Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się Letnia Szkoła Archeologii, czyli przygoda młodych radomian z wykopaliskami na Piotrówce

/mag/
Uczestnicy Letniej Szkoły Archeologii.
Uczestnicy Letniej Szkoły Archeologii. Marian Strudziński/Urząd Miejski
Młodzież zbadała ślady przeszłości.

Grupa 14 pasjonatów archeologii zakończyła swoją przygodę z tą dziedziną wiedzy. Dostali właśnie certyfikaty uczestnictwa w Letniej Szkole Archeologii. Dzięki temu mieli unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem naukowców.

Letnia Szkoła Archeologii to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Archeolodzy z Instytutu, którzy od kilku lat prowadzą badania w mieście, zaproponowali radomskiej młodzieży zainteresowanej historią, atrakcyjną formę spędzenia wakacji.

KOPANIE I NAUKA

Uczestnicy projektu przez dwa tygodnie brali udział w pracach wykopaliskowych na grodzisku Piotrówka. Tam, pod okiem wykwalifikowanych archeologów, uzbrojeni w specjalistyczne narzędzia, aktywnie poszukiwali śladów przeszłości.

Pogłębiali też swoją wiedzę historyczną podczas warsztatów tematycznych, przybliżających najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat. Spotkaniom tym patronowali historyk dr Dariusz Kupisz i archeolog dr Maciej Trzeciecki.

WYJĄTKOWA PIOTRÓWKA

Naukowcy i samorządowcy od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w naszym mieście parku kulturowego, czyli wyjątkowego w skali kraju skansenu archeologicznego.

Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało państwo polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, dlatego Radom jest pod tym względem tak samo fascynujący jak Poznań, Biskupin czy Gniezno.

Efektem prac ma być skansen archeologiczny

Zdaniem naukowców, Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, dlatego Radom jest pod tym względem tak samo fascynujący jak Poznań, Biskupin czy Gniezno. Właśnie dlatego pojawił się pomysł, by po zakończeniu prac badawczych powstał w tym miejscu Park Kulturowy "Stary Radom". Ma powstać w granicach ulic Dębowej, Garbarskiej, Okulickiego i Maratońskiej. Będzie to nie tylko kolejny park miejski, ale także skansen archeologiczny, ukazujący początki Radomia, w którym mają być zrekonstruowane obiekty archeologiczne i częściowo odtworzony pierwotny wygląd grodziska Piotrówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie