Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się przetarg na budowę drogi ekspresowej S12 w powiecie przysuskim. Kto wykona 14,4-kilometrowy odcinek drogi?

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Rozstrzygnięty został przetarg na budowę odcinka drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski.
Rozstrzygnięty został przetarg na budowę odcinka drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski. Antoni Sokołowski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na realizację 14,4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. Taka ofertę złożyła firma Budimex. Wartość oferty, to około 452 miliony złotych.

Milowy krok do budowy drogi ekspresowej S12 w powiecie przysuskim

Przy braku odwołań od dokonanego wyboru oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umowy.

Przypomnijmy, że proces przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę odcinka trasy trwał niemal 16 lat. Z kolei postępowanie przetargowe zostało ogłoszone na początku września 2023 roku. A otwarcie ofert odbyło się w grudniu 2023 roku. Wpłynęło osiem ofert.

Najniższa, złożona przez Budimex ma wartość 452,09 mln. złotych. Najwyższą, na kwotę 663,23 złożyła firma Polaqua. Z kolei budżet GDDKiA na realizację tego zadania wynosi 614,56 mln złotych.

Zobacz też:

- Jesteśmy w trakcie weryfikacji ofert złożonych na drugi odcinek S12 zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego, Przysucha – Wieniawa, o długości 14,7 km. Przetarg dla tego odcinka ogłosiliśmy w drugiej połowie września 2023 roku i otrzymaliśmy siedem ofert – czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak ma wyglądać inwestycja

Docelowo, droga ekspresowa będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach w układzie 2+2. Zostanie poprowadzona nowym śladem poza istniejącym pasem drogowym drogi krajowej nr 12, przez tereny rolne i leśne (z małym udziałem gruntów budowlanych). W ramach inwestycji na odcinku drugim zostaną wybudowane Miejsca Obsługi Podróżnych o funkcji podstawowej z rezerwą terenu pod MOP o funkcji komercyjnej (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ) oraz Obwód Drogowy.

Inwestycja ma na celu poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w tym również wyeliminowanie ruchu tranzytowego z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Realizacja drogi ekspresowej poprawi warunki ruchu, bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg, a także warunki środowiskowe dla mieszkańców w sąsiedztwie istniejącej DK12.
W ramach zadania zaplanowano budowę trzech węzłów drogowych: Gielniów na powiązaniu drogi ekspresowej S12 z drogą wojewódzką nr 728 i DK12, Przysucha na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 727 oraz Wieniawa na powiązaniu z DK12, która docelowo stanie się drogą wojewódzką. W ramach inwestycji przewidziano budowę na 35 wiaduktów drogowych w tym jeden obiekt mostowy nad rzeką Jabłonicą.

Kluczowe połączenie

Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy. Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Można już korzystać z blisko 94 km S12 w województwie lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie