Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu obchodzi jubileusz 100-lecia. Oficjalne uroczystości i zjazd absolwentów będą w piątek, 5 października

Marcin Genca
Marcin Genca
Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu z jubileuszowym plakatem.
Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu z jubileuszowym plakatem. Marcin Genca
W piątek, 5 października będzie obchodzony jubileusz 100-lecia działalności radomskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych. W części oficjalnej oraz balu absolwentów ma wziąć udział w sumie ponad 800 osób.

Wydarzenie rozpocznie się tego dnia o godz. 8 przed budynkiem przy ulicy Traugutta 61, gdzie mieściła się siedziba ówczesnej szkoły kupieckiej. Tam przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich odsłonią tablicę pamiątkową.

Przemarsz przez miasto

Następnie uczestnicy uroczystości przejdą ulicami Żeromskiego, Reja i Mireckiego do siedziby kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera. W związku z tym w godz. 8-9 mogą wystąpić niewielkie utrudnienia w ruchy na ulicach Traugutta, Żeromskiego, Reja i Wernera.

Tam o godz. 9 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Następnie w siedzibie szkoły przy ulicy Wernera zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci prefekta szkoły, błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego, który zginął zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Spotkanie absolwentów

O godz. 11.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca 70.

- Zaproszonych jest tam około 400 osób, w tym marszałek mazowiecki Adam Struzik, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz parlamentarzyści, władze uczelni wyższych, dyrektorzy szkół. Potem, od godz. 15.30 w siedzibie naszej szkoły będzie spotkanie absolwentów, zaś o godz. 19 około 300 osób będzie bawić się podczas balu absolwenta w Dworku Saskim - mówi nam Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu.

Historia szkoły i znane nazwiska

Początki obecnej szkoły to czteroklasowa Szkoła Handlowa, która rozpoczęła swoją działalność 21 września 1918 roku. Kierował nią matematyk Feliks Paschalski, który był jej dyrektorem aż do 1948 roku, czyli przez 30 lat. W 1923 roku znany radomski restaurator Stanisław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich przejął szkołę w zarząd tej organizacji.

Po przejęciu szkoły przez Stowarzyszenie Kupców Polskich, w roku 1923, przyjęła ona nazwę Szkoły Handlowej Męskiej Stowarzyszenia Kupców Polskich. W latach 30-tych zaczęto przyjmować dziewczęta i dodano w nazwie Męska i Żeńska. Przed II wojną szkoła nosiła nazwę Gimnazjum i Liceum Handlowe SKP. W latach II wojny światowej szkoła, pomimo prześladowań ze strony okupanta, funkcjonowała nadal. Po wojnie szkoła była szkołą prywatną, a uczniowie płacili czesne.

Od 1949 roku szkoła działała już jako placówka państwowa. W Polsce Ludowej często zmieniała się struktura i nazwa szkoły, która obecną nazwę przyjęła w 1978 roku. Jej wieloletnim dyrektorem był między innymi Ryszard Wojtowicz. Od 1988 roku mieści się przy ulicy Wernera. W szkole kształcono ekonomistów, handlowców i sprzedawców. Kolejne zmiany nastąpiły we wrześniu 2011 roku, kiedy ruszył kierunek technik logistyk oraz w 2013 roku, gdy rozpoczęto naukę w kierunkach technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali.

Dziś Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu to szkoła kształcąca młodzież w branży ekonomiczno-handlowej i transportowo - spedycyjno-logistycznej. Realizowane projekty zagraniczne podnoszą jakość i atrakcyjność kształcenia, przyczyniając się do stałego rozwoju ZSE w Radomiu. Z roku na rok placówce przybywa uczniów, a Szkoła jest ceniona w Radomiu i regionie.

- Wśród naszych absolwentów jest mistrz baletowy i artysta malarz Tadeusz Zlamal, aktor Mariusz Dmochowski, legendarny bokser Kazimierz Paździor czy Edward Ciesielski, który uciekał z obozu razem z rotmistrzem Pileckim - przypomina dyrektor Walczak.

100 lat Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu - program uroczystości

8.00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w budynku przy ul. Traugutta 61

8.15 – Przemarsz do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera.

9.00 – Msza święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Tomasika

10.00 – Przemarsz do siedziby Szkoły przy ul. Wernera 22

10.30 – Odsłonięcie tablicy poświęconej Prefektowi Szkoły Bł. Ks. dr. Bolesławowi Strzeleckiemu

11.30 – Uroczystości w siedzibie Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca 70

15.30 – Spotkanie absolwentów z dyrekcją i nauczycielami w siedzibie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Wernera 22

19.00 – Bal absolwentów w Dworku Saskim przy ul. Limanowskiego 150.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie