Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Pałacowego, największa inwestycja w Kozienicach, wkrótce ruszy. Zobacz jak będzie wyglądał

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Tak ma wyglądać Zespół Parkowo-Pałacowy w Kozienicach po rewitalizacji. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Tak ma wyglądać Zespół Parkowo-Pałacowy w Kozienicach po rewitalizacji. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Urząd Miejski w Kozienicach
Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Kozienicach to największa tegoroczna inwestycja w tym mieście, za ponad 6 milionów złotych. Jak zapowiada burmistrz, prace mają się rozpocząć, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Zespół Parkowo-Pałacowy w Kozienicach będzie odnowiony

Jak poinformował Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice wkrótce, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne rozpoczną się prace budowlane w Zespole Parkowo-Pałacowym w Kozienicach. Na swoim fanpejdżu zaprezentował wyjątkową, filmową wizualizację nowej inwestycji. Pałac i jego otoczenie wygląda na niej rewelacyjnie.

- Drodzy mieszkańcy, wkrótce, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne rozpoczną się prace budowlane w Zespole Parkowo-Pałacowym w Kozienicach, co będzie się wiązało z pewnymi niedogodnościami - proszę o wyrozumiałość i cierpliwość

- mówi Piotr Kozłowski.

Burmistrz dodał, że wartość inwestycji to ponad 6 milionów złotych, w tym prawie 5 milionów złotych to pozyskane środki zewnętrzne.

Prace budowlane obejmą między innymi:

  • zamianę asfaltu na kostkę granitową,
  • odnowienie ogrodzenia od strony wjazdu głównego wraz z odtworzeniem bramy,
  • wymianę oświetlenia,
  • renowację kolumn,
  • zagospodarowanie zieleni.

Przypomnijmy, że zgodnie z zaplanowanym na 2024 rok budżetem Gminy Kozienice, wydatki majątkowe, czyli głównie te inwestycyjne to 32 331 619 złotych.

Wśród najważniejszych i najdroższych inwestycji zaplanowanych na 2024 rok jest kontynuacja zadania: „Rewitalizacja terenu zespołu Pałacowo-Parkowego” w Kozienicach, na co zaplanowano 6,1 miliona złotych.

Projekt inwestycji wykonało Biuro Projektów BD Projekt Piotr Doniec.

Generalnym wykonawcą prac jest firma TOPAZ Radom.

Zespół Parkowo-Pałacowy w Kozienicach to najbardziej okazały kozienicki zabytek. Główny budynek zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego mieści się przy ulicy Parkowej 5.

Budynek pałacu powstał w XVIII wieku za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Francesco Placidi w 1775 roku zaprojektował go na polecenie monarchy w miejsce drewnianego dworu. Był to murowany, barokowy pałac, z dekoracjami elewacyjnymi noszącymi już cechy klasycyzmu.

Budowlę wznoszono w latach 1776-78. Kilkakrotnie przebudowywany i odbudowany po II wojnie światowej stanowi dziś siedzibę Urzędu Miejskiego w Kozienicach.

W ocalałym fragmencie kozienickiego zespołu pałacowego, w oficynie pałacowej mieści się Muzeum Regionalne. Obecny wygląd, utrzymany w stylu renesansu francuskiego, nadał budynkom pałacowym Franciszek Arveuf w czasie przebudowy w latach 1896-1900. W muzeum wystawiane są wystawy czasowe i stałe. Najatrakcyjniejsze są zbiory etnograficzne regionu, które prezentuje ekspozycja strojów, tkanin, przedmiotów użytkowych oraz naczyń. Na pierwsze miejsce wysuwa się kolekcja uli, o ciekawej zróżnicowanej konstrukcji, z których najstarsze przerobione zostały z barci, licznych niegdyś w kozienickich lasach. Zbiory pamiątek historycznych, to w głównej mierze dokumenty archiwalne, fotografie, widokówki, druki ulotne dotyczące Kozienic i najbliższego regionu, cenne przede wszystkim z punktu widzenia lokalnej historii.

Za bramą do zespołu pałacowo-parkowego z prawej strony, znajduje się kolumna upamiętniająca narodziny w Kozienicach króla Zygmunta I Starego. Jest to najstarszy świecki pomnik polski wzniesiony zapewne w latach 1527-35. Odbudowany został w 1702 roku przez księcia Lubomirskiego. Na jego czterech marmurowych płytach inskrypcyjnych w języku łacińskim widnieje epigramat autorstwa arcybiskupa A. Krzyckiego oraz dwie płaskorzeźbione, komentowane tekstami wizerunki króla adorującego Ukrzyżowanego Chrystusa i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pomnik ma u wierzchołka cztery marmurowe płyty. Na jednej frontowej, wyobrażona jest w płaskorzeźbie Męka Pańska, u której stóp klęczy postać królewska w koronie i ze złożonymi rękoma.

W 2010 roku w parku pałacowym przy Urzędzie Miasta powstał pomnik Władysława Jagiełły. Upamiętnia on przedsięwzięcie jakim była budowa mostu pontonowego przed bitwą pod Grunwaldem. Jak pisał Jan Długosz, podczas tajnej narady z księciem Witoldem w Brześciu nad Bugiem w listopadzie 1409 roku Jagiełło podjął decyzję o budowie mostu na łodziach. Król powierzył budowę staroście radomskiemu Dobrogostowi Czarnemu z Odrzywołu. Budował ten most w Kozienicach mistrz Jarosław i "cała zima zeszła na jego budowie". Latem spławiono Wisłą gotowe elementy mostu i zmontowano je pod Czerwińskiem. W ciągu trzech dni armia królewska z ciężkimi działami przeprawiła się na prawy brzeg i niebawem połączyła z wojskami litewskimi prowadzonymi przez księcia Witolda. Sam most był na owe czasy śmiałym i niespotykanym rozwiązaniem technicznym, a wszystko wskazuje na to, że był to pierwszy most pontonowy na świecie. O tych niezwykłych wydarzeniach przypominają pomnik Władysława Jagiełły wizytującego budowę oraz dwa przęsła zrekonstruowanego mostu.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie