Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zaczęło się w Radomiu". Międzynarodowa konferencja historyczna o Czerwcu 76

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
W konferencji uczestniczyli znani historycy
W konferencji uczestniczyli znani historycy Piotr Kutkowski
"Zaczęło się w Radomiu" - takie hasło patronowało międzynarodowej konferencji naukowej w Radomiu. Inspiracją do niej była rocznica wydarzeń Czerwca 76.

Na współorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej konferencję zaproszono wielu wybitnych historyków, w tym profesorów Antoniego Dudka, Stanisława Jankowiaka, Piotra Osękę, Jerzego Eislera, Andrzeja Paczkowskiego, Marcina Zarembę, Ireneusza Krzemińskiego. Brała w niej udział również profesor Csila Kiss z Uniwersytetu w Aberdeen, a wśród radomskich uczestników znaleźli się między innymi profesorowie Marek Wierzbicki i Piotr Tusiński. W programie konferencji były wykłady, dyskusje i panele, które koncentrowały się wokół takich tematów jak „Robotniczy protest w Radomiu 25 czerwca 1976 r.”, „Miasta buntu w PRL”, „Miasta buntu w bloku sowieckim”, „Mechanizmy buntu”.

- Największe w bloku wschodnim bunty chłopskie były nie w PRL, a w na początku lat 50-tych XX wieku w Rumunii i Jugosławii. Protesty głodowe kobiet w Polsce poprzedziły takie protesty w Bułgarii - mówił profesor Dariusz Jarosz podczas panelu "Protesty społeczne w imperium sowieckim w świetle dorobku nauk społecznych".

Profesor Marcin Zaremba uświadamiał z kolei młodym słuchaczom, że wrażenie, iż w latach PRL ludzie się tylko buntowali jest mylne.
- Cechą życia w komunie była głównie nuda - podkreślał.

Konferencja stała się okazją do promocji monografii Arkadiusza Kutkowskiego "...jak my ich nienawidzimy". Represje sądowe bo proteście robotniczym w Radomiu w czerwcu 76", można była się także spotkać z autorem wydanego przez radomską bibliotekę scenariusza filmowego "Orzełek i Reszka".

- Nauczyciele historii z radomskich szkół byli bardzo zadowolenie z takiej formy prezentacji i zgłosili pomysł utworzenia pod patronatem IPN wszechnicy radomskiej, na której mogliby się spotykać z wybitnymi historykami - stwierdził profesor Marek Wierzbicki.

Materialnym świadectwem konferencji ma być wydanie pracy zbiorowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie