Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont zabytkowego kościoła w Siennie. Prace obejmowały część elewacji

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Od lewej: Rafał Rajkowski - wicemarszałek województwa mazowieckiego i Mariusz Strąk - wójt gminy Sienno przed kościołem parafialnym w Siennie.
Od lewej: Rafał Rajkowski - wicemarszałek województwa mazowieckiego i Mariusz Strąk - wójt gminy Sienno przed kościołem parafialnym w Siennie. Urząd Gminy w Siennie
Zakończył się trzeci etap remontu elewacji w zabytkowym kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Zygmunta w Sienie w Siennie. Inwestycja kosztowała prawie 170 tysięcy złotych i była dofinansowana z budżetu wojewódzkiego.

Remont elewacji siennieńskiego kościoła rozpoczął się we wrześniu, a zakończył pozytywnym protokołem Mazowieckiego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prowadzone prace przywróciły blask fasadzie kościoła a oczyszczona i ujednolicona cegła zachodniej strony kościoła prezentuje się przepięknie. Odrestaurowana ściana ukazuje urok zabytku pokazując długo skrywane piękno gotyckiej świątyni.

- Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Zygmunta w Sienie jest obiektem architektury sakralnej o dużej wartości historycznej, ale również artystycznej. Jest jednym z nielicznych na terenie powiatu lipskiego kościołem o tak bogatej historii i tradycji, jako miejsce kultu religijnego - mówi Mariusz Strąk, wójt gminy Sienno. - Wysoka wartość historyczna i artystyczna szeregu elementów zachowanych w kościele wymaga ich renowacji, co wiąże się z wydatkowaniem znaczących środków finansowych. O tym jak cenny jest nasz zabytek jest fakt, iż po raz kolejny ksiądz Andrzej Cieszkowski odebrał z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego certyfikat cennego zabytku dla Mazowsza - dodaje Mariusz Strąk.

Zakres remontu fasady parafialnego kościoła objął między innymi prace przygotowawcze z zabezpieczeniem miejsca pracy, rusztowaniami, wywiezieniem powstałego gruzu, lico ceglane zostało oczyszczone, podobnie jak pilastry, gzymsy i attyki. Ostrożnie wykute zostały z muru uszkodzone cegły, a na ich miejsce zostały wstawione nowe. Tam, gdzie było to możliwe, za pomocą kitów lub cementów niskoalkalicznych uzupełnione zostały ubytki w cegle. Wypełnione zostały też stare, wykruszone już, połączenia kamieni. Zaimpregnowane zostały również okładziny kamienne.

Całkowity koszt przeprowadzonych prac to prawie 168 tysięcy złotych, z czego udało się zdobyć na nie 80 tysięcy dofinansowania ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycję wsparł też Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który przekazał na ten cel 40 tysięcy złotych. Pozostała kwota pochodziła z budżetu gminy.

- Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła a szczególnie Zarządowi Województwa Mazowieckiego za okazane wsparcie oraz Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za zrozumienie i okazaną pomoc przy pracach konserwatorskich przy naszym zabytku - mówi Mariusz Strąk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie