Zachodnia obwodnica Radomia. Masakra na węźle "Wolanowska"....

  Zachodnia obwodnica Radomia. Masakra na węźle "Wolanowska". Ćwiczenia służb po "zderzeniu czterech samochodów"

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Zachodnia obwodnica Radomia. Masakra na węźle "Wolanowska". Ćwiczenia służb po "zderzeniu czterech samochodów"
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Joanna Gołąbek

  Przy wjeździe z krajowej dwunastki na zachodnią obwodnicę Radomia doszło do tragicznego wypadku. Zderzyły się cztery pojazdy - samochód bus i trzy samochody osobowe. Są ranni i zabici. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń ratowniczych, które zorganizowano na chwilę przed planowanym otwarciem trasy.
  Zaprosiliśmy wszystkich tych, którzy przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego, a także do udrażniania drogi - powiedział Jacek Mnich, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. W ćwiczeniach wzięły udział liczne zastępy strażaków, załogi karetek pogotowia, policjanci oraz służby drogowe.

  Podczas symulowanego wypadku na węźle Wolanowska radomska policja testowała wraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nowe rozwiązania polegające na takim oznakowaniu miejsca zdarzenia i dojazdu do wypadku, aby szybko można było ewakuować tych, którzy utkną w korku spowodowanym wypadkiem.

  - Z doświadczenia wiemy, że na takiej trasie, przy takim wypadku ludzie mogą utknąć na wiele godzin - powiedział Jacek Mnich.

  Każda ze służb trenowała to co jest dla niej najważniejsze. Wiele działo się więc nie tylko na miejscu wypadku, ale w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym.

  Podczas symulowanych ćwiczeń sprawdzano też w jaki sposób samochody ratownicze mogą najszybciej dojechać do miejsca wypadku. Okazało się, że droga jest na tyle szeroka, że ustawiając rządki samochodów z lewej i prawej strony jezdni środkiem bez żadnych problemów i szybko mogą przejechać samochody strażackie, policyjne i karetki pogotowia ratunkowego.

  - To nie jest pokaz, tylko ćwiczenia. Nic więc nie reżyserowaliśmy, bo chcemy zobaczyć gdzie pojawiają się błędy i jak ich uniknąć, gdy zdarzy się coś złego. Chcemy wprowadzać procedury, które na pewno przydadzą się w przyszłości. Nawet gdyby zdarzyło się to w środku zimy, ciemną nocą - powiedział Jacek Mnich.

  Ćwiczenia odbyły się przy wlocie z drogi podporządkowanej do drogi szybkiego ruchu. Ze statystyk policyjnych wynika bowiem, że w takich miejscach dochodzi bardzo często do tragicznych wypadków. - To jest bardzo niebezpieczne miejsce. Jest wiele pasów ruchu, po których jadą bardzo szybko samochody i jest bardzo duża różnica prędkości pomiędzy nimi a samochodami włączającymi się dopiero do ruchu. Pamiętajmy, że po drodze szybkiego ruchu samochody jadą z szybkością ponad 100 kilometrów na godzinę, a są szaleńcy, którzy przemieszczają się z dużo, dużo szybciej. Ten, który włącza się do ruchu jedzie 50 kilometrów na godzinę i wtedy dzieją się różne rzeczy. Dlatego testujemy taką sytuację - powiedział Jacek Mnich.

  Dla policjantów ważne były również ćwiczenia dotyczące skierowania ruchu z obwodnicy na drogi objazdowe, tak, aby na miejscu mogły pracować najpierw ekipy ratunkowe, potem policjanci dokonujący oględzin miejsca zdarzenia, a potem ekip sprzątających po wypadku. Stąd testowano możliwość zdjęcia barierek ochronnych na niewielkim odcinku, aby samochody jadące z Krakowa, można było przeciwnym pasem ruchu skierować z powrotem w kierunku Radomia, a następnie na objazdy. Duży wypadek na trasie szybkiego ruchu na wysokości węzła Wolanowska musiałby doprowadzić do konieczności skierowania wielu tysięcy pojazdów na objazdy przez mniejsze miejscowości, co doprowadziłoby do dezorganizacji ruchu na podrzędnych lokalnych drogach.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.
  IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
  Impreza w Explosion w Radomiu. Red Queen i Enjoy i tłumy na parkiecie. Zobacz zdjęcia z imprezy!  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Chora Samanta z Radomia walczy o życie. Możesz pomóc!

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Polecane wideo

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Najczęściej czytane

  1. Śmiertelne potrącenie na Warszawskiej. Kim była ofiara?

  2. Wypadek na krajowej "12" w Radomiu

  3. Nie żyje Mirosław Dryja, propagator biegania

  4. "Zaparkował" samochód na zaporach w centrum Radomia

  5. Czy 17 lutego sklepy będą otwarte?

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>