Zabytek czy nie? Dwór w Bartodziejach może być skreślony z...

  Zabytek czy nie? Dwór w Bartodziejach może być skreślony z rejestru

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Tak obecnie wygląda zabytkowy Dwór w Bartodziejach.

  Tak obecnie wygląda zabytkowy Dwór w Bartodziejach. ©archiwum

  Od dwóch lat nie ma decyzji.
  Tak obecnie wygląda zabytkowy Dwór w Bartodziejach.

  Tak obecnie wygląda zabytkowy Dwór w Bartodziejach. ©archiwum  Zabytkowy Dwór w Bartodziejach niszczeje od lat. Po latach prób, by odzyskał dawna świetność okazuje się, że może stracić status zabytku. Wnioskował o to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Radomiu. Czy jest jeszcze jakaś szansa?

  Zabytkowy Dwór w Bartodziejach niszczeje od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy jego właścicielką została Krystyna Gancarczyk-Hjorth. Mimo szumnych zapowiedzi, że pałac zostanie odnowiony obiekt niszczał z dnia na dzień. Obecnie właścicielka przebywa poza granicami kraju i nie ma z nią kontaktu. Sprawa stoi w miejscu.

  PROWIZORYCZNE DZIAŁANIA

  Obecnie po pożarze w 2003 roku pałacyk nie nadaje się już do remontu. Cały zabytkowy zespół budynków i park ulega dewastacji i jest zagrożeniem dla osób, które go zwiedzają. - Prowizoryczne ogrodzenie budynku wykonane w 2006 roku jest już zniszczone - mówi Wojciech Ćwierz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. - W związku z tym uczniowie sąsiadującej z obiektem szkoły mają swobodny dostęp do ruin.

  Pałacyk można tylko rozebrać i odbudować od podstaw. Chętnych jest wielu, ale w sprawie przeszkadza nieuregulowana sytuacja prawna. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wywłaszczenie. Jednak od lat podejmowane w tej sprawie działania są tylko prowizoryczne. - W 2009 roku wywłaszczenie dworu deklarował Konserwator Zabytków, który złożył w tej sprawie wniosek do Starosty Radomskiego - tłumaczy Wojciech Ćwierz. - Potem sprawa przycichła.

  CHCĄ GO SKREŚLIĆ

  Rok później okazało się, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wnioskował do Ministra Kultury o wykreślenie pałacyku z listy zabytków. - Budynek nie nadaje się już do niczego - tłumaczy Andrzej Skórnicki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Radomiu. - Teraz sprawę przejął Wojewódzki Inspektorat i to on podejmie decyzję o dalszych losach dworku. Przez lata nie mieliśmy kontaktu z właścicielką, nie było żadnej reakcji na wysyłane przez nas pisma. Mamy więc związane ręce.

  Zdaniem Wojciecha Ćwierza urzędy chcą się po prostu pozbyć problemu. - W ten sposób za dworek będzie odpowiadała tylko właścicielka i urzędy nie będą się musiały o nic martwić - mówi. Pomysł wykreślenia dworu z ewidencji zabytków jest zupełnie absurdalny, a przedłużające się postępowanie w tej sprawie nie powinno być wymówką dla bezczynności urzędów odpowiedzialnych za los zabytków.
  Do sprawy powrócimy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ