Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Nieszczelny komin to pożar

ik
Cztery razy w ciągu kilkunastu dni wyjeżdżali radomscy strażacy do pożarów spowodowanych wadliwą instalacją komina. Najgorsze dopiero przed nami. Radzimy, co zrobić, żeby uniknąć nieszczęścia.

O czym powinniśmy pamiętać przed zimą?

O czym powinniśmy pamiętać przed zimą?

Jeśli jesteś właścicielem pieca na paliwa stałe (węgiel, koks, miał, drewno) poproś fachowca, aby wyczyścił komin i sprawdził jego stan techniczny. Pamiętaj, aby w pobliżu pieca nie kłaść materiałów łatwopalnych, na przykład gazet, drewna, podpałki. Stosuj paliwo przewidziane przez producenta, przy użytkowaniu stosuj się do jego zaleceń. W przypadków pieców na gaz i olej przynajmniej raz w roku trzeba czyścić przewód kominowy. Instalację gazową raz w roku powinien sprawdzić fachowiec z uprawnieniami. Piecyków elektrycznych nie stawiaj w pobliżu łóżka, zasłon, czy innych przedmiotów z materiałów łatwopalnych. Nie zostawiaj urządzeń włączonych, kiedy wychodzisz z domu oraz nie próbuj samodzielnie naprawiać i przerabiać urządzeń grzewczych.

Wystarczyło kilka chłodniejszych wieczorów i mieszkańcy regionu rozpoczęli sezon grzewczy. Niestety, początek okazał się mało bezpieczny.

SADZA ZAGROŻENIEM

Strażacy gasili we wrześniu cztery poważne pożary spowodowane wadliwą instalacją kominową. Brak przeglądów i czyszczenia kominów doprowadził w tych przypadkach do poważnych strat.

- Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Ale w ciągu sezonu grzewczego niestety pożary, w których giną ludzie zdarzają się - mówi Łukasz Szymański, rzecznik prasowy radomskich strażaków.

Wystarczy iskra z nieszczelnego komina, albo zapłon sadzy. Strażacy każdej jesieni i zimy gaszą pożary, które mają takie właśnie przyczyny. I jak co roku przekonują, że wielu dramatów można byłoby uniknąć, gdyby nie zabrakło zdrowego rozsądku, ostrożności, albo właśnie dobrego przygotowania do sezonu grzewczego.

Ratownicy radzą, aby przy okazji czyszczenia komina poprosić kominiarza, aby sprawdził stan techniczny komina. Jeśli pęknięcie pojawi się w mieszkaniu łatwo je zauważymy. Gorzej, jeśli są na strychu.

KOMINIARZ POMOŻE

Spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy budynków wielorodzinnych mają obowiązek prowadzenia systematycznych kontroli instalacji grzewczych. Strażacy z kolei mają prawo sprawdzać, czy przeglądy sa prowadzone.
- Systematycznie to robimy - zapewnia Łukasz Szymański.

Niestety nikt nie może zmusić do czyszczenia komina właściciela domku jednorodzinnego. Jeśli nie podpowie mu tego zdrowy rozsądek przeglądu może nie robić latami.

W Radomiu i regionie bez większego problemu znajdziemy kominiarzy gotowych czyścić nasze kominy. Za ich usługę trzeba zapłacić ponad 100 złotych, im wyższy przewód kominowy tym wyższa cena.

Kominiarzom pracy przybywa zwłaszcza jesienią, w październiku i listopadzie zaczynają się zgłaszać właśnie właściciele domków jednorodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie