promocja książki "Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach" i koncerty. Gwiazdą tegorocznej imprezy były zespołu Chłopcy z Placu Broni i Mig.

Imieniny Pana Jana to wydarzenie, które cieszy się popularnością zarówno wśród mieszkańców gminy Zwoleń, jak i przyjezdnych gości. W tym roku odbyła się już 42. edycja imprezy. Wydarzenia wystartowały już w piątek, 25 czerwca, kiedy to w miejscowym Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie promujące książkę "Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach" Piotra Chołuja oraz wernisaż wystawy o tym samym tytule.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały materiały kartograficzne dotyczące Ziemi Zwoleńskiej. Były to mapy sporządzane na przestrzeni XVI-XX wieku pochodzące ze zbiorów krajowych i zagranicznych. Wystawę wzbogaciły także reprodukcje zdjęć i dokumentów z zasobu ośrodków krajowych, zbiorów prywatnych oraz przyrządy pomiarowe wykorzystywane przez kartografów i geodetów, użyczone przez Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Wystawa na dłużej zagości w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.

Wieczór Poezji

Tego samego dnia na deskach Kina Świt w Zwoleniu odbył się tradycyjny, XVII Wieczór Poezji pod nazwą "Janowi Kochanowskiemu – my współcześni". Tym razem wydarzenie odbyło się w formie Koncertu Piosenki Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Nahornego w 80 rocznicę ich urodzin, który został zagrany w ramach Jazznowiec Festiwal. Wykonawcami koncertu byli: Andrzej Jagodziński – fortepian, Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Janusz Szron – śpiew, Andrzej Łukasik – kontrabas i Sebastian Pankiewicz – perkusja. Było to wyjątkowe i piękne wydarzenie muzyczne.

Wspólny taniec i koncert przebojów Kazika

W sobotę, 26 czerwca, mieszkańcy powiatu zwoleńskiego zostali zaproszeni do wspólnej zabawy na Placu Jana Kochanowskiego. Zebrani wspólnie zatańczyli taniec „"erusalema" w ramach #JerusalemaDanceChallenge. Akcja realizowana jest na całym świecie w celu wyrażenia łączności tańczącej społeczności z innymi podczas pandemii koronawirusa. Zabawa ma dawać nadzieję na lepsze jutro i jednocześnie dzielić radość pomiędzy tych, którym może jej teraz brakować. Pomysłodawczynią spotkania była Aneta Adamiec, instruktorka tańca Domu Kultury w Zwoleniu.

Po tanecznej zabawie, o godzinie 20.00 mieszkańcy zostali zaproszeni na kolejny koncert do zwoleńskiego Kina Świt. Tym razem na scenie wystąpił zespół Czarny Ziutek z Killerami, który gra przeboje znanego i lubianego artysty Kazika.

Jak artyści sami podkreślali, jego muzyka to wyzwanie i niełatwa sprawa. Audytorium słuchające Kazika nie lubi radykalnych zmian, dlatego zespół nastawia się na nienachalną aranżację ukazującą ich cząstkę, jednak z wyraźnym zachowaniem fundamentu. Warto dodać, że wokalista ma do złudzenia podobny głos do Kazika.

Chłopcy z Placu Broni i zespół Mig na scenie przy zalewie

Główne obchody 42. Imienin Pana Jana odbyły się w niedzielę, 27 czerwca. Na wszystkich zainteresowanych czekał wiele atrakcji. Już o godzinie 14.30. odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Stowarzyszenia Twórców Ziemi Zwoleńskiej. Pół godziny później spod Domu Kultury wyruszył korowód imieninowy prowadzony przez Dziecięcą Grupę Folklorystyczną i Kapelę Ludową. Mieszkańcy przeszli nim nad Zalew, gdzie o godzinie 16. burmistrz Arkadiusz Sulima dokonał oficjalnego otwarcia koncertu.

Jako pierwsi na scenie wystąpili młodzi wykonawcy z Dziecięcej Grupy Folklorystycznej. Nieco później odbyło się wręczenie nagród laureatom XXIII Mazowieckiego Konkursu Literackiego na Fraszkę "O Statuetkę Jana Kochanowskiego" oraz Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim.

O godzinie 16.50 musztrę paradną wykonali członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Później odbyła się prezentacja zespołów artystycznych Domu Kultury w Zwoleniu, blok konkursowy dla dzieci oraz koncert Młodzieżowego Zespołu Wokalnego i solistów Domu Kultury.

O godzinie 19. rozpoczął się główny punkt imprezy. Na scenie pojawił się zespół Chłopcy z Placu Broni. Krakowska grupa rockowa znana jest z takich hitów, jak "O, Ela!", czy też "Kocham Wolność", które zresztą wszyscy mogli usłyszeć na żywo. Z kolei o godzinie 20.30 do tańca rozgrzał zespół Mig, jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup disco-polo w Polsce. Publiczność mogła usłyszeć takie hity, jak "Wymarzona", "Lalunia", "Miód Malina" i inne znane utwory zespołu. Około godziny 22. rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami z DJ Piotrek. Zamknięcie imprezy pokazem sztucznych ogni odbyło się tuż przed północą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie