MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się obchody 70. rocznicy likwidacji radomskiego getta

/bk/
Jesteśmy im to winni – mówił po projekcjach swoich filmów Piotr Szalsza
Jesteśmy im to winni – mówił po projekcjach swoich filmów Piotr Szalsza Barbara Koś
Projekcja Film "Ventzki - dzieci sprawców, dzieci ofiar" oraz spotkanie z reżyserem w Resursie Obywatelskiej zakończyły radomskie obchody.
Marcin Kępa, prezes RTN , przekazał gościowi specjalne wydawnictwo Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Resursy Obywatelskiej ”Slad” poświęcone radomskim
Marcin Kępa, prezes RTN , przekazał gościowi specjalne wydawnictwo Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Resursy Obywatelskiej ”Slad” poświęcone radomskim Żydom
Barbara Koś

Marcin Kępa, prezes RTN , przekazał gościowi specjalne wydawnictwo Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Resursy Obywatelskiej "Slad" poświęcone radomskim Żydom

(fot. Barbara Koś)

Bohaterem filmu jest Jens-Jürgen Ventzki, który urodził się w 1944 roku w Łodzi, mieście noszącym wówczas nazwę Litzmannstadt. Jego ojciec, Werner Ventzki, członek NSDAP, zagorzały nazista, był nadburmistrzem Łodzi w latach 1941-43. któremu podlegało Litzmannstadt Ghetto.

Ten niezwykły dokument przedstawia historię rodziny, relacje ojca i syna, dzieje łódzkiego getta, a także rozmowy dziecka sprawcy z dziećmi ofiar.

W 2001 roku Jens-Jurgen po raz pierwszy po wielu latach przyjeżdża do Łodzi... Syn oprawcy opowiada swoją historię: "To jest moje wyciągnięcie dłoni do Żydów, do Polaków".

Wyświetlony wcześniej drugi film Szalszy "Mordechaj Gebirtig, czyli "Bądź zdrów, mój Krakowie", jest opowieścią o życiu Mordechaja Gebirtiga, znakomitego poety i kompozytora, związanego z krakowskim Kazimierzem, który został zamordowany przez oprawców niemieckich na ulicach rodzinnego miasta, w drodze do obozu zagłady w Bełżcu.
- Jesteśmy im to winni - mówił po projekcjach Piotr Szalsza przedstawiając historię swoich filmów poświęconych Żydom.

Marcin Kępa, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, przekazał gościowi specjalne wydawnictwo RTN i Resursy Obywatelskiej "Slad" poświęcone radomskim Żydom.

Piotr Szalsza jest autorem i reżyserem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i muzycznych, kilkuset programów oraz spektakli telewizyjnych w Polsce, Austrii, Niemczech, Rosji, Czechach, Izraelu, we Włoszech i USA. Stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych.

Od wielu lat współpracuje z teatrami dramatycznymi i operowymi różnych krajów (m.in.: realizacje Czechowa, Bernharda, Turriniego, Ronzoniego, Głowackiego, Moniuszki, Giordana, Paisiellego, Prokofiewa).

Znana jest także jego działalność dziennikarska i muzykologiczna w prasie, radio, telewizji i wydawnictwach specjalistycznych. Od 1983 mieszka w Wiedniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie